• Rīga
    Partly sunny
    21°C
     
04/02/2019, Kategorija: Bizness, Svarīgākais
Autors: Nekā personīga, TV3

“Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā šonedēļ Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izkratīja Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova kabinetu un dzīvesvietu Mežaparkā. Līdz šim izmeklētāji aizturējuši un izkratījuši uzņēmuma valdi, sadārdzinātā transporta pirkšanas shēmās iesaistītos uzņēmējus un iespējamos kukuļu naudas atmazgātājus.  Tagad uzmanības lokā nonācis arī uzņēmuma īpašnieka pārstāvis Ušakovs. Bez viņa piekrišanas sadārdzinātie autobusu tramvaju trolejbusi nebūtu nopirkti. Domes priekšsēdētāja  paraksti ir uz aizdomīgo darījumu papīriem, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Tā pat kā bijušais vicemērs Ameriks, arī Ušakovs nav aizdomās turētais šajā lietā. Ameriks saka, ka apcietināto, nu jau vairākās afērās aizdomās turēto uzņēmēju Māri Martinsonu gandrīz nepazīst, taču darījumu attiecības abiem ir. Ušakovs atzīst, ka labi pazīst Martinsonu, taču noliedz, ka abiem būtu kopīgi darījumi.  Tomēr ļoti ticams, ka biznesa intereses ar aizturēto uzņēmēju sakrita Ušakova padomniekam un ģimenes draugam Ērikam Teilānam.

Trešdiena Rīgas domes priekšsēdētājam izvērtās ļoti nepatīkama. Pie viņa ieradās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki. Kratīšanas notika gan Rīgas domē, gan Mežaparkā īrētajā privātmājā.

Tā pat kā nu jau bijušo vicemēru Andri Ameriku, Ušakovu izmeklētāji nav atzinuši par aizdomās turamo.  Pašvaldības vadītājs nestāsta, ko izmeklētāji meklējuši un par ko iztaujājuši. Arī KNAB to neatklāj. “Nekā personīga” novēroja, ka no Ušakova mājas izmeklētāji iznesa datoru un polietilēna vīstokli.

Nils Ušakovs ir kapitāla daļu turētājs “Rīgas satiksmē”. Bez viņa atļaujas  uzņēmuma valde nevar pieņemt būtiskus lēmumus, piemēram ņemt kredītus, kādi bija nepieciešami tramvaju, trolejbusu un autobusu iegādei.  Par atļauju Ušakovs nelemj vienpersoniski. Viņš slēpjas aiz garas amatpersonu ķēdes,  kur katrs ar parakstu apliecina, ka darījumi ir vajadzīgi un likumīgi.

“Runājot par manu lomu, par uzraudzības kvalitāti, runājot par Rīgas satiksmi, es neredzu, ko man varētu pārmest,” raidījumam norāda Ušakovs.

Ušakova amatpersonas deklarācijā nav īpašumu vai darījumu, kas varētu liecināt, ka viņš būtu saņēmis kādu labumu no “Rīgas Satiksmes”. Tādu neesot arī viņa sievai un mēra biroja vadītājai Ivetai Strautiņai. Par viņas īpašumiem publiskas informācijas nav, jo viņa, neskatoties uz ietekmīgo stāvokli, nav amatpersona.

Vienīgais pavediens, kas mēra biroju saista ar “Rīgas Satiksmes” darījumiem, ir bijušais padomnieks uzņēmējs Ēriks Teilāns. Par mēra padomnieku viņš kļuva 2009. gadā, uzreiz pēc partijas Saskaņas centrs uzvaras vēlēšanās Rīgā. Kādreiz abi bija bieži redzami kopā partijas un citos svinīgos pasākumos. Teilāns palīdzēja apmaksāt Ušakova ārstēšanos Vācijā 2011. gadā.

Kad vara Rīgā nonāca saskaņiešu rokās, Teilāna sievai piederošā apdrošināšanas brokeru firma Attollo brokers ieguva ienesīgus līgumus pašvaldības uzņēmumos Rīgas namu pārvaldnieks un “Rīgas Satiksme”.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs viņu nav iztaujājis. “Nekā personīga” informācija liecina, ka Teilāns jau ilgāku laiku atrodas Dubaijā. Ar “Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā apcietināto Māri Martinsonu Teilānu saista neliela, taču nozīmīga kompānija.

Uzņēmumam “Pilsētas līnijas” jau vairāk nekā desmit gadus ir ekskluzīvs  līgums ar “Rīgas satiksmi” par reklāmu izvietošanu sabiedriskajā transportā un pieturvietās. Firmā īpašniekos ir gan Māra Martinsona, gan ilggadējā Ušakova padomnieka Ērika Teilāna uzticības personas.

“Pilsētas līniju” pakalpojumus uz katrām vēlēšanām aktīvi izmanto partija Saskaņa. Firma “Pilsētas līnijas” reklāmas biznesu “Rīgas Satiksmē” uzsāka 2004. gadā. 2007. gadā  42 procentus uzņēmumā ieguva ar uzņēmēju Māri Martinsonu saistītā Ieva Šaripo. Abi ar Martinsonu ir motokrosa kluba MX Moduls padomē, tāpat viņa ir padomē uzņēmumā Vizulo Group. Viņa noliedz, ka Pilsētas līnijās būtu Martinsona intereses.

“Ar Martinsonu esmu pazīstama, jo savulaik mūs vienoja lietišķas darba attiecības. Manai privātajai uzņēmējdarbībai nav nekāda sakara ar Martinsonu,” norāda Šaripo.

2009. gadā līdz ar izmaiņām Rīgas politiskajā vadībā, mainījās arī “Pilsētas līniju” īpašnieki. Esošie samazināja savu daļu skaitu, lai 30 procentus varētu nodot firmai Well Media Rīga. Tās īpašniekos ir Ušakova padomnieka Ērika Teilāna ciešs biznesa partneris, uzņēmējs Boriss Carjovs un viņa sieva.

Carjovs mediju uzmanības lokā nonāca 2015.gadā, kad “Nekā personīga” atklāja blēdības ar mazgāšanas līdzekļiem Rīgas Satiksmē. Ap 800 tūkstošiem eiro “Rīgas satiksme” samaksāja par ūdeni, nevis smalku ķīmiju. Daļa no šīs naudas nodota personām, ko darījumos iesaistītie dēvēja par “apdrošinātājiem”. Tie nodrošinājuši, lai Rīgas satiksmes iepirkumi būtu shēmas organizatoriem labvēlīgi. Kā stāsta shēmā iesaistītā Vita Baurovska, kontaktpersona bijusi Carjovs. Nauda vesta uz kādu biroju Antonijas ielā 23. Te atrodas gan Teilānam pastarpināti piederošais Baltijas apdrošināšanas nams, gan Carjovam piederošas firmas.

Teilāna sieva Jūlija Teilāne un Boriss Carjovs ir līdzīpašnieki kompānijā Atollo brokers. Firma palīdz izvēlēties apdrošinātājus arī “Rīgas Satiksmes” transportam un darbinieku veselībai.

Ne Boriss Carjovs, ne Ieva Šaripo uzņēmuma “Rīgas līnijas” ikdienas darbā nepiedalās. Ar biznesu firmai sokas labi. 2017.gadā apgrozīti 1,6 miljoni eiro un izdevies nopelnīt 411 tūkstošus. Simtos tūkstošu mērāma peļņa bijusi arī iepriekšējos gados.

Ušakovs TV3 nepaskaidroja, kāpēc pēc 2017.gada pašvaldību vēlēšanām atteicies no Teilāna padomiem.  Šobrīd Ušakovam neesot neviena padomnieka.

Foto: F64

931 skatījumi
Video

Valdība konceptuāli atbalsta ekonomisko lietu tiesas izveidi

20/08/2019

Neraugoties uz tieslietu ekspertu iebildumiem un pārliecinošu argumentu trūkumu, Ministru kabinets otrdien sniedza konceptuālu atbalstu ekonomisko lietu tiesas izveidei. Plānots, ka ekonomisko...

Lasīt tālāk
Video

Par Rīgas otro vicemēri ievēlēta Anna Vladova

20/08/2019

Šodien, 20. augustā, Rīgas domes ārkārtas sēdē ar 35 deputātu atbalstu par Rīgas domes vicemēru ievēlēta deputāte Anna Vladova (S). Par viņu balsoja 11 "Gods kalpot Rīgai" deputāti,...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Attiecībā uz novadu reformu politisks lēmums jau ir pieņemts

20/08/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) plānotās administratīvi teritoriālās reformas kritēriji neiztur nekādu kritiku, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs. Pēc...

Lasīt tālāk
Video

Reirs par “Rīgas satiksmi”: Nāksies pieņemt ļoti drastiskus likumus

20/08/2019 | Autors: Renāte Logina, Labdien.lv

Lai turpmāk nepieļautu līdzīgas situācijas kā ar Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” tiks veidots jauns stingrāks likums, šorīt intervijā “900 sekundēm” sacīja finanšu ministrs...

Lasīt tālāk
Video

Visām vilcienu e-biļetēm tiks piemērota 5% atlaide

20/08/2019

No šodienas, 20. augusta, visām vilcienu biļetēm, kuras tiks iegādātas internetā un mobilajās lietotnēs tiks piemērota 5% atlaide. Lai mudinātu pasažierus vēl aktīvāk izmantot iespēju...

Lasīt tālāk
Video

Jaunievēlētais Rīgas mērs Burovs: Beidzas Rīgas ēra ar vienu ikonu

20/08/2019 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Rīgas domes vadības galvenais uzdevums ir atgūt rīdzinieku uzticību, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Oļegs Burovs (GKR), kuru šīs nedēļas sākumā ievēlēja...

Lasīt tālāk
Video

Saeimas komisija: Nepieciešams rīkot konkursu uz vakanto NEPLP locekļa vietu

19/08/2019

Nepieciešams rīkot konkursu, lai aizpildītu pēc Guntas Līdakas atkāpšanās no amata vakanto Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļa vietu, pirmdien, 19. augustā,...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Akcīzes nodokļa pieaugums dīzeļdegvielai ietekmēs visus

19/08/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Plānotais akcīzes nodokļa pieaugums dīzeļdegvielai negatīvi ietekmēs gan publiskā, gan privātā sektora izmaksas, gan samazinās vietējo ražotāju konkurētspēju, žurnālistiem sacīja...

Lasīt tālāk
Video

ST ierosina lietu saistībā ar Pūces lēmumu apturēt Ikšķiles iedzīvotāju aptauju

19/08/2019

Satversmes tiesā (ST) ir ierosināta lieta par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Jura Pūces (AP) rīkojuma par iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu...

Lasīt tālāk
Video

Ušakovs: Domāju, ka Rīgas mērs tiks ievēlēts

19/08/2019 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Rīgas mēra kandidātam Oļegam Burovam (GKR) ir 17 partijas “Saskaņa” deputātu atbalsts, bet vēl jāpārrunā virkne jautājumu saistībā ar darba organizāciju, intervijā “900 sekundēm”...

Lasīt tālāk