• Rīga
    Cloudy
    11°C
     
24/10/2011, Kategorija: Uzņēmējdarbība

Pasaules bankas pētījums rāda, ka nepieciešamas tikai 13 dienas, lai izveidotu uzņēmumu Lielbritānijā (salīdzinoši pārējā Eiropā tas aizņem vidēji 32 dienas), Doing business 2012 indeksa dati liecina, ka Lielbritānija pasaulē ieņem 19. vietu biznesa uzsākšanā.

Lielbritānijas galvaspilsēta Londona tiek raksturota kā pasaules vadošo finanšu pakalpojumu centrs, kā magnēts, kas piesaista uzņēmumus no visas pasaules. Vai patiešām uzņēmējdarbības vide Lielbritānijā ir tik rožaina un labvēlīga jaunajiem uzņēmējiem, to skaidro Latvijas – Lielbritānijas tirdzniecības palātas (LBCC) valdes priekšsēdētāja Anete Vīgnere.

«Nenoliedzami, arī Lielbritānijā ir jūtama ekonomiskā krīze un tās sekas, tāpēc uzņēmējiem, tāpat kā jebkurā citā pasaules valstī, ir jābūt elastīgiem un pielāgoties spējīgiem. Ir jāpārskata savas stiprās un vājās puses un jāizdara attiecīgi secinājumi. Taču kā viena no galvenajām Lielbritānijas priekšrocībām noteikti ir jāmin nozaru daudzveidība un plašais patērētāju loks, tāpēc pat visspecifiskākais produkts spēj un var atrast savu vietu tirgū. Arī birokrātiskā puse ir sakārtota, ērta, ātra, vienkārša un uzņēmējam draudzīga,» pašreizējo biznesa vidi Lielbritānijā ieskicē A. Vīgnere.

Viņa norāda, ka Pasaules bankas pētījums un citi atzinumi nav pārspīlēti: «Patiesībā kompāniju var nodibināt pāris stundās, taču minētās papildu dienas prasīs saistīto formalitāšu saņemšana kā, piemēram, apstiprinājums par kompānijas dibināšanu no Companies House [Uzņēmumu reģistrs], bankas konta PIN detaļas.»

Vismaz 1000 jau startējuši

Viņa novērojusi, ka Lielbritānijas biznesa vide ir saistoša Latvijas iedzīvotājiem. «To pierāda ievērojamais Latvijas uzņēmēju dibināto kompāniju skaits Lielbritānijā. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, šādu firmu skaits šobrīd pārsniedz 1000.»

A. Vīgnere uzskata, ka Latvijas uzņēmējiem ir potenciāls Apvienotajā Karalistē tādās jomās kā IT, tehnoloģijās un zinātnē, modē, lietišķajā dizainā, kā arī atsevišķās pārtikas grupās un specifiskos produktos. «Kā piemēru varu minēt vienu no LBCC esošajiem biedriem – Mottra Ltd, kas atraduši veiksmīgu biznesa nišu un uz Lielbritāniju eksportē melnos ikrus, kas iegūti, nevis stori nogalinot, bet gan atslaucot. Līdz ar to Mottra Ltd gadījumā ir jau divi stratēģiski tirgus āķi: pirmais – kvalitatīvs un ekskluzīvs produkts; otrs – produkta pievienotā vērība – ētiskais aspekts, kam pašlaik tiek pievērsta arvien lielāka nozīme,» akcentē A. Vīgnere, piebilstot, ka biznesa vide Lielbritānijā atšķiras no Latvijas situācijas. «Pirmkārt, ar ievērojami lielāku patērētāju tirgu. Lielbritānijā ir 60 miljoni iedzīvotāju, proti, tie ir iespējamie klienti un pasūtītāji. Otrkārt, komunikācija un ikdienas temps ir stipri straujāks un agresīvāks, taču tajā pašā laikā daudzas lietas ir vienkāršotas un ātrāk nokārtojamas, jo pārsvarā viss notiek tiešsaistē (online režīmā).»

Izkonkurē citu valstu uzņēmējus

Bet ar ko sākt, ja ir ideja un vēlme uzņēmējdarbību attīstīt Lielbritānijā? Ar kādām izmaksām (vismaz aptuveni) rēķināties? «Nodibināt kompāniju Lielbritānijā var aptuveni par 30 Lielbritānijas mārciņām [aptuveni 24 lati], taču tas ir pats mazākais, par ko būtu sākumā jāuztraucas. Pirmkārt, būtu jāsāk ar mārketinga stratēģiju un to, kā tiks piesaistīti un uzrunāti klienti. Tāpat jāpārdomā dažādas praktiskās detaļas, piemēram, piegādes un produkta atgriešanas noteikumi. Ja kompānija atrodas Latvijā, bet klients Lielbritānijā, jāizvērtē, kā piegādās produktu: no Latvijas vai nodibinot meitasuzņēmumu un atverot noliktavu Lielbritānijā? Ja no Latvijas, tad jāizsecina, cik ilgā laikā spēs piegādāt preci pasūtītājam? Piemēram, vieni no LBCC biedriem – tipogrāfija McĀbols klientam Lielbritānijā materiālu piegādāja nepilnās 24 stundās, par ko pasūtītājs bija patīkami pārsteigts, un tas vēlreiz apliecina, ka Latvijas uzņēmējs kaut vai šādā aspektā izkonkurē, piemēram,, Turcijas vai Vācijas uzņēmēju, kas labākajā gadījumā preci piegādā 3–5 darba dienās,» teic Latvijas – Lielbritānijas tirdzniecības palātas valdes priekšsēdētāja.

Kādu palīdzību uzņēmēji var sagaidīt no LBCC? «Latvijas – Lielbritānijas tirdzniecības palāta ir dibināta un veidota pēc uzņēmēju iniciatīvas. Ikdienā sniedzam tos pakalpojumus, pēc kuriem visvairāk ir pieprasījums, tie ir – dažāda veida bezmaksas juridiskās un biznesa konsultācijas. Ja nepieciešams, sagatavojam sadarbības pieteikumu, atlasām iespējamos klientus un pasūtītājus un organizējam viņu tikšanos, asistējam biznesa plāna izveidē un atbildam uz saistītajiem specifiskajiem jautājumiem.»

Nodokļu atvieglojumi

Viņa turpina: «Lielbritānija jau sen sevi ir pozicionējusi kā atvērtu ārvalstu kapitālam un novērtē, kādu devumu tas sniedz iekšējai ekonomikai, tāpēc jaunajiem uzņēmējiem (tai skaitā arī Latvijas) ir pieejami biznesa inkubatori, kas piedāvā kaut vai telpas sākuma posmam. Kas attiecas uz banku sektoru, ja nepieciešams aizdevums biznesa iedzīvināšanai, tās, kā zināms, pēdējo gadu laikā ir kļuvušas ievērojami piesardzīgākas un kreditēšanas apjomi ir stipri samazinājušies. Tomēr ir pieejams finansējums no privātā sektora, kas Lielbritānijā ir ļoti izplatīts. Šeit gan, pirmkārt, būtu jātiek skaidrībā, vai uzņēmējs meklē tikai skaidras naudas aizdevumu vai arī ir gatavs dalīties savas kompānijas daļās, slēdzot partnerattiecības. Savukārt, ja runā par valsts nodokļu politiku, jāuzsver, ka ir pieejami dažādi atvieglojumi, to skaitā – ja kompānijas gada apgrozījums nepārsniedz 73 tūkstošus, tai nav jāreģistrējas kā nodokļu maksātājam.»

***

PIEREDZE

Andrejs Strods, Blue Bridge Technologies valdes priekšsēdētājs:

– Uzņēmuma darbošanās sfēra ir informācijas tehnoloģiju risinājumi veselības apdrošināšanai. Piekrītu Pasaules bankas pētījumam, ka nepieciešamas tikai 13 dienas, lai izveidotu uzņēmumu Lielbritānijā. Mums pati reģistrācija laikam bija pat ātrāka ar visu papīru gatavošanu. Uzņēmumu Londonā izmantojam darbības attīstībai citos reģionos. Mūsu prioritāte ir attīstītie tirgi ar lielāko potenciālu mūsu izvēlētajā jomā. Lielbritānijas «izkārtni» izmantojam, lai uzrunātu potenciālos klientus Spānijā un citās Rietumeiropas valstīs. Lielbritānija ir ļoti labi atpazīstama valsts. Lai gan Apvienotās Karalistes izcelsme negarantē konkrētā uzņēmuma uzticamību un tā piedāvājuma kvalitāti, tomēr, piemēram, Spānijā Lielbritānija ir labi pazīstama kā tirdzniecības partneris un, runājot ar klientiem, varam koncentrēties tieši uz mūsu piedāvājumu, nedalot laiku starp produktu un izcelsmes valsts prezentāciju. Dienvideiropas reģionā Latvija pagaidām ir pietiekami eksotiska kā tehnoloģiju avots, tāpēc, būdami pragmatiski, mēs meklējam citus ceļus, kā savus mērķus sasniegt.

Spānijā esam veiksmīgi izmantojuši UK Trade and Investment (Lielbritanijas eksporta atbalsta aģentūra) atbalstu, kas mums ļoti palīdzēja, dibinot pirmos kontaktus ar potenciāliem klientiem. Britu vēstniecības pārstāvji organizēja mūsu tikšanās pie klientiem, mūs pavadīja un stādīja priekšā. Tas viennozīmīgi bija vērtīgi pirmās uzticības veidošanai. Lai gan jāsaka labi vārdi arī par Latvijas vēstniecības atbalstu Spānijā, kur cilvēki ir ļoti profesionāli un pretimnākoši, taču Latvijas vēstniecības resursus, protams, nevar salīdzināt ar Lielbritānijas iespējām. Nozīmīga mums bija arī Latvijas goda konsula Barselonā palīdzība. Viņš ir ļoti ietekmīgs un izpalīdzīgs cilvēks ar plašiem sakariem un ir gatavs Latvijas uzņēmumus atbalstīt ar saviem kontaktiem.

Niks Rāviņš, uzņēmējs Lielbritānijā:

– Uzņēmums piedāvā komerciālo tīrīšanu, remontdarbu pakalpojumus, krāvēju un pārvadātāju pakalpojumus. Savu biznesu uzsāku tieši Londonā, jo tur pēc mana biznesa darbības sfēras ir liels pieprasījums. Kā vēl vienu iemeslu, kāpēc mana izvēle bija par labu Lielbritānijai, varu minēt iespējas ērti un ātri uzsākt biznesu. Ja cilvēkam ir pietiekami daudz līdzekļu, informācijas un zināšanu jomā, kurā viņš vēlas uzsākt savu biznesu, tad pati atvēršanas procedūra nav ne sarežģīta, ne laikietilpīga. Ir kompānijas, kuras piedāvā internetā gan reģistrēt uzņēmumu, gan noformēt statūtus divu stundu laikā. Jebkurus materiālus ir iespējams pasūtīt, un tie tiks piegādāti jau nākamajā dienā. Atverot savu uzņēmumu, biju ievācis informāciju gan par klientu loku apvidū, kurā biju nolēmis sniegt savus pakalpojumus, gan par to, cik izmaksās visu nepieciešamo darbu uzsākšana. Runājot par iespējamajiem šķēršļiem, grūtībām, kas varētu rasties, uzsākot uzņēmējdarbību Lielbritānija, jāteic, ka, pirmkārt, man kā iebraucējam ir jāizprot šejienes cilvēku domāšana un viņu vēlmes, otrkārt, ja esi sagatavojis un izplatījis reklāmu par savu uzņēmumu, tad nevari sagaidīt rezultātus jau nākamajā dienā, un, treškārt, protams, konkurenti, kas strādā jau gadiem ilgi. Runājot par valsts nodokļu politiku, varētu teikt, ka mani apmierina šī sistēma. Arī darbiniekus nebija grūti atrast – tāpat kā Latvijā, arī šeit ir sludinājumu serveri, kuros, ieliekot sludinājumu, ir liela atsaucība no cilvēkiem, kas vēlētos strādāt. Ir iespēja cilvēkus noalgot arī caur aģentūrām. Nepieciešams tikai sazināties ar aģentūru, un jau nākamajā dienā cilvēks ir klāt un gatavs darbam. Darbiem, kas ir specifiski, darbinieki vienmēr tiek apmācīti.

Avots: nra.lv

 

611 skatījumi
Video

LTRK: Valdībai sadarbībā ar uzņēmējiem jāsāk strādāt pie strukturālām reformām

19/09/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Uzņēmēji uz šī gada budžetu raugās pozitīvi, jo nav izskanējušas runas par nodokļu necelšanu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības...

Lasīt tālāk
Video

VK: Nepārdomāti projekti uzliek pamatīgu slogu pašvaldību budžetiem nākotnē

18/09/2019

Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu, pašvaldības reālajai situācijai un vajadzībām neatbilstošu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa...

Lasīt tālāk
Video

Ašeradens: No būvnieku karteļa lietā iesaistītajiem politiķiem būs jāatvadās

17/09/2019

Būtu naivi domāt, ka lielaljiem būvniekiem nav bijusi aizkulišu ietekme uz politiku, intervijā “Neatkarīgajai” atzina “Vienotības” līderis, Saeimas Izglītības un zinātnes komisijas...

Lasīt tālāk
Video

PVD apturējis dārzeņu apstrādes cehu, kas piegādāja dārzeņus arī Siguldā

17/09/2019

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apturējis SIA “Jelgavas augļi” dārzeņu tīrīšanas un mizošanas ceha darbību, jo tajā konstatēti rupji higiēnas prasību pārkāpumi. SIA...

Lasīt tālāk
Video

PV vadītājs: Pievērsīsim uzmanību, lai jaunie elektrovilcieni būtu atbilstošā kvalitātē

16/09/2019 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Augusta beigās vilcienu ražotājs "Škoda Vagonka" iesniedza līguma izpildes nodrošinājumu bankas garantijas formā, līdz ar to ir stājies spēkā līgums par 32 jaunu elektrovilcienu piegādi....

Lasīt tālāk
Video

Plānotajā “Lidl” veikala vietā atrod bīstamu piesārņojumu

16/09/2019 | Autors: Nekā personīga, TV3

Nevērīgā izturēšanās pret vidi atstājusi pēdas vēl no padomju laikiem, kad valdīja vienaldzība pret naftas, smago metālu un citiem ķīmiskiem atkritumiem augsnē un gruntī. Kā to redzam...

Lasīt tālāk
Video

Premjers nepiekrīt “KPV LV” plāniem atdzīvināt uzturēšanās atļauju programmu

16/09/2019 | Autors: Nekā personīga, TV3

Partija “KPV LV” un tās pārvaldītā Ekonomikas ministrija nolēmusi, ka Latvijas izaugsmes pamats būs darba spēka un naudas iepludināšana no Indijas. TV3 raidījums “Nekā Personīga”...

Lasīt tālāk
Video

Izsludina pieteikšanos uz vakanto NEPLP locekļa amatu

12/09/2019

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ceturtdien, 12.septembrī, izsludināja aicinājumu pieteikt kandidātus Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļa...

Lasīt tālāk
Video

Laikraksts “Dienas Bizness” pāriet uz nedēļas formātu

12/09/2019

Latvijas biznesa laikraksts "Dienas Bizness" vairs neiznāks darbadienās, bet pāries uz iknedēļas formātu. To apliecināja "Dienas Bizness" izdevējs, līdzīpašnieks un valdes loceklis Jānis...

Lasīt tālāk
Video

Kalnmeiers: Redzot “Rīgas satiksmes” lietas vērienus, ir grūti noticēt, ka “vadība” neko nezināja

12/09/2019

Redzot pašvaldības uzņēmuma "Rīgas satiksmes" lietas vērienus, ir grūti noticēt, ka "vadība" par notiekošo nezināja, šorīt intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" izteicās ģenerālprokurors...

Lasīt tālāk