• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
10/03/2022, Kategorija: Bizness, Finanses, bankas
Autors: Publicitātes materiāls

Ceturtdien, 10. martā, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “Nodokļu politika Latvijā 2022”, kuras laikā nozares eksperti diskutēja gan par aktuālākajām tendencēm grāmatvedībā, gan par nodokļu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecības attīstību, gan norādīja uz svarīgākajiem izaicinājumiem tuvākajā nākotnē.

Konferenci atklāja Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Ilmārs Šņucins, kas ieskicēja to, ar kādām izmaiņām nodokļu politikā varam rēķināties nākotnē. Viņš atzina, ka nodokļu politiku skars arī karš Ukrainā.

Viņš norādīja, ka tā ietvaros Saeima steidzamības kārtībā pieņēmusi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, kas nepieciešams, lai iespējami ātrāk, bez liekas birokrātijas sniegtu atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas militārā iebrukuma dēļ. “Skaidrs, ka arī ekonomiskā stresa līmenis ir un būs daudziem uzņēmumiem, kas atspoguļosies arī budžetā,” pauda Šņucins, piebilstot, ka varam sagaidīt, ka deficīta līmenis būs augstā līmenī.

Viņš norādīja arī uz svarīgākajām izmaiņām nodokļu politikā 2022. gadā, skaidrojot, ka turpinās gan darbs pie darbaspēka nodokļu mazināšanas, gan tiek papildinātas likuma normas, kas attiecas uz Covid-19 infekcijas seku pārvarēšanu, kā arī norit darbs pie globālo lēmumu izstrādes un ieviešanas. Par ilgtermiņa politikas izmaiņām viņš nodevēja klimata pārmaiņas.

Savukārt Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes locekle Ilze Palmbaha norādīja, ka galvenie izaicinājumi šogad būs Ukrainas kara izraisītā globālā krīze, energoresursu cenu kāpums, pandēmijas izraisītie ierobežojumi, iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās, inflācijas straujais pieaugums, darbaspēka trūkums, resursu deficīts un vājināts pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem, kas nav pirmās nepieciešamības.

“Līdz ar to mums jāsaprot, kā mēs varam palīdzēt biznesam. Ja pandēmija jau mums palīdzēja pāriet uz digitālo grāmatvedību, tad šobrīd tas ir vēl aktuālāk. [..] Šodien man kā uzņēmējam ir jāpieņem lēmums, kā es virzīšos rīt,” uzsvēra Palmbaha.

Galvenie izaicinājumi saistībā ar pārēja uz digitālo grāmatvedību, pēc eksperte sacītā, ir manuāļi, novecojusi grāmatvedības sistēma, arhivēšana, datu drošība un slodze grāmatvežiem.

LU BVEF profesore Sandra Jēkabsone, runājot par nodokļu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecības attīstību, uzsvēra, ka tieši nodokļi ietekmē uzņēmēju ienākumus un konkurētspēju, kā arī iedzīvotāju ienākumus un to labklājību. Netieši nodokļi ietekmē arī preču un pakalpojumu cenas, kā arī nosaka valsts ienākumus.

Savukārt, runājot par to, vai Latvijā ir nepieciešama lielāka progresivitāte, viņa norādīja, ka “augstāka progresivitāte palielina budžeta ienākumus un samazina ienākumu sadales nevienlīdzību starp zemo un augsto algu saņēmējiem, taču jāņem vērā, ka nodokļu sloga pieaugums mazina cilvēku motivāciju strādāt un negatīvi ietekmē ekonomisko aktivitāti.”

“Lielāka progresivitāte var negatīvi ietekmēt uzņēmumu konkurētspēju, ekonomisko aktivitāti, nodarbinātības un algu pieaugumu, kā arī palielināt ēnu ekonomiku. Lietderīgāk būtu izmantot sociālos pabalstus, kā arī diferencētas netiešo nodokļu likmes,” uzsvēra Jēkabsone.

Vienlaikus viņa norādīja uz to, ka Latvijā ir otrā konkurētspējīgākā nodokļu sistēma Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstu vidū.

Konferencē piedalījās arī SIA “JOHANSONE UN PARTNERI” valdes locekle, zvērināta revidente Modrīte Johansone, kas iepazīstināja ar grozījumiem un aktualitātēm 2021. gada pārskata un uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas sagatavošanā. Viņa uzsvēra, ka ņemot vērā ekonomisko neskaidrību, sagatavojot deklarācijas, būtu jāņem vērā visu aktīvu vērtību samazinājumu, jāuzkrāj visas paredzamās saistību summas, jāpārliecinās, ka sabiedrība darbosies arī turpmāk, kā arī valdības ziņojumā un pielikumā jāsniedz pēcbilances notikumu ietekmes izvērtējums.

Savukārt uzņēmuma “Econome” vadītājs, sertificēts nodokļu konsultants Matīss Kodoliņš ieskicēja to, kādi ir iespējamie nodokļu maksāšanas režīmi par ienākumiem, kas nav saistīti ar algota darba veikšanu. Uzskaitot iespējamos nodokļu maksāšanas režīmus, viņš uzsvēra, ka “nākotnē būtu jādomā, kā uzlabot nodokļu likumdošanu un padarīt to saprotamāku. Par to noteikti vajadzētu sākt diskusijas.”

Pēc viņa teiktā, dibināt pašam savu uzņēmumu kļūst arvien grūtāk, tāpēc ļoti ērts ir Abillio piedāvātais risinājums, kas piedāvā uzņēmumu kā pakalpojumu (company-as-a-service). Pēc viņa teiktā, tā ir izdevīgāka alternatīva nekā mikrouzņēmums, pašnodarbinātais, autoratlīdzības / patentmaksas saņēmējs vai savs uzņēmums.

Konference uzstājās arī SIA KIF Biznesa komplekss valdes priekšsēdētāja, pasniedzēja un lektore Latvijas augstskolās, koledžās un komercfirmās, publikāciju autore, kā arī Izaugsmes trenere (koučs) Inga Pumpure, kas runāja par finanšu pratību krīzes apstākļos.

Viņa uzsvēra, ka ir nepieciešams balanss starp tērēšanu un taupīšanu, līdz ar to ir svarīgi sagrupēt izdevumus, pārskatīt aizņēmumus, kā arī izvērtēt ikdienas tēriņus jeb tā sauktos naudas “zagļus”. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka nevajadzētu ietaupīt uz veselības, izaugsmes un vides rēķina.

“Naudai ir jēga tikai tāda gadījumā, kad tā tiek pielietota un tā strādā jūsu labā. Uzņēmumiem ir jāskatās, kur šo naudu ieguldīt un kā to gudri izmantot,” uzsvēra Pumpure.

Konferenci noslēdza grāmatvedības un nodokļu eksperte, konsultante, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedrs Jadviga Neilande, kas plašāk palūkojās uz minimālajām obligātajām sociālajām iemaksām 2022. gadā.

960 skatījumi




Video

Parāds seko dzīvoklim – kam pievērst uzmanību iegādājoties mājokli?

08/07/2025

Lai gan arvien populārāka kļūst mājokļu iegāde jaunuzbūvētos projektos, Luminor dati liecina, ka dzīvokļi sērijveida ēkās vēl aizvien ieņem nozīmīgu vietu nekustamo īpašumu tirgū....

Lasīt tālāk
Video

Latvieši vecumdienām krāj nedaudz apzinīgāk nekā Baltijas kaimiņi; 10% nekrāj neko

08/07/2025

Lai arī lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nākotnei krāj, turklāt galvenokārt ar pensiju 2. un 3. līmeņa palīdzību, 10% iedzīvotāju atzīst, ka neveido nekādus uzkrājumus savām vecumdienām,...

Lasīt tālāk
Video

Katrs trešais pircējs nepabeidz pirkumu tiešsaistē lēnas piegādes dēļ

08/07/2025

Saskaņā ar Baymard Institute 2025. gada datiem, septiņi no desmit pirkumiem internetveikalos netiek pabeigti. Starptautiskajā pētījumā izcelti trīs svarīgākie iemesli: pārāk augstas papildu...

Lasīt tālāk
Video

PTAC: zemo cenu grozs kļūst pieejamāks patērētājiem

07/07/2025

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) līdz ar Memoranda par pārtikas preču tirdzniecību (Memorands) parakstīšanu 2025. gada 27. maijā veic pārtikas lielveikalu tirdzniecības ķēžu...

Lasīt tālāk
Video

Iedvesmojoša vasaras pieredze: kas jauniešiem jāzina par pirmo darbu?

07/07/2025

Pirmais darbs vasarā jauniešiem var kļūt par vērtīgu pieredzi, kas ietekmē gan nākotnes karjeras izvēli, gan veido izpratni par finanšu pratību. Tā ir pieredze, kas ļauj nopelnīt pirmo...

Lasīt tālāk
Video

Vai neprotam atpūsties? Katrs otrais strādā arī atvaļinājumā

07/07/2025

Teju katram otrajam jeb 42 % Latvijas iedzīvotāju atvaļinājumā ir nācies pildīt darba pienākumus, pieslēdzoties darbam attālināti, secināts bankas Citadele veiktajā iedzīvotāju aptaujā....

Lasīt tālāk
Video

Apstrādes rūpniecība uzņēmusi apgriezienus, maijā izaugsmei sasniedzot 5,6%

04/07/2025

Apstrādes rūpniecības apjoms salīdzināmajās cenās šā gada maijā pieaudzis par 5,6% pret pagājušā gada maiju, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vairākas...

Lasīt tālāk
Video

Eiropas Komisija piešķir 295,5 miljonus eiro Rail Baltica projekta tālākai attīstībai

04/07/2025

Kopuzņēmums RB Rail AS, kas sadarbībā ar Rail Baltica projekta īstenotājiem koordinē arī Eiropas Savienības finansējuma pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu, informē, ka Rail Baltica...

Lasīt tālāk
Video

Pilnībā “atslēgties” no darbiem vai daļēji būt pieejamam – par ko liecina mūsu atvaļinājuma paradumi?

01/07/2025 | Autors: “Figure Baltic Advisory” konsultante Kristina Udras

[caption id="attachment_35407" align="alignnone" width="300"] Beautiful business woman looking at papers she holding in her arms while working on computer at her office[/caption] Vasara ir atvaļinājumu...

Lasīt tālāk
Video

Mazumtirdzniecībā maijā aug pieprasījums pēc IT iekārtām un elektroprecēm

27/06/2025

2025. gada maijā, salīdzinot ar 2024. gada maiju, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 2,0 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri koriģētie dati...

Lasīt tālāk