• Rīga
    Sunny
    19°C
     
04/02/2019, Kategorija: Bizness, Svarīgākais
Autors: Nekā personīga, TV3

“Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā šonedēļ Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izkratīja Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova kabinetu un dzīvesvietu Mežaparkā. Līdz šim izmeklētāji aizturējuši un izkratījuši uzņēmuma valdi, sadārdzinātā transporta pirkšanas shēmās iesaistītos uzņēmējus un iespējamos kukuļu naudas atmazgātājus.  Tagad uzmanības lokā nonācis arī uzņēmuma īpašnieka pārstāvis Ušakovs. Bez viņa piekrišanas sadārdzinātie autobusu tramvaju trolejbusi nebūtu nopirkti. Domes priekšsēdētāja  paraksti ir uz aizdomīgo darījumu papīriem, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Tā pat kā bijušais vicemērs Ameriks, arī Ušakovs nav aizdomās turētais šajā lietā. Ameriks saka, ka apcietināto, nu jau vairākās afērās aizdomās turēto uzņēmēju Māri Martinsonu gandrīz nepazīst, taču darījumu attiecības abiem ir. Ušakovs atzīst, ka labi pazīst Martinsonu, taču noliedz, ka abiem būtu kopīgi darījumi.  Tomēr ļoti ticams, ka biznesa intereses ar aizturēto uzņēmēju sakrita Ušakova padomniekam un ģimenes draugam Ērikam Teilānam.

Trešdiena Rīgas domes priekšsēdētājam izvērtās ļoti nepatīkama. Pie viņa ieradās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki. Kratīšanas notika gan Rīgas domē, gan Mežaparkā īrētajā privātmājā.

Tā pat kā nu jau bijušo vicemēru Andri Ameriku, Ušakovu izmeklētāji nav atzinuši par aizdomās turamo.  Pašvaldības vadītājs nestāsta, ko izmeklētāji meklējuši un par ko iztaujājuši. Arī KNAB to neatklāj. “Nekā personīga” novēroja, ka no Ušakova mājas izmeklētāji iznesa datoru un polietilēna vīstokli.

Nils Ušakovs ir kapitāla daļu turētājs “Rīgas satiksmē”. Bez viņa atļaujas  uzņēmuma valde nevar pieņemt būtiskus lēmumus, piemēram ņemt kredītus, kādi bija nepieciešami tramvaju, trolejbusu un autobusu iegādei.  Par atļauju Ušakovs nelemj vienpersoniski. Viņš slēpjas aiz garas amatpersonu ķēdes,  kur katrs ar parakstu apliecina, ka darījumi ir vajadzīgi un likumīgi.

“Runājot par manu lomu, par uzraudzības kvalitāti, runājot par Rīgas satiksmi, es neredzu, ko man varētu pārmest,” raidījumam norāda Ušakovs.

Ušakova amatpersonas deklarācijā nav īpašumu vai darījumu, kas varētu liecināt, ka viņš būtu saņēmis kādu labumu no “Rīgas Satiksmes”. Tādu neesot arī viņa sievai un mēra biroja vadītājai Ivetai Strautiņai. Par viņas īpašumiem publiskas informācijas nav, jo viņa, neskatoties uz ietekmīgo stāvokli, nav amatpersona.

Vienīgais pavediens, kas mēra biroju saista ar “Rīgas Satiksmes” darījumiem, ir bijušais padomnieks uzņēmējs Ēriks Teilāns. Par mēra padomnieku viņš kļuva 2009. gadā, uzreiz pēc partijas Saskaņas centrs uzvaras vēlēšanās Rīgā. Kādreiz abi bija bieži redzami kopā partijas un citos svinīgos pasākumos. Teilāns palīdzēja apmaksāt Ušakova ārstēšanos Vācijā 2011. gadā.

Kad vara Rīgā nonāca saskaņiešu rokās, Teilāna sievai piederošā apdrošināšanas brokeru firma Attollo brokers ieguva ienesīgus līgumus pašvaldības uzņēmumos Rīgas namu pārvaldnieks un “Rīgas Satiksme”.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs viņu nav iztaujājis. “Nekā personīga” informācija liecina, ka Teilāns jau ilgāku laiku atrodas Dubaijā. Ar “Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā apcietināto Māri Martinsonu Teilānu saista neliela, taču nozīmīga kompānija.

Uzņēmumam “Pilsētas līnijas” jau vairāk nekā desmit gadus ir ekskluzīvs  līgums ar “Rīgas satiksmi” par reklāmu izvietošanu sabiedriskajā transportā un pieturvietās. Firmā īpašniekos ir gan Māra Martinsona, gan ilggadējā Ušakova padomnieka Ērika Teilāna uzticības personas.

“Pilsētas līniju” pakalpojumus uz katrām vēlēšanām aktīvi izmanto partija Saskaņa. Firma “Pilsētas līnijas” reklāmas biznesu “Rīgas Satiksmē” uzsāka 2004. gadā. 2007. gadā  42 procentus uzņēmumā ieguva ar uzņēmēju Māri Martinsonu saistītā Ieva Šaripo. Abi ar Martinsonu ir motokrosa kluba MX Moduls padomē, tāpat viņa ir padomē uzņēmumā Vizulo Group. Viņa noliedz, ka Pilsētas līnijās būtu Martinsona intereses.

“Ar Martinsonu esmu pazīstama, jo savulaik mūs vienoja lietišķas darba attiecības. Manai privātajai uzņēmējdarbībai nav nekāda sakara ar Martinsonu,” norāda Šaripo.

2009. gadā līdz ar izmaiņām Rīgas politiskajā vadībā, mainījās arī “Pilsētas līniju” īpašnieki. Esošie samazināja savu daļu skaitu, lai 30 procentus varētu nodot firmai Well Media Rīga. Tās īpašniekos ir Ušakova padomnieka Ērika Teilāna ciešs biznesa partneris, uzņēmējs Boriss Carjovs un viņa sieva.

Carjovs mediju uzmanības lokā nonāca 2015.gadā, kad “Nekā personīga” atklāja blēdības ar mazgāšanas līdzekļiem Rīgas Satiksmē. Ap 800 tūkstošiem eiro “Rīgas satiksme” samaksāja par ūdeni, nevis smalku ķīmiju. Daļa no šīs naudas nodota personām, ko darījumos iesaistītie dēvēja par “apdrošinātājiem”. Tie nodrošinājuši, lai Rīgas satiksmes iepirkumi būtu shēmas organizatoriem labvēlīgi. Kā stāsta shēmā iesaistītā Vita Baurovska, kontaktpersona bijusi Carjovs. Nauda vesta uz kādu biroju Antonijas ielā 23. Te atrodas gan Teilānam pastarpināti piederošais Baltijas apdrošināšanas nams, gan Carjovam piederošas firmas.

Teilāna sieva Jūlija Teilāne un Boriss Carjovs ir līdzīpašnieki kompānijā Atollo brokers. Firma palīdz izvēlēties apdrošinātājus arī “Rīgas Satiksmes” transportam un darbinieku veselībai.

Ne Boriss Carjovs, ne Ieva Šaripo uzņēmuma “Rīgas līnijas” ikdienas darbā nepiedalās. Ar biznesu firmai sokas labi. 2017.gadā apgrozīti 1,6 miljoni eiro un izdevies nopelnīt 411 tūkstošus. Simtos tūkstošu mērāma peļņa bijusi arī iepriekšējos gados.

Ušakovs TV3 nepaskaidroja, kāpēc pēc 2017.gada pašvaldību vēlēšanām atteicies no Teilāna padomiem.  Šobrīd Ušakovam neesot neviena padomnieka.

Foto: F64

908 skatījumi
Video

Satversmes tiesa akceptē normu par pāreju uz mācībām latviešu valodā

23/04/2019

Izglītības likuma grozījumi, kas nosaka pāreju uz mācībām valsts valodā, atbilst Satversmei, nospriedusi Satversmes tiesa (ST). Atzīt minētās normas par neatbilstošām valsts pamatlikumam...

Lasīt tālāk
Video

Cipule: Krīze NMPD joprojām nav novērsta

23/04/2019 | Autors: Zane Grodiņa, Labdien.lv

Lai arī situācijā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) uzlabojas un ir apturēta darbinieku aizplūšana, krīze joprojām nav novērsta, šorīt intervijā “900 sekundēm”...

Lasīt tālāk
Video

Situācija ar īres dzīvokļiem pašvaldībās šobrīd ir teju kritiska

23/04/2019

Ņemot vērā, ka Latvijas pilsētās ir vērojams izteikts īres dzīvokļu deficīts, valdībai ir jāturpina virzīt priekšlikums par valsts atbalstu pašvaldībām dzīvokļa jautājumu risināšanā....

Lasīt tālāk
Video

Lemberga lietā līdz šim par svarīgiem uzskatītie dokumenti izrādās viltoti

23/04/2019 | Autors: Ritums Rozenbergs , Uldis Dreiblats

Izvērtējot t.s. Lemberga krimināllietas iztiesāšanas gaitu un tiesas sastāva pieņemtos lēmumus, advokāte Irina Kauke atklājusi rupjus cilvēktiesību pārkāpumus, īpašu labvēlības nodrošināšanu...

Lasīt tālāk
Video

ASV plāno noteikt sankcijas visām Irānas naftas importētājvalstīm

23/04/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

ASV plāno noteikt sankcijas visām valstīm, kas importēs naftu no Irānas. Lēmums varētu stāties spēkā šā gada 2. maijā. ASV prezidents Donalds Tramps jau neskaitāmas reizes aicināja...

Lasīt tālāk
Video

Iekšlietu ministrs liks slēgt Deglava tiltu jebkāda veida satiksmei

23/04/2019 | Autors: Renāte Logina, Labdien.lv

Lai novērstu riskus cilvēku dzīvībām, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) liks Valsts policijai no ceturtdienas, 25. aprīļa, rīta slēgt satiksmi pa Deglava tiltu. Šorīt intervijā...

Lasīt tālāk
Video

Šonedēļ gaidāms silts laiks un daudzviet līs, iespējami pērkona negaisi

23/04/2019

Turpmākajās dienās laika apstākļus Latvijā noteiks anticiklona ziemeļrietumu mala. Lielākajā valsts teritorijā saglabāsies sauss laiks, spīdēs saule un pūtīs lēns austrumu, dienvidaustrumu...

Lasīt tālāk
Video

Vai sabiedriskajā medijā ir vieta tendenciozai informācijai?

18/04/2019 | Autors: Latvijas Žurnālistikas centrs

Lai arī žurnālistu pienākums ir iestāties par daudzpusīgu viedokļu apmaiņu, analītisku un kritisku nostāju pret politisko, ekonomisko un tiesu varu, aizstāvot sabiedrības un indivīda tiesības,...

Lasīt tālāk
Video

Lieldienās gaidāms silts laiks un neliels lietus, nākamnedēļ kļūs vēl siltāks

18/04/2019

Lieldienu svētkos saule mīsies ar mākoņiem, bet gaidāms silts laiks, informē Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs. Lielajā Piektdienā, no ziemeļaustrumiem Latvijai pietuvosies...

Lasīt tālāk
Video

Gobzems: SAB piešķir pielaidi nevis valsts noslēpumam, bet politmafijai

18/04/2019

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) piešķir nevis pielaidi valsts noslēpumam, bet politmafijai, uzskata Saeimas deputāts Aldis Gobzems. Gobzems sociālajā tīklā "Facebook" paudis savas...

Lasīt tālāk