• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
08/06/2022, Kategorija: Bizness, Ekonomika

2022. gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 16,9 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022. gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, mājokļa iekārtai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 18,2 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija sieram un biezpienam (+27,8 %), piena produktiem (+28,8 %), pienam (+31,2 %) un jogurtam (+20,8 %). Cenas pieauga maizei (+17,1 %), miltiem un citiem graudaugiem (+52,7 %), konditorejas izstrādājumiem (+13,5 %), makaronu izstrādājumiem (+38,8 %), rīsiem (+30,5 %) un brokastu pārslām (+10,4 %). Gada laikā cenas palielinājās mājputnu gaļai (+33,6 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+10,6 %), gaļas izstrādājumiem (+19,2 %), cūkgaļai (+7,9 %), liellopu gaļai (+17,4 %). Dārgāki bija kartupeļi (+60,3 %), svaigi dārzeņi (+7,3 %) un svaigi augļi (+7,2 %). Cenu kāpums bija kafijai (+16,5 %), saldējumam (+22,4 %), augu eļļai (+35,0 %), sviestam (+23,2 %), svaigām vai atdzesētām zivīm (+33,2 %), olām (+12,5 %), cukuram (+25,3 %), šokolādei (+11,3 %), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+15,8 %), ievārījumam un medum (+14,9 %), augļu un dārzeņu sulām (+9,4 %), mērcēm un garšvielu piedevām (+18,3 %), sālim un garšvielām (+20,2 %). Sadārdzinājās arī saldētas zivis (+20,9 %), žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (+18,0 %), olīveļļa (+12,7 %), tūlītējai lietošanai gatavi ēdieni (+14,7 %), margarīns (+20,1 %) un saldumi (+9,6 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 5,5 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 5,0 %, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Gada laikā tabakas izstrādājumu cenas palielinājās par 6,5 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 34,4 %.Būtiskākais cenu kāpums gada laikā bija siltumenerģijai, elektroenerģijai, dabasgāzei un cietajam kurināmajam. Dārgāka bija atkritumu savākšana, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa īre, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.

Mājokļa iekārtas grupā cenas kāpa vidēji par 9,8 %, galvenokārt sadārdzinoties mājokļa mēbelēm, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, galvenajām mājsaimniecības ierīcēm, neelektriskiem virtuves piederumiem un priekšmetiem, mājokļa uzkopšanas un mājsaimniecības pakalpojumiem, kā arī traukiem.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 6,4 %. Dārgāki bija zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 27,5 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 51,1 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 57,6 %, benzīns – par 44,9 %, bet auto gāze – par 29,1 %. Vidējais cenu līmenis pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, lietotām automašīnām, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 12,1 %. Gada laikā cenas kāpa ēdināšanas pakalpojumiem, tai skaitā sadārdzinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 10,9 %, ēdnīcu pakalpojumi – par 9,4 %, ātrās ēdināšanas pakalpojumi – par 9,6 %. Cenu pieaugums bija arī viesnīcu pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 12,7 %, ko ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi un finanšu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, apaviem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, barībai lolojumdzīvniekiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem un ziediem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 4,0 %
2022. gada maijā, salīdzinot ar 2022. gada aprīli, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 4,0 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, mājokļa iekārtai, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 1,9 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā bija mājputnu gaļai (+15,1 %). Dārgāka bija maize (+4,0 %), ko galvenokārt ietekmēja akciju noslēgumi. Cenu kāpums bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+3,9 %), sieram un biezpienam (+3,7 %), konditorejas izstrādājumiem (+3,8 %), miltiem un citiem graudaugiem (+6,7 %), olām (+7,3 %), gaļas izstrādājumiem (+5,3 %), kā arī skābajam krējumam (+4,0 %). Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga šokolādei (+3,5 %), žāvētiem augļiem un riekstiem (+4,8 %). Dārgākas bija žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (+7,1 %), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+2,7 %) un saldētas zivis (+6,2 %). Sadārdzinājās makaronu izstrādājumi (+2,7 %) un piens (+1,0 %). Savukārt cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem (-6,5 %) un svaigiem augļiem (-3,1 %). Akciju ietekmē lētāka bija kafija (-1,5 %).

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 15,9 %, kas ir lielākais kāpums grupā mēneša laikā pēdējos 28 gados. Laikposmā no 2022. gada 1. janvāra līdz 30. aprīlim, tika piemēroti maksas atvieglojumi saskaņā ar energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumu elektroenerģijai, dabasgāzei un siltumenerģijai. Beidzoties šiem maksas atvieglojumiem, no 1. maija elektroenerģijas maksā atkal tika iekļauta maksa par elektroenerģijas sistēmas pakalpojumiem un obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm (OIK), kā rezultātā elektroenerģijas vidējais cenu līmenis pieauga par 59,7 %. Siltumenerģijai līdz šim atvieglojumu ietvaros bija noteikti cenu griesti, bet ņemot vērā atvieglojumu perioda beigas, siltumenerģija sadārdzinājās par 15,4 %. Kopš 1. maija vairs nebija spēkā arī maksas kompensācija dabasgāzei, kas iepriekš attiecās uz lietotājiem ar noteiktu patēriņa apjomu, līdz ar to dabasgāzes vidējais cenu līmenis pieauga par 26,3 %. Dārgāks bija cietais kurināmais, mājokļa īres maksa, kā arī sašķidrinātā gāze balonos.

Mājokļa iekārtas grupā cenas pieauga vidēji par 2,8 %. Mēneša laikā akciju noslēgumu ietekmē cenu kāpums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, kā arī traukiem. Cenas palielinājās mājokļa mēbelēm, neelektriskajiem virtuves piederumiem un priekšmetiem.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 2,8 %. Degviela sadārdzinājās par 4,8 %, pieaugot dīzeļdegvielas cenām par 4,2 %, benzīna – par 6,2 % un auto gāzes – par 1,3 %. Cenas kāpa riepām, kā arī lietotām automašīnām. Lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Ar atpūtu un kultūru saistām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa par 1,2 %. Noslēdzoties akcijām dārgākas bija rotaļlietas, kā arī barība lolojumdzīvniekiem. Vidējais cenu līmenis palielinājās daiļliteratūras grāmatām, personālajiem datoriem un ziediem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,7 %. Viesnīcu pakalpojumi sadārdzinājās vidēji par 13,5 %, restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 1,5 %, ēdnīcu pakalpojumi – par 2,8 %.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 2,3 %, ko ietekmēja akciju noslēgumi personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, alum, vīnam, tabakas izstrādājumiem, zobārstniecības pakalpojumiem, farmaceitiskajiem produktiem. Savukārt cenas samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2022. gada maijā bija par 30,3 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 32,1 %, bet pakalpojumiem – par 23,8 %.

709 skatījumi




Video

Ekspluatācijā nenodotajiem objektiem Rīgā sāk piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi

08/05/2024

Rīgas pašvaldība pakāpeniski sāk piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā būvobjektiem, kuriem ir izsniegta būvatļauja un būvniecības ieceres realizācijas laiks ir...

Lasīt tālāk
Video

Nozares eksperti: Jaunu dzīvokļu deficīts gaidāms jau tuvāko divu līdz trīs gadu laikā

07/05/2024

Jauns mājoklis ir viens no lielākajiem pirkumiem dzīves laikā, kas prasa rūpīgu izvēli, visu “par” un “pret” izsvēršanu un arī finansiālu gatavošanos, nereti – ilgtermiņa saistību...

Lasīt tālāk
Video

7 000 skolēnu jau pieteikušies vasaras darbam

03/05/2024

2. maijā tika uzsākta skolēnu elektronisko reģistrāciju dalībai skolēnu vasaras darbam. Iniciatīvu centralizēti organizē Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) un līdz 3.maija rītam vasaras...

Lasīt tālāk
Video

Saeima dod atļauju valstij iegādāties “Air Baltic” vērtspapīrus

02/05/2024

Finanšu ministrs valsts vārdā varēs iegādāties akciju sabiedrības "Air Baltic Corporation" jaunemitējamos fiksēta ienākuma vērtspapīrus. To paredz ceturtdien, 2.maijā, Saeimā pieņemtais...

Lasīt tālāk
Video

Nākošgad tiks pārceltas divas darba dienas

30/04/2024

2025. gadā tiks pārceltas divas darba dienas. 2. maija darba dienu, piektdienu, kas iekrīt starp svētku dienu ceturtdienu – 1. maiju, un sestdienu – 3. maiju,  pārcels uz sestdienu - 10....

Lasīt tālāk
Video

LSA: Par spīti visam, piena lopkopības nozare Latvijā turpina strādāt un attīstīties

30/04/2024

Neskatoties uz to, ka 2023. gads Latvijas piena lopkopības saimniecībām bija izaicinājumu un pārbaudījumu pilns - svaigpiena iepirkuma cenas kritums gada sākumā no gandrīz 50 EUR/100 kg uz...

Lasīt tālāk
Video

LBAS turpina uzstāt uz sociālajām garantijām līdzšinējā līmenī darba nespējas lapu apmaksā

30/04/2024

Šodien, 30. aprīlī, trīspusējā sanāksmē arodbiedrības, darba devēji un valsts puse turpinās diskusiju par Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) iniciēto vēlmi samazināt darba...

Lasīt tālāk
Video

Žurnālists atklāj šokējošu informāciju par “Olainfarm” meitasuzņēmumu darbību Krievijā

29/04/2024 | Autors: Mediju materiāls

Latvijas farmācijas uzņēmuma AS "Olainfarm" meitaskompānija "Olainfarm Rus" joprojām turpina darboties Krievijā. Kā atklājis žurnālists Ansis Pūpols, Krievijas uzņēmums "Olainfarm Rus"...

Lasīt tālāk
Video

Martā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,8 %

29/04/2024

2024. gada martā, salīdzinot ar 2023. gada martu, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,8 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri koriģētie dati salīdzināmajās...

Lasīt tālāk
Video

“Telegram” kanālos norit elektronisko cigarešu nelegāla tirdzniecība; plāna apkarošanai nav

29/04/2024 | Autors: Nekā personīga, TV3

Sākot ar kokaīnu un beidzot ar eskorta pakalpojumiem. To visu un vēl vairāk piedāvā iegādāties dažādos “Telegram” kanālos. To aktivitāte pēdējā laikā pieaugusi. Tur iespējams iegādāties...

Lasīt tālāk