• Rīga
    Showers
    15°C
     
21/02/2022, Kategorija: Finanses, bankas
Autors: Nekā personīga, TV3

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbību parādu atgūšanā jau apšaubījusi Valsts kontrole, pētot maksātnespējas lietas. Tagad TV3 raidījumam “Nekā personīga” kļuvis zināms gadījums, kas liek jautāt, vai VID dara visu likumīgi iespējamo arī citās nodokļu parādu piedziņas lietās. Kādreizējā kluba “Essential” īpašniekam pēc īpašuma Tūjā pārdošanas izdevās iegūt naudu parāda segšanai valstij, bet VID uz to tā arī nepieteicās.

Bijušā kinoteātra “Pionieris” telpas 2000. gadu sākumā nomāja klubs “Essential”, kas vairākus gadus bija viena no populārākajām nakts dzīves vietām Rīgā. Līdz ar 2008. gada ekonomikas lejupslīdi sākās arī kluba noriets.

Finanšu krīzes sākumā klubs piedzīvoja naudas problēmas. Kluba īpašnieks vienojās ar kādas fiktīvu uzņēmumu shēmas vadītāju par viltus darījumiem, lai tādā veidā izvairītos no nodokļu maksāšanas.

Finanšu policija shēmu atklāja un tiesa kluba īpašniekam lika valsts budžetā samaksāt 116 000 eiro. Naudas piedziņu uzticēja zvērinātam tiesu izpildītājam Mikam Kozlovskim. Tagad naudu no tā paša uzņēmēja grib dabūt arī banka “Luminor”, tam pieslēdzot citu tiesu izpildītāju – Līgu Krimu. Viņa uzgājusi biznesmenim Tūjā, pie jūras, piederošu īpašumu, par kuru viņš pats aizmirsis. Tiesu izpildītāja ēku pagājušajā gadā pārdeva izsolē. Darījumā iegūtais 71 000 eiro gandrīz nosegtu parādu bankai, bet parādnieks sapratis, ka naudu varētu izmantot parāda segšanai valstij.

“Tad, kad viņš uzzināja, ka cits izpildītājs ir uzsācis piedziņu, tika informēts VID, ka es esmu valstij parādā, es to atzīstu, diemžēl tā tas ir, lūdzu, lai segtu valsts parādu, pievienojieties izpildlietai, lai jūs varētu saņemt naudu,” norāda Andris Daugaviņš, parādnieka pārstāvis.

Tas notika augustā. Tika aizsūtīta vēstule VID un, protams, abiem tiesu izpildītājiem, – lūdzu, vienkārši pievienojieties lietai, neko vairāk. No augusta līdz pat decembrim nekāda atbilde no ieņēmumu dienesta, nekāda reakcija uz šo vēstuli vispār nebija saņemta. Decembrī tika saņemta informācija, ka tas īpašums tomēr izsolē ir pārdots.

VID ne pēc Tūjas īpašuma, ne izsolē iegūtās naudas neatnāca. Tāpēc janvārī uzņēmējs dienestā vērsās vēlreiz, bet atkal bez rezultātiem.

VID bijuši pieci mēneši laika, lai pieteiktos uz naudu, kas iegūta piejūras īpašuma pārdošanā. Līdz šim dienests nav rīkojies. Interviju “Nekā personīga” VID atteica.

“Nekā personīga”: Kreditori, kam ir citās piedziņas lietās prasījumi pret to pašu personu – viņi šobrīd vēl var pieteikties vai nevar?

Zvērināta tiesu izpildītāja Līga Krima: Nu, teorētiski ja var vienmēr pieteikties. Bet praktiski ir jau nokavēts tas termiņš.

“Nokavēts acīmredzot ir tas moments, kad viņiem to vajadzēja darīt. Bet jā, ja nepievienosies, nauda aizies piedzinējam – šajā gadījumā tas ir “Luminor” – un parāds pret valsti paliks tāds, kāds tas ir bijis,” atzīst parādnieka pārstāvis Andris Daugaviņš.

“Kad mēs uzzinājām, ka tiešām nav nekādas atbildes, un kad noskaidrojām, ka VID nav pievienojies, es nezinu, var jau, protams, rakstīt Levitam, Eiropas Cilvēktiesību tiesai, NATO, Varšavas paktam – varbūt vēl kaut kur palicis – vēl kaut kam. Bet ko darīt tagad? Es esmu pateicis – jā, es esmu jums parādā, lūk, tur ir nauda, aizejiet un to paņemiet,” saka parādnieka pārstāvis.

Saskaņā ar Tiesu administrācijas sniegto informāciju VID pēdējo trīs gadu laikā tiesā iesniedzis 30 parādu piedziņas prasības kopumā par sešiem miljoniem eiro. Kopējā nodokļu parādu summa pārsniedz miljardu.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka norāda: “VID ir arī pašiem tiesības, piemēram, apķīlāt parādnieka kontus. Daudzas darbības paveic jau pats VID un tikai kaut kādus konkrētus gadījumus nodod tiesu izpildītājam.”

Rakstveida atbildē VID vispārīgi ataino maksātnespējas procesa norisi, kas gan uz konkrēto gadījumu neattiecas.

Tomēr arī maksātnespējas lietās VID izpelnījies kritiku par novēlotu reakciju uz ļaunprātīgas maksātnespējas gadījumiem, kad firma bankrotē, lai tiktu vaļā no parāda. Par to Valsts kontrolei aizdomas radās pēdējā revīzijā, kurā tā pētīja maksātnespējas lietas līdz 2017. gadam. Nākotnē revidenti apsver analizēt, kā veicas tieši ar nodokļu parādu atgūšanu.

Valsts kontroles padomes locekle, 2018. gadā Ilze Grīnhofa pauda: “Trešdaļā gadījumu, ja nemaldos, vispār vienīgais kreditors ir valsts, ja tā, tad tie nenomaksātie nodokļi. Un, protams, mantas tur nav, līdz ar to faktiski atgūt tur nevar neko, un līdz ar to šeit, lai cik labi nefunkcionētu maksātnespējas process un administrators, tās jau ir daudz par vēlu, līdz ar to šeit mums ir jārunā par tiem pasākumiem, ko mēs esam veikuši līdz tam.”

No “Luminor” parāda uzņēmējs varētu tikt vaļā maksātnespējas procesā, turpretim no kriminālprocesā piespriestās VID maksājamās summas atbrīvoties nav iespējams. Iespējams, tādēļ viņam ir tik lielas dusmas par to, ka VID neaizgāja un nepaņēma naudu.

783 skatījumi
Video

Izlaidīs “Erasmus” programmai veltītu 2 eiro piemiņas monētu

21/06/2022

Piektdien, 1. jūlijā, eiro zonas valstu centrālās bankas, t.sk. Latvijas Banka, izlaidīs 2 eiro piemiņas monētu, kas veltīta Eiropas Komisijas (EK) izglītības un mācību apmaiņas programmas...

Lasīt tālāk
Video

Levits: Znotiņas neapstiprināšana nav ne labs signāls, ne gudrs lēmums

17/06/2022 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Saeimai bija tiesības noraidīt Ilzes Znotiņas atkārtotu iecelšanu par Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšnieci, taču tas nebija gudrs lēmums, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta...

Lasīt tālāk
Video

Latvijas Banka izlaidīs māksliniekam Vilhelmam Purvītim veltītu monētu

19/05/2022

Trešdien, 25. maijā, Latvijas Banka izlaidīs sudraba kolekcijas monētu "Vilhelms Purvītis". Vilhelms Purvītis (1872–1945) ir viens no ievērojamākiem Latvijas 19. gs. beigu–20. gs. pirmās...

Lasīt tālāk
Video

Konkursā uz Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka amatu uzvarējusi Ilze Znotiņa

16/05/2022

Noslēdzies Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka atlases konkurss, un tajā uzvarējusi Ilze Znotiņa. Konkursa uzvarētājai šis būs jau otrais termiņš šajā amatā. Iepriekšējais...

Lasīt tālāk
Video

Latvija kopīgā paziņojumā ar citām ES dalībvalstīm vēršas pie EK

02/05/2022

Reaģējot uz Krievijas kara Ukrainā radītajiem izaicinājumiem – bezprecedenta ukraiņu migrāciju uz Eiropu un riskiem sekmīgi pabeigt uzsāktos Kohēzijas politikas pasākumus –, Latvija...

Lasīt tālāk
Video

VID Muitas pārvalde novērsusi sešpadsmit sankciju pārkāpumus

25/03/2022

Veicot Eiropas Savienībā pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju ievērošanas kontroli, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde līdz 2022. gada 24. martam sešpadsmit gadījumos...

Lasīt tālāk
Video

Nodokļus par pasta sūtījumiem palīdzēs aprēķināt īpašs kalkulators

17/03/2022

Lai iedzīvotāji jau pirms pirkuma veikšanas internetā varētu uzzināt, cik liela nodokļu summa būs jāmaksā par izvēlēto preci, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis nodokļu...

Lasīt tālāk
Video

Ikgadējo ienākumu deklarāciju iesnieguši vairāk nekā pusmiljons cilvēku

17/03/2022

Gandrīz trīs nedēļās, kopš iedzīvotājiem ir iespēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt ikgadējo ienākumu deklarāciju, to izdarījuši vairāk nekā pusmiljons cilvēku, Latvijas...

Lasīt tālāk
Video

Znotiņa: Cīņa pret noziedzīgi iegūtas naudas atmazgāšanu un ēnu ekonomiku ir tiešs nacionālās un globālās drošības jautājums

14/03/2022

Pēdējo piecu gadu laikā Latvija ir paveikusi lielu darbu cīņā ar naudas atmazgāšanu. Līdz ar to šobrīd, kad tiek ieviestas ļoti būtiskas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju, varam justies...

Lasīt tālāk
Video

Ieviešot sankcijas pret Krieviju, Latvijas bankās iesaldēti ap 8 miljoniem eiro

10/03/2022

Saistībā ar Eiropas Savienības (ES) un ASV (OFAC) noteiktajām sankcijām pret Krieviju Latvijas bankās iesaldēti aptuveni 8 miljoni eiro – liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK)...

Lasīt tālāk