• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
30/07/2020, Kategorija: Ekonomika, Svarīgākais
Autors: nra.lv

image-from-rawpixel-id-387055-jpeg

Tieslietu ministrijas jaunajam nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas piedāvājumam pašlaik Saeimā atbalsta nav. To par vismaz apšaubāmu un pašvaldību budžetus apdraudošu dēvē gan koalīcijas partneri, gan opozīcija.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) trešdien atklāja ministrijas izstrādātu jaunu piedāvājumu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) problēmas risināšanai. Proti, ministrija rosinās par primāro mājokli nosaukt jebkuru mājokli, kurā ir deklarēti iedzīvotāji, un ar NĪN neapliekamo minimumu 100 tūkstoši eiro piemērot nevis īpašumam, bet deklarētām personām. Turklāt šī pieeja attiektos arī uz izīrētiem dzīvokļiem.

Proti, uz katru deklarēto iedzīvotāju šī summa būtu 100 tūkstoši eiro. Piemēram, ja mājokļa kadastrālā vērtība ir 300 tūkstoši eiro un tajā ir deklarētas divas personas, tām neapliekamais minimums būs 200 tūkstoši eiro. Savukārt no 100 tūkstošiem eiro piemēro arī samazinošo koeficientu ‒ attiecīgi tām nodoklis būtu jāmaksā aptuveni no 10 tūkstošiem eiro, skaidro ministrs.

Televīzijas jautājumā “900 sekundes” vaicāts, vai koalīcijā tam būs atbalsts, J. Bordāns prognozēja, ka tagad, kad ministrija parādījusi faktisko stāvokli, viens pēc otra politiskie spēki nāks klajā ar saviem piedāvājumiem.

Pārāk daudz neskaidrā

Ar saviem piedāvājumiem koalīcija pagaidām klajā vēl nav nākusi, taču neizpratni un kritiku Tieslietu ministrijas darba auglim tā nežēlo. Tiek arī uzsvērts, ka šādam piedāvājumam nepieciešams Finanšu ministrijas vērtējums.

“Gribētos uzklausīt Finanšu ministrijas redzējumu, bet kaut kas, manuprāt, tajā modelī nav kārtīgi izdomāts. Tai skaitā tas, kā tiks nodrošināta, piemēram, koplietošanas ceļu uzturēšana, kas lielā mērā finansēta no NĪN,” saka Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava.
Deputāts arī uzskata, ka Tieslietu ministrijas piedāvātais modelis ārkārtīgi vērtīgu mājokļu īpašniekiem ļaus izvairīties no atbilstoša NĪN maksāšanas, vienkārši piedeklarējot tajā pēc iespējas vairāk cilvēku.

Tam, ka šādi varētu tikt iesists robs pašvaldību budžetā, uzmanību pievērš arī “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs. “Man jau liekas tas tāds pārsteidzīgs piedāvājums. Pašvaldībām šāds nekustamā īpašuma nodoklis dos zaudējumus. 100 tūkstoši uz vienu deklarēto ir ļoti daudz. Protams, kaut kādas atlaides ir jādod, bet 100 tūkstoši ir ļoti daudz,” saka politiķis. Viņš gan uzsver, ka organizācijas valde šim jautājumam vēl nav pieķērusies.

Savukārt KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētājam Ērikam Pucenam Tieslietu ministrijas piedāvājums atgādina sistēmu, kādu savulaik piedāvāja atlaistais Rīgas mērs Nils Ušakovs – par deklarēšanos Rīgā tika solīti dažādi labumi.

Ē. Pucens paredz, ka, ieviešot piedāvāto risinājumu, cilvēki deklarēsies Rīgā un dārgākajos īpašumos reģionālajos centros, bet citām pašvaldībām nepildīsies to budžeti. “Bordāns atnācis ne ar kādu piedāvājumu,” piktojas deputāts.

“Raustīšanās un haoss”

Savukārt opozīcija Tieslietu ministrijas piedāvājumu pat neuzskata par pietiekami nopietnu, lai to izvērtētu.

“Domāju, ka šie visi izgudrojumi un vingrinājumi, kurus redzam beidzamajās nedēļās, nav vērti, lai tos nopietni iztirzātu un komentētu. Izskatās šis piedāvājums pavisam jēls. Tāpēc šo raustīšanos un haosu nav vērts komentēt,” saka “Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins.

Opozīcija arī uzskata, ka Tieslietu ministrijas gatavotā sistēma nav pietiekami labi izstrādāta, lai ļautu tai stāties spēkā 2022. gadā, kā tas ar likumu paredzēts pašlaik.

Tādēļ vairāki Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un citi opozīcijā esošie Saeimas deputāti rosina likumā noteikt, ka nekustamo īpašumu gaidāmās jaunās kadastrālās vērtības stājas spēkā gadu vēlāk ‒ 2023. gadā.

Bordāns gan uzskata, ka Saeimas opozīcijas pieprasītā kadastrālo vērtību “iesaldēšana” varētu kalpot tikai kā galējais NĪN reformā.

Tieslietu ministrijas neizpratni raisa opozīcijas deputātu priekšlikumā paredzētais, ka jaunā kadastrālā vērtību bāze ir jāapstiprina līdz 2020. gada 31. jūlijam, taču to sāk piemērot no 2023. gada. Tātad faktiski opozīcijas deputātu mērķis ir kadastrālo vērtību apstiprināšana jau patlaban, taču piemērošanu atliekot vēl par vienu gadu.

Tieslietu ministrija šādu priekšlikumu vērtē kā populistisku un problēmu nerisinošu.

818 skatījumi




Video

FM: Pirmajā ceturksnī būtiski auguši izdevumi ES fondu projektiem

30/04/2025

Atbilstoši Valsts kases datiem šā gada pirmajā ceturksnī kopbudžetā bija 521,2 miljonu eiro deficīts, savukārt pirms gada bija vērojams pārpalikums 41,6 miljoni eiro. Ņemot vērā ārvalstu...

Lasīt tālāk
Video

Šonedēļ laika apstākļus noteiks vairāku ciklonu darbība

28/04/2025

Nedēļas sākumā Latvijā pakāpeniski ieplūdīs siltāka gaisa masa, tādēļ dienās gaiss atkal daudzviet iesils līdz +10…+15°, bet naktīs gaisa temperatūra lielākoties pieturēsies +2…+7°...

Lasīt tālāk
Video

Ministrija: Vēja parku projektiem, kas cer uz valsts atbalstu, jādod ceļš tiem, kuri gatavi tos realizēt pašu spēkiem

25/04/2025

Latvijā netiek plānoti atbalsta maksājumi atjaunīgās enerģijas, tostarp vēja enerģijas, projektiem. Ar atjaunīgās enerģijas projektu attīstītājiem nodrošinām regulāras tikšanās,...

Lasīt tālāk
Video

“Zemnieku saeima” aicina sagatavoties šonedēļ gaidāmajām salnām

25/04/2025

Lai gan aprīlis mūs lutinājis ar vasarīgi siltiem laikapstākļiem, šajā nedēļā gaidāmas pavasara salnas. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, apskādētiem augiem un ražas zuduma,...

Lasīt tālāk
Video

Nedēļas izskaņā laiks kļūs aukstāks un daudzviet gaidāma salna

25/04/2025

Šonedēļ, līdz ar aukstākas gaisa masas ieplūšanu Latvijas teritorijā, gaiss ir kļuvis ievērojami vēsāks. Sagaidījām arī lietu un šīs sezonas pirmo stipro pērkona negaisu, kas dažviet...

Lasīt tālāk
Video

Navigējot nenoteiktības laikā: Baltijas ekonomiku sniegums un finanšu stabilitāte apliecina izturību

24/04/2025

Šajā nenoteiktības un ģeopolitiskās spriedzes laikā ir dabiski justies kā šūpolēs, kur mijas realitāte, cerības, riski un neziņa par to, kā būs nākotnē. Lai gan globālais fons ir...

Lasīt tālāk
Video

2024. gadā vispārējās valdības budžeta deficīts samazinājies līdz 1,8% no IKP

24/04/2025

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2024. gadā bija 706 miljoni eiro jeb 1,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP), salīdzinot ar 2023. gadu, tas ir par 225,4 miljoniem eiro mazāks, liecina Centrālās...

Lasīt tālāk
Video

Pētījums: vistrauslākā finansiāla neatkarībā ir sieviešu un jauniešu vidū

24/04/2025

40% Latvijas iedzīvotāju personīgās finanses ir vērtējamas kā neaizsargātas – šiem cilvēkiem ir grūtības segt ikdienas tēriņus, nav iespēju izveidot uzkrājumus un aizsargāt savas...

Lasīt tālāk
Video

Zelta cena lauž rekordus: kāpēc daudzi steidz investēt?

24/04/2025

Zelts bieži tiek uzskatīts par investīciju veidu, kas var kalpot kā nodrošinājums pret ekonomisko nenoteiktību un finanšu tirgus svārstībām. Šī gada laikā novērotais būtiskais zelta...

Lasīt tālāk
Video

Lieldienu brīvdienās vairākiem ātrumpārkāpējiem atņemtas tiesības

23/04/2025

Aizvadītajās četrās Lieldienu brīvdienās Valsts policija pastiprināti uzraudzīja ceļu satiksmes drošību, uzsvaru liekot tam, lai autovadītāji nesēstos pie stūres reibumā. Kopumā šajās...

Lasīt tālāk