• Rīga
    Cloudy
    14°C
     

Lai gan Nacionālās drošības likums skaidri un nepārprotami pieprasa, ka vēl pirms darījuma veikšanas ar nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības akcijām (vismaz 10%) ir jāiegūst Ministru kabineta (MK) atļauja, akciju sabiedrības Radio SWH jaunie īpašnieki tikai tagad sākot gatavot dokumentus šādas atļaujas lūgšanai.

Pirms divām nedēļām Radio SWH valdes priekšsēdētājs un mazākuma akcionārs Jānis Šipkēvics publiski paziņoja, ka 80% a/s Radio SWH akciju ir nopirkusi SIA Media Support, tādējādi apstiprinot jau iepriekš medijos izskanējušo, ka šāds darījums ir jau pabeigts.

Savukārt NRA.lv vaicāja Ekonomikas ministrijai (EM), kura nodrošina kontroli pār darījumiem ar nacionālajai drošībai nozīmīgām komercsabiedrībām, vai Radio SWH jaunie īpašnieki ir izpildījuši Nacionālās drošības likuma prasības un prasījuši Ministru kabinetam atļauju akciju pirkšanai, un, ja nav, vai EM samierināsies ar notikušo?

Priekš kaķiem

Pēc divām nedēļām, šo otrdien, EM Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Elita Rubesa-Voravko Neatkarīgajai paskaidroja: «Tātad informējam, ka SIA Media Support gatavo dokumentus atbilstoši Nacionālās drošības likumam iesniegšanai Ekonomikas ministrijā ar lūgumu saņemt atļauju iegādāties a/s Radio SWH akcijas. Līdz ko Ekonomikas ministrija saņems SIA Media Support pieteikumu, nosūtīs to atzinuma sniegšanai drošības iestādēm. Pēc drošības iestāžu sniegtā atzinuma, ministrija sagatavos attiecīgu Ministru kabineta rīkojuma projektu, ko iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā.»

Tas nozīmē, ka Radio SWH jaunie saimnieki – SIA Media Support menedžeri un patiesā labuma guvēji, kuri, atbilstīgi vairāku valstu Uzņēmumu reģistru oficiālajai informācijai, visi ir Šveices advokāta Rudolfa Meroni menedžeri, grāmatveži un biznesa partneri – Latvijas Nacionālās drošības likuma prasības neuzskata par saistošām.

Cita starpā Nacionālās drošības likumu ignorējuši jau arī iepriekšējie Radio SWH saimnieki, kuriem līdz pagājušā gada 1. jūnijam Uzņēmumu reģistrā bija jāiesniedz paziņojums par kapitālsabiedrības atbilstību nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības nosacījumiem. Atbilstīgi Uzņēmumu reģistra informācijai, likuma prasības ir izpildījuši četri radio apraides uzņēmumi, tostarp krietni mazāki par Radio SWH – valsts SIA Latvijas Radio, SIA Star FM (pēc apgrozījuma – 2,5 reizes mazāka radio kompānija), kā arī a/s Super FM un SIA Latviešu radio (abas – 25 reizes mazākas pēc apgrozījuma). Lai gan kritērijs nacionālai drošībai nozīmīgas radiokompānijas statusa iegūšanai nav apgrozījums, bet apraides plašums, starp abiem šiem rādītājiem ir nepārprotama sakarība.

Kā nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības reģistrējušās arī vēl trīs telekompānijas, bet pavisam ir reģistrētas 19 šādas komercsabiedrības.

Tiesiskās sekas

Nacionālās drošības likumā jautājumiem, kas saistīti ar nacionālajai drošībai nozīmīgu komercsabiedrību īpašniekiem, veltīti deviņi panti, kuriem visiem ir arī vairāki apakšpunkti. Likumā šis jautājums reglamentēts ļoti detalizēti, turklāt pieņemti vēl arī MK noteikumi Nr. 606, kuros precizēta iepriekšminētās atļaujas saņemšanas kārtība. Likumā un MK noteikumos ir paredzētas sekas, ja kāds pretendents nevēlas pildīt šīs likuma prasības vai arī nekvalificējas par nacionālai drošībai svarīgas komercsabiedrības īpašnieku. Proti, tad akciju vai kapitāla daļu, vai patiesā labuma guvēja tiesību, vai kādu citu tiesību pirkšanas (vai izshēmošanas) darījums nav spēkā no darījuma noslēgšanas brīža. Nav spēkā arī šādu akcionāru vai kapitāla daļu turētāju (vai patieso īpašnieku kādā citā formā) pieņemtie lēmumi.

MK noteikumi paredz, ka atļauja īpašnieku maiņai netiek dota, ja tas apdraud nacionālās intereses; ja persona, kas lūdz atļauju, nav noteiktajā termiņā iesniegusi nepieciešamo informāciju vai dokumentus; ja šī persona sniegusi nepatiesu informāciju.

Savukārt anotācijā pie grozījumiem Nacionālās drošības likumā, ar kuriem tika iekļauti iepriekšminētie deviņi panti, ir šāds brīdinājums: «Ja atļaujas lūdzējs ir izveidojis sarežģītu pārvaldības struktūru, kas neļauj konstatēt patiesā labuma guvēju, tā potenciālo ietekmi un intereses – tas var būt pamats secinājumam, ka tiek slēpta informācija, lai netiktu konstatēts nacionālās drošības apdraudējums.»

Viss iepriekšminētais liecina, ka MK teorētiski var nedot atļauju Radio SWH akciju darījumam. Tomēr Neatkarīgā jau iepriekš prognozēja – gan jau ietekmīgi SAB darbinieki un individuāli praktizējošie prokurori, kuri palīdz R. Meroni risināt biznesa strīdus, arī šoreiz palīdzēs novērst radušās problēmiņas ar likumiņu un radio iegādi. Vienīgais – darījuma reālajiem kārtotājiem, par kuru treknajām komisijas naudām Rīgā jau klīst leģendas, var nākties ar guvumu padalīties.

Ignorēts pamatpienākums

Vēl ir vērts kaut vai nedaudz iepazīties ar likumu, attiecībā pret kuru tiesisko nihilismu skaidri un nepārprotami ir demonstrējuši R. Meroni menedžeri jau nu noteikti (ja paša maizes tēva klātbūtni šajā darījumā negribēs vai nevarēs pierādīt).

Nacionālās drošības likums, atbilstīgi tā saturam, ir viens no vissvarīgākajiem Latvijas likumiem. Tas ir likums par karu un mieru; tā centrālā ass ir princips «si vis pacem, para bellum» (no latīņu val. – «gribi mieru, gatavojies karam»).

Nacionālās drošības likuma 1. pantā teikts, ka «nacionālās drošības garantēšana ir valsts pamatpienākums». Tajā pašā pantā ir paskaidrots, ka «nacionālā drošība ir stāvoklis, kurā garantēta valsts neatkarība». Un ne tikai, bet arī ir garantēta «sabiedrības brīvas attīstības perspektīva, labklājība, stabilitāte». Šis stāvoklis tiek «sasniegts valsts un sabiedrības īstenotu vienotu mērķtiecīgu pasākumu rezultātā».

Tālāk likumā noteikts, kādi «mērķtiecīgi pasākumi» jāveic «vienoti» valsts visaugstākajām amatpersonām kopā ar sabiedrību, lai panāktu «stāvokli, kurā garantēta valsts neatkarība». Starp «mērķtiecīgajiem pasākumiem» tātad ir arī savlaicīga kontrole par to, lai nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības tieši vai pastarpināti nenonāktu potenciāli bīstamu cilvēku rokās.

Likums cita starpā ikvienam sabiedrības loceklim uzliek skarbus pienākumus: piemēram, 5. pantā teikts, ka «katra Latvijas pilsoņa pienākums ir aizstāvēt valsts neatkarību, brīvību un demokrātisko valsts iekārtu». 25. pantā cita starpā teikts, ka «kara laikā nedrīkst aizliegt izrādīt bruņotu pretestību» un ka «pilsoņi un sabiedrība vērš iespējamos pretošanos pasākumus pret nelikumīgajām pārvaldes institūcijām».

Tātad atbilstīgi šim likumam, Kārlis Ulmanis par savu «palieciet savās vietās un es palikšu savā» saņemtu kriminālapsūdzību valsts nodevībā.

Foto: F64

853 skatījumi
Video

Lemberga lietai – divdesmit gadu jubileja

24/05/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Šodien, 24. maijā, Ventspils mēra Aivara Lemberga lietai aprit 20 gadu jubileja. Patlaban tiesā izskatāmā lieta pret Lembergu sākta virzīt 1999. gada 24. maijā, kas uzskatāms par rekordu...

Lasīt tālāk
Video

Jelgavas mērs par novadu reformu: Pašvaldībām piedāvā kaķi maisā

24/05/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas plāns, kas Latvijas teritoriju paredz iedalīt 35 pašvaldībās, joprojām...

Lasīt tālāk
Video

Terēza Meja paziņo par demisionēšanu

24/05/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja paziņojusi, ka atkāpsies no amata 7. jūnijā, vēsta ārvalstu mediji. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja iepriekš bija piekritusi jūnija...

Lasīt tālāk
Video

Situācija ar pašvaldību aizņēmumiem kļuvusi kritiska

24/05/2019

Situācija ar pašvaldību aizņēmumiem kļuvusi kritiska, nav pieejami kredītresursi pat Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansēto projektu īstenošanai, brīdinājusi Latvijas Pašvaldību...

Lasīt tālāk
Video

Vīķe-Freiberga: Nevajag domāt, ka tava balss neko nemainīs un neietekmēs

24/05/2019

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga aicinājusi vēlētājus neļauties dusmām un piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās. "Par spīti vēlēšanu organizatoru neizdarībām gan ar...

Lasīt tālāk
Video

Par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā Koļegovai piespriež 3010 eiro sodu

24/05/2019

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien bijušo Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektori Ingu Koļegovu atzina par vainīgu nepatiesu ziņu norādīšanā valsts amatpersonas...

Lasīt tālāk
Video

Šmits par Levitu: Tā nav kandidēšana, bet gan pieprasījums pēc iecelšanas

24/05/2019

Redzot, ka Valsts prezidenta amata kandidātam Egilam Levita, lai iegūtu amatu, principialitāte vairs nav būtiska, rodas jautājums, vai Levita agrāk demonstrētā principialitāte ir patiesa?...

Lasīt tālāk
Video

Eiropas Parlamenta vēlēšanas: Šodien balsot varēs tikai savā iecirknī

24/05/2019 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Šodien varēs balsot tikai tajā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirknī, kurā vēlētājs ir reģistrēts. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) darbinieki atzinuši, ka tehnisko ķibeļu...

Lasīt tālāk
Video

SVF: ASV un Ķīnas tirdzniecības karš apdraud pasaules ekonomikas izaugsmi

24/05/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

ASV un Ķīnas tirdzniecības karš apdraud pasaules ekonomikas izaugsmi, brīdinājis Starptautiskais Valūtas fonds (SVF). "Patērētāji ASV un Ķīnā nepārprotami zaudē no tirdzniecības...

Lasīt tālāk
Video

Brīvdienās un nākamās nedēļas pirmajā pusē daudzviet gaidāmi nokrišņi

24/05/2019

Nedēļas nogalē un nākamās nedēļas pirmajā pusē daudzviet gaidāmi nokrišņi un kļūs vēsāks, savukārt maija pēdējās dienās laika apstākļi uzlabosies, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas...

Lasīt tālāk