• Rīga
    Sunny
    3°C
     
13/03/2023, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība
Autors: Nekā personīga, TV3

Ja neviens nebūs minējis neko – tad par budžetu. Un par to, ka bardaks ar nekustamajiem īpašumiem un par diviem objektiem stipri pārmaksāts.

Elizabetes ielas ēku Rīgā vēl nesen apsvēra nojaukt, lai pilsētas centrā taptu akustiskā koncertzāle. Tagad to plāno pārveidot par biroju valsts ierēdņiem. Šādai iecerei piekrīt arī arhitekti, kuri iepriekš aktīvi cīnījās, lai namu saglabātu pašreizējā izskatā.

Ideja par koncertzāli bijušās centrālkomitejas ēkas vietā parādījās pirms 3 gadiem. Valdība ideju atbalstīja, tomēr arhitekti nevēlējās pieļaut, ka padomju laika modernisma paraugu nojauc. Spiedienam piekāpās arī kultūras ministrs. Koncertzāle taps tur pat blakus esošajā Kongresu namā. Bet Elizabetes ielas nams jau divus gadus stāv tukšs un nes zaudējumus.

Valsts nekustamie īpašumi iecerējuši, ka zem viena jumta varētu strādāt valsts sektora darbinieki. Un to nodēvējuši par “Nākotnes biroju” .

“Par Elizabetes ielu 2 runājot, tas tagad ir ideju līmenī, bet tas, ko mēs vēlamies, atstāt pirmo stāvu pieejamu publikai, jo tur ir iespējamas gan izstāžu zāles, tādā veidā dotu pienesumu arī pilsētai un videi,” norāda VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes loceklis Andris Vārna.

Šāds plāns top kopā ar Valsts kanceleju. Jo šobrīd nepiemērotos apstākļos strādājot kā valsts iestādēs, tā arī ministrijās. Esot svarīgi pārvākties no vecām dzīvokļu mājām Rīgas centrā, uz jauniem, moderniem ofisiem. Līdz tam gan jāgaida vēl vismaz 5 gadi. Pagaidām ēka stāv tukša. To aizliegts ekspluatēt, jo neatbilstot ugunsdrošības prasībām.

Elizabetes ielas nams ir tikai viens piemērs visai haotiskajā pieejā, kādā tiek pārvaldīti valstij piederošie nekustamie īpašumi. Liels skaits valsts iestāžu varētu pārcelties arī uz tagadējo zemkopības ministrijas ēku. Taču ēka Republikas laukumā 2 nepieder kapitālsabiedrībai “Valsts nekustamie īpašumi”. To apsaimnieko cita organizācija.

Valsts kontrole jaunākajā revīzijā konstatējusi, ka kopumā valsts iestāžu nodrošināšana ar telpām nav koordinēta.

“Joprojām tā nekustamo īpašumu apsaimniekošana, pārvaldīšana valsts pusē ir ārkārtīgi decentralizēta un sadrumstalota. Tie principi, pēc kuriem īpašumi tiek apsaimniekoti, pārvaldīti, kā viņi tiek iznomāti, ir ļoti atšķirīgi,” skaidro Valsts kontrolieris Rolands Irklis.

Pārbaudot vairākus desmitus nomas līgumu, valsts kontroles auditori atklājuši, ka ne visiem īpašumiem ir pietiekami uzkrājumi remontdarbiem. Un tas var radīt lielākas izmaksas valsts budžetam nākotnē.

Ir arī pretēji gadījumi, kad no nomas maksas gūta iespaidīga peļņa.

Ēku kompleksu Čiekurkalnā izmanto iekšlietu ministrija, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts policija. Tam savulaik ņēma 68 miljonu eiro lielu kredītu. Valsts kontrole atklājusi, ka tas viņiem šobrīd dārgi maksā.

“Ir noteikta ārkārtīgi augsta nomas maksa. Proti, tur ir 11-12 eiro par kvadrātmetru. Un, kas ir interesanti, šeit nav nekādi ierobežojumi. Nomas maksa tiek noteikta ar pašu VAS “Valsts nekustamie īpašumi” “iekšējo kārtību”,” norāda Irklis.

Par Čiekurkalna ēku kompleksu nomas maksu sedz Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūra. Valsts kontrole secina, ka tā stipri pārmaksā. Tas saistīts ar aizņēmuma un procentu iekļaušanu nomas aprēķinā.

Procentu maksājumi iekļauti daudz augstāki nekā faktiski. Un pat 2020.gadā, kad noma nedaudz samazināta, Nodrošinājuma valsts aģentūra tik un tā samaksājusi vairāk nekā izmaksāja bankas kredīta likme, secina Valsts kontrole . Četros gados pārmaksāti 7 miljoni eiro.

“Mēs ļoti labi zinām, kādā stāvoklī ir daudzi iekšlietu sektora īpašumi, policijas iecirkņi nav savesti kārtībā. Policisti ir spiesti daudzviet strādāt nožēlojamos, darba videi nepiemērotos apstākļos, otrā pusē mēs redzam, ka iekšlietu resors ik gadu pārmaksā ievērojamas summas, nodrošinot lielāko peļņas daļu kapitālsabiedrībai “Valsts nekustamie īpašumi”,” norāda Irklis.

Līdzīga situācija ir arī ar bēdīgi slaveno ēku Mežaparkā, kuras galvenais nomnieks ir Valsts ieņēmumu dienests. Laimdotas Straujumas valdības laikā valsts par 21 miljonu eiro atpirka daļas no Krievijas miljardierim Viktoram Vekselbergam pastarpināti piederošās firmas un kļuva par vienīgo ēkas īpašnieci. Pirkumu valdība sauca par izdevīgu, jo varēšot samazināt nomas maksu. Vienlaikus gan valstij bija jāpārņem ar Vekselbergu saistītās firmas 55 miljonu eiro lielais kredīts bankā.

Arī šajā gadījumā “Valsts nekustamie īpašumi” nomas maksā iekļāvuši bankas aizņēmuma un procentu komponenti. To auditori neuzskata par ekonomiski pamatotu.

“Tikai šie divi objekti veido 40% no visiem VNĪ ieņēmumiem. Tā ir lauvas tiesa. Šie ir galvenie objekti, kas nodrošina VNĪ peļņas radītājus. Tas ko mēs redzam Čiekurkalna līnijas gadījumā, vai Talejas ielas gadījumā, bremžu nav, limitu nav. Var faktiski gūt milzīgu rentabilitāti,” norāda Irklis.

“Mēs nepiekrītam šim te pārmetumam. Tiešām ir ierēķināta šī te (procentu) likme. Ja tobrīd tā likme bija zema, tad uz to brīdi. Ja tā revīzija tiktu veikta šodien, no 2023.gada uz priekšu, tad tas pārmetums būtu pretējs. Ka mēs neesam paņēmuši pietiekami daudz. Mums kā šī aizņēmuma ņēmējam ir jāveido uzkrājums, lai ilgtermiņā šo te izlīdzinātu.Uz nākotni noteikti vajadzētu būt vienotai kārtībai. Bet tas ir kaut kas vēsturiski mums pārņemts un mums ir jārīkojas kā gādīgam saimniekam un mums jārīkojas tā, lai neradītu zaudējumus ne valstij, ne uzņēmumam,” norāda VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes loceklis Andris Vārna.

“Valsts nekustamo īpašumu” pārstāvis arī vērsa uzmanību, ka privātajiem uzņēmējiem COVID laikā kapitālsabiedrība piemērojusi samazinātas nomas maksas un, ka šos kopumā nepilnus divus miljonus eiro , “Valsts nekustamie īpašumi” sedza no sava budžeta.

Gan Nodrošinājuma valsts aģentūra, gan VID atbildēja, ka vēl vērtē Valsts kontroles revīzijas ziņojumu un par turpmāku rīcību vēl lems.

Valsts kontrole vērš uzmanību arī uz “Valsts nekustamo īpašumu” pārvaldību- un konkrēti uz padomi. Trīs no četriem padomes locekļiem ir pagaidu pārstāvji, turklāt divi no tiem šos pienākumus pilda jau ceturto gadu. Likums pieļauj, ka uz pagaidu pārstāvi var iecelt līdz vienam gadam.

Valsts kontrolieris to sauc par tiesisko nihilismu, jo tas vājina sabiedrības uzticību valsts pārvaldei. Turklāt visi padomes locekļi ieņem arī pilna laika darbu vadošos amatos ministrijās un valsts kapitālsabiedrībās.

Padomes priekšsēdētājs Jānis Garisons ir vienlaikus arī aizsardzības ministrijas otrā persona. Viņa vietniece Ieva Braunfelde ir Finanšu ministrijas Administrācijas vadītāja. Jolanta Plūme kā valsts sekretāra vietniece atbild par budžeta jautājumiem šai pašā ministrijā. Savukārt Raitis Nešpors, kuru uzskata par vienīgo neatkarīgo padomes pārstāvi “Valsts nekustamajos īpašumos”, ir valdes loceklis valsts uzņēmumā “Pasažieru vilciens”.

Finanšu ministrijā uzsver, ka strādāšana padomē nav pilna laika darbs, un viņi to var apvienot. Pagaidu pārstāvju ilgstošo atrašanos padomē skaidro ar diviem neveiksmīgiem konkursiem.

Bija nepietiekams skaits pretendentu pieteikušies un mēs pagarinājām konkursu. Bet arī pēc konkursa pagarināšanas 2021.gadā pretendentu loks ir bijis tāds, kāds ir bijis. Un rezultātā bija izraudzīti divi pretendenti, un redzam, ka konkursa rezultātā tika iecelts tikai viens. Līdz ar to ir objektīvi iemesli, kas šo procesu paildzina. Šobrīd nav izsludināts konkurss. Jo mūsuprāt, ir svarīgi maksimāli kvalitatīvi pabeigt tos projektus, ko patlaban “VNĪ” īsteno,” norāda FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

Valdes darbības vērtējums 2021.gadā bijis zemāks kā iepriekš. Tomēr padome “Valsts nekustamo īpašumu ” valdes priekšsēdētājam Renāram Griškevičam ir atļāvusi apvienot amatu ar padomes priekšsēdētāja pienākumiem “Latvijas autoceļu uzturētājā”.

Foto: F64

798 skatījumi
Video

Kariņš par NBS pārtikas iepirkumu: Labāk, lai uzņēmums tiesājas, nekā valsts cieš

29/03/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ir jāatrod veids, kā tikt vaļā no iepirkuma līguma par centralizēto pārtikas piegādi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām, šorīt intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja...

Lasīt tālāk
Video

Vitenbergs airBaltic padomei pieprasīs skaidrojumus par uzņēmuma dārgo auto parku

29/03/2023

Satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs nosoda airBaltic rīcību saistībā ar dārgo 2022. gada izlaiduma E-tron elektroauto iegādi līzingā uzņēmuma vajadzībām un pieprasīs skaidrojumus airBaltic...

Lasīt tālāk
Video

Arī Siguldā būs savs “Lidl” veikals

29/03/2023

Pēc rūpīgas vietējās situācijas analīzes, un lai būtu tuvāk saviem klientiem, mazumtirdzniecības uzņēmums “Lidl Latvija” ir pieņēmis lēmumu par veikala celtniecības darbu sākšanu...

Lasīt tālāk
Video

No darba atlaiž trauksmes cēlēju, kura vērsusies KNAB par interešu konfliktiem SIA “Rīgas namos”

27/03/2023 | Autors: Nekā personīga, TV3

Galvaspilsētas mēra Mārtiņa Staķa vadītā Rīgas dome pirms diviem gadiem uzsāka četru pašvaldībai piederošu kapitālsabiedrību apvienošanu. Tie ir – SIA “Rīgas nami” , “Rīgas...

Lasīt tālāk
Video

Latvijā atgādāts devītais jaunais elektrovilciens

24/03/2023

Šorīt ar divām apsargātām kravas automašīnām no “Škoda Group” uzņēmuma “Škoda Vagonka” ražotnes Ostravā Rīgā tika nogādāti atlikušie divi no pavisam četriem devītā jaunā...

Lasīt tālāk
Video

Mūrniece saistībā ar armijas pārtikas iepirkumu no amata atstādinājusi divas amatpersonas

22/03/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Divas amatpersonas, kas saistībā ar vērienīgo Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārtikas iepirkumu uz laiku ir atstādinātas no amata pienākumu pildīšanas, ir iepirkumu komisijas vadītājs,...

Lasīt tālāk
Video

Valdība virza uz Saeimu grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai

22/03/2023

Valdība virzīs uz Saeimu Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus likumdošanā, kuru mērķis ir samazināt alkohola patēriņu sabiedrībā un kas attiecas uz alkoholisko dzērienu marķējumu,...

Lasīt tālāk
Video

Zemkopības ministrs aicina piensaimniekiem piešķirt ES ārkārtas atbalstu

21/03/2023

Šonedēļ zemkopības ministrs Didzis Šmits piedalījās Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Briselē, kurā dalībvalstis sprieda par problēmām...

Lasīt tālāk
Video

Šmits: Eiropa var iejaukties brīdī, ja piena krīze ieilgst vairākus mēnešus

16/03/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Eiropa var iejaukties brīdī, ja piena krīze ieilgst vairākus mēnešus, LTV raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja zemkopības ministrs Didzis Šmits. Kā zināms, Latvijas zemkopības ministrs...

Lasīt tālāk
Video

Latvijai draud sods par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas sistēmas neieviešanu

13/03/2023 | Autors: Nekā personīga, TV3

Saeimas pieņemtajā valsts budžetā daudzām jomām, piemēram veselības – naudas ir mazāk nekā to prasīja. Bet izrādās, ka jau divus gadus Latvija no valsts budžet maksā Eiropas Savienībai...

Lasīt tālāk