11/08/2022, Kategorija: Ekonomika, Svarīgākais

Saeima ceturtdien, 11. augustā, atbalstīja virkni pasākumu iedzīvotāju atbalstam, ņemot vērā energoresursu izmaksu straujo pieaugumu gaidāmajā apkures sezonā. Terminēti atbalsta pasākumi noteikti ar grozījumiem Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā.

Ar grozījumiem iedzīvotājiem tiks segta daļa no energoresursu cenu pieauguma, un atbalsts no valsts budžeta līdzekļiem plānots par centrālo apkuri, apkurē izmantoto elektrību, dabasgāzi, koksnes granulām, briketēm, malku.

Elektroenerģijas cenas pieauguma daļēja kompensēšana no oktobra līdz nākamā gada aprīļa beigām paredzēta tām mājsaimniecībām, kas elektrību izmanto mājas apkurē. Kompensācija tiks piemērota elektroenerģijas patēriņam virs 500 kilovatstundām, bet ne vairāk kā 2000 kilovatstundām. No valsts budžeta līdzekļiem tiks kompensēti 50 procenti no elektroenerģijas cenas, kas pārsniedz 0,16 eiro par kilovatstundu.

Nākamajā apkures sezonā daļēji tiks kompensētas arī izmaksas par patērēto dabasgāzi siltumapgādei. No 1.jūlija līdz nākamā gada aprīļa beigām piemēros maksas samazinājumu 0,03 eiro apmērā par vienu kilovatstundu dabasgāzes patēriņam virs 221 kilovatstundas mēnesī. Atbalsta apmērs būs redzams kārtējā rēķinā, un pirmais rēķins ar atlaidi par jūliju un augustu būs šī gada septembra rēķinā.

Noteikts arī, ka mājsaimniecības lietotājiem piemērojamais centralizētās siltumapgādes pakalpojuma maksas samazinājums nākamajā apkures sezonā būs 50 procentu apmērā no starpības starp Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vai pašvaldības apstiprināto tarifu un siltumenerģijas tarifa mediānu 68 eiro apmērā par megavatstundu. Atbalstu mājsaimniecībām piemēros konkrētais pakalpojuma sniedzējs rēķinos, sākot ar oktobri.

Ņemot vērā, ka būtiski pieaugušas granulu un brikešu iegādes izmaksas, noteikts, ka šī kurināmā iegādes cena, no kuras tiek piemērota izmaksu kompensācija, ir 300 eiro par vienu tonnu. Tādējādi vienai mājsaimniecībai noteikts patēriņa atbalsta slieksnis – 10 tonnas brikešu vai granulu. Kompensāciju paredzēts piemērot briketēm un granulām, kas iegādātas jau no šī gada 1.maija līdz nākamā gada aprīļa beigām.

Tāpat likums noteic atbalstu par malkas iegādi. Vienreizējs atbalsts 60 eiro apmērā paredzēts par malku, kas iegādāta jau no maija, bet par kuru nav maksājumu apliecinoša dokumenta. Savukārt, ja par malku, kas iegādāta pavasarī, personai ir darījuma čeks, un tās iegādes cena pārsniedz 40 eiro par berkubikmetru, kompensēs 50 procentus no izmaksām virs šīs cenas, bet ne vairāk kā 15 eiro par berkubikmetru.

Lai saņemtu atbalstu par elektroenerģijas, granulu, koksnes brikešu, malkas iegādes izmaksām, iedzīvotājiem būs jāvēršas savā pašvaldībā. Iesniegumu varēs iesniegt gan klātienē, gan arī elektroniski – aizpildot veidlapu pašvaldību e-pakalpojumu portālā. Atbalsta periods paredzēts no 1.oktobra līdz nākamā gada aprīļa beigām.

Likums noteic, ka pašvaldībām izdevumus par elektroenerģijas, granulu, brikešu un malkas izmaksu pieauguma daļēju kompensēšanu mājsaimniecībām finansē no valsts budžeta līdzekļiem līdz nākamā gada 31.jūlijam. Tāpat pašvaldībām paredzēts kompensēt izdevumus par atbalsta pasākumu administrēšanu.

Grozījumi arī noteic, ka apkures sezonā – no šī gada 1.novembra līdz nākamā gada 31.maijam – pensiju saņēmējiem, senioriem, personām ar invaliditāti, apgādnieku zaudējušām personām ik mēnesi tiek izmaksāts pabalsts. Pabalstu 30 eiro apmērā katru mēnesi saņems tie, kuriem pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nepārsniedz 300 eiro mēnesī; 20 eiro, ja pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir robežās no 301 līdz 509 eiro. Savukārt, ja personai pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir no 510 līdz 603 eiro mēnesī, tad pabalstu katru mēnesi izmaksās 10 eiro apmērā.

Personām, kas saņem kādu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administrētajiem pakalpojumiem, pabalstu izmaksās bez īpaša iesnieguma. Pabalsta izmaksu aģentūra uzsāks šī gada novembrī, un to bez maksas piegādās saņēmēja dzīvesvietā vai pārskaitīs uz kontu. Pabalsta apmēru neiekļaus gada apliekamajā ienākumā, un to neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Ar grozījumiem dota iespēja mājokļa pabalstu saņemt plašākam iedzīvotāju lokam. Noteikts, ka no šī gada septembra līdz nākamā gada aprīļa beigām mājsaimniecībai garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai piemēro koeficientu 3. Tādējādi pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā slieksnis mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam būs 327 eiro, bet pārējām personām mājsaimniecībā – 228 eiro.

Kopumā atbalsta pasākumiem būs nepieciešami 442 miljoni eiro, ko plānots segt no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Par finansējumu atbalsta pasākumu turpināšanai nākamgad plānots lemt 2023.gada valsts budžeta sagatavošanas un izskatīšanas procesā, teikts likuma projekta anotācijā.

Izmaiņas Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

794 skatījumi
Video

Latvija saņem 201 miljonus eiro par Atveseļošanas fonda plāna pirmo rādītāju izpildi

07/10/2022

Piektdien, 7. oktobrī, finanšu ministrs Jānis Reirs tikās ar Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietnieku Valdi Dombrovski, lai pārrunātu Latvijas Atveseļošanas fonda (AF) plāna...

Lasīt tālāk
Video

Briškens: “Apvienotais saraksts” un Nacionālā apvienība izmisīgi cenšas akcentēt it kā nepārvaramās ideoloģiskās atšķirības ar “Progresīvajiem”

07/10/2022 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

"Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība izmisīgi pūlas akcentēt it kā nepārvaramās atšķirības ar partiju "Progresīvie", LTV raidījumā "Rīta panorāma" sacīja "Progresīvo" līderis...

Lasīt tālāk
Video

Nedēļas izskaņa būs vējaina un vietām īslaicīgi līs, nākamā nedēļa iesāksies ar sausāku laiku

07/10/2022

Līdzīgi kā nedēļas sākumā, arī darba nedēļas beigās pie mums laika apstākļus ietekmē ciklonu darbība. Darba nedēļas beigās, kā arī brīvdienās vietām ir gaidāms īslaicīgs lietus,...

Lasīt tālāk
Video

Plāno ieviest vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpi Latvijā deklarētajiem iedzīvotājiem

06/10/2022

Lai atteiktos no dalīta veselības aprūpes finansēšanas modeļa ieviešanas un noteiktu vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpi Latvijā deklarētajiem iedzīvotājiem, Saeima ceturtdien,...

Lasīt tālāk
Video

Dzintars: “Progresīvo” pārliecība rada ārkārtīgi lielu neuzticību no NA vēlētāju puses

06/10/2022 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Sabiedrībai nav jāuztraucas, ka valdības veidošanas sarunās būtu iestājies strupceļš, intervijā LTV "Rīta panorāmā" sacīja Nacionālās apvienības (NA) līderis Raivis Dzintars. "Būtiskākais...

Lasīt tālāk
Video

Valainis: Šobrīd mums no kāda norobežoties būtu spļāviens sejā mūsu vēlētājam

06/10/2022 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Jaunās valdības veidošanā notiek cīņa par varu un amatiem, intervijā Latvijas Radio sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputāts Viktors Valainis, norādot, ka atsevišķi politiskie...

Lasīt tālāk
Video

Enerģijas cenas: Eiropas Parlaments aicina primāri atbalstīt neaizsargātākos

06/10/2022

Eiropas Parlaments aicina uz plašākiem ārkārtas pasākumiem, lai mazinātu spiedienu, ko Eiropas mājsaimniecībām un uzņēmumiem rada strauji augošās enerģijas cenas. Krievijas agresīvais...

Lasīt tālāk
Video

Dabasgāzes cena mājsaimniecībām no 1. oktobra paliek nemainīga

05/10/2022

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) nav izdevusi administratīvo aktu, kas būtu par pamatu no šā gada 1. oktobra paaugstināt saistīto lietotāju (mājsaimniecību) tarifus. Attiecīgi...

Lasīt tālāk
Video

Briškens: Plašāka koalīcija ļaus pieņemt labākus lēmumus

05/10/2022 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Mūsu pirmā izvēle ir būt pozīcijā, bet varam būt arī jaudīga opozīcija, LTV raidījumā "1:1" sacīja partijas "Progresīvie" Ministru prezidenta amata kandidāts Kaspars Briškens. "Mūsu...

Lasīt tālāk
Video

Kariņš: Man ir svarīgi, lai tiek izveidota spēcīga valdība

05/10/2022 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Stabilu valdību var izveidot, bet neesmu pārliecināts, ka visi to grib, šorīt intervijā LTV "Rīta panorāmā" sacīja "Jaunās vienotības" (JV) politiķis, premjers Krišjānis Kariņš, kurš...

Lasīt tālāk