• Rīga
    Cloudy
    8°C
     
07/10/2019, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība
Autors: Nekā personīga, TV3

Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) atstājis mantojumu, kas var pašvaldībai nest vairāk nekā deviņu miljonu zaudējumus, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Runa ir par ilgtermiņa saistībām Centrāltirgū, kurām beidzoties pašvaldības uzņēmumam būtu privātajai kompānijai jāatmaksā ieguldītais, un uzceltu ēku gadījumā tās jāatpērk. Šāds līgums varēja tikt noslēgts tikai pie viena nosacījuma, Ušakovs ir bijis īpaši labvēlīgi noskaņots pret šo tirgus nomnieku. “Nekā personīga” izpētītais aizved līdz Ušakova kādreizējā padomnieka Ērika Teilāna biznesa interesēm.

Vairāk nekā hektāru lielajā rūpniecības preču tirgū tikai dažās no padomju laikā uzslietajām būdām notiek tirgošanās pamatā ar drēbēm, sadzīves priekšmetiem un autolietām. Ķieģeļu ēkas – nolietotas un tukšas, teritorija nav labiekārtota.

Rūpniecības preču tirgus atrašanās ir stratēģiski labā vietā. 2013.gadā tika sludināts konkurss, kur meklēja šīs teritorijas attīstītāju. Pieteicās un uzvarēja viens pretendents, Igaunijā reģistrēta kompānija “Promenex OU”.

Igaunijas uzņēmumu reģistra dati liecina, ka Igaunijas kompāniju dibina tikai dažus mēnešus pirms līguma parakstīšanas ar Centrāltirgu. Lai gan tas bija tikko dibināts un tam nebija nekādas pieredzes, akcionāra pārstāvis Nils Ušakovs darījumu akceptēja.

Līguma termiņš sākotnēji bija 12 gadi. Vienošanos parakstīja Igaunis Akis Kracht. Uzņēmumam noteica nomas maksu 100 000 gadā. Nomnieks apņēmās iekārtot stāvvietas un modernas tirdzniecības vietas. Ja kaut kādu iemeslu dēļ līgumu nāktos lauzt, Centrāltirgum būtu jāatmaksā “Promenex” ieguldījumi. Drīz vienošanos paplašināja ar vēl vairākām stāvvietām un lielu tirdzniecības centru. Līgumu pagarināja uz 3o gadiem. Ja ēkas uzceltu, tās Centrāltirgum būtu jāatpērk.

Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) norāda: “Tas absolūti ir neveiksmīgs stāsts. Tas galīgi nav izdevīgi priekš pilsētas. Īpašuma departaments viennozīmīgi visu laiku, kamēr es to arī vadīju, un arī tagad stāv pozīcijā, ka tai normai nav līgumā jābūt.”

Vaicāts, vai viņam ir nojausma, kas stāv aiz Igaunijas kompānijas, viņš atbild: “Man nav nojausma. Bet es saprotu, ka aiz tās idejas par intermodālo satiksmes mezglu stāv viena lielveikala būvniecība. Man ir šaubas, vai tā ir laba ideja, kāpēc valde akceptēja, ka tirgus teritorijā jābūt veikalam.”

“Nekā personīga” rīcībā ir informācija, ka “Promenex” bija uzsācis sarunas ar “Maximu Latvija”, lai rūpniecības preču tirgū būtu lielveikals. Pēc līguma darbības beigām, ēkas būtu Centrāltirgum jāatpērk.

Tirgū vēl līdz pavasarim saimniekoja Nils Ušakovs. Taču viņš pārcēlās uz Briseli un viņa vietā stājās Vadims Barraņiks. Barraņiks sešus gadus veco līgumu nolēma lauzt, jo vienošanos uzskatīja par Centrāltirgum neizdevīgu.

“Dot iespēju ieguldīt un pēc tam uzlikt pašvaldībai par pienākumu to apmaksāt absolūti nebūtu ne godīgi, ne saprātīgi, ne arī būtu kāda interese,” norāda Barraņiks.

Līguma izpilde bija Ušakovam svarīga. Tobrīd Rīga bija bez vadības, Dainis Turlais bija nogāzts, Burovam trūka atbalsts. Ušakovs prasīja Burovam nodrošināt līguma turpināšanu Centrāltirgū, pretī solot “Saskaņas” balsis par viņu kā mēru. Bet par Burovu nobalsoja arī Barraņņiks ar pārējiem neatkarīgajiem deputātiem.

Barraņiks neatkāpjas no līguma pārskatīšanas un augustā Centrāltirgus valdei lūdzis izvērtēt divus scenāriju – vai izslēgt strīdīgo pantu, vai līgumu lauzt. Būvatļauja beidzas pēc trīs mēnešiem, un nekādi būvniecības darbi joprojām nav uzsākti.

“Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs Artis Druvnieks: “Plānotais projekta apjoms ir deviņi miljoni, pat nedaudz pāri. Tādas naudas mums nav. Tātad paši mēs to attīstīt nevaram. Ja tas projekts notiek, tajā apjomā arī īstenots, tad tas varētu būt plus. Kaut vai, ja mēs runājam par cilvēku plūsmu.

“Nekā personīga”: Investors no Igaunijas. Esat papētījis viņu?

“Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs Artis Druvnieks: Es personīgi neesmu viņu pētījis.

“Nekā personīga”: Jūs teicāt, ka līgums ir izdevīgs pašvaldības uzņēmumam. Tad jau jūs zināt arī viņa spējas.

“Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs Artis Druvnieks: Es teicu, ka, ja mēs meklējam iespējami labāko risinājumu, tad mēs arī varam tā teikt, ja vien mēs izņemam laukā centrāltirgum ne pārāk izdevīgos punktus. Patiesībā attīstīt šo teritoriju būtu izdevīgi.

Igauņu kompānijas meitas uzņēmuma “Promenex” juridiskā adrese ir Centrāltirgū. Tomēr valdes locekli Maksimu Rjabčikovu šeit sastapt neizdodas. Rjabčkovs ir saistīts arī ar citu nomnieku ”Kaufmann Concepts”, kam iznomāts Vidzemes tirgus. Ar tirgu apsaimniekošanu saistītie uzņēmumi aizved līdz uzņēmējam un bijušajam Ušakova padomniekam Ērikam Teilānam.

Visdrīzāk lielveikala būvniecība bija galvenais “Prominex” mērķis. Taču projekts iestrēga, un nekas nav uzbūvēts. “Maxima Latvija” atklāj, ka sarunas par lielveikalu rūpniecības preču teritorijā tiešām notikušas vairāku gadu garumā. Taču sadarbība šogad pārtrūkusi.

“Un “Maxima” bija iezīmēta kā attīstītājam visvēlamākais nomnieks, notika savstarpēju dokumentu apmaiņa. Taču nekādas vienošanās, ne nodomu protokola, ne priekšlīguma izskatā panāktas netika,” atklāj SIA “Maxima Latvija” valdes loceklis Jānis Vanags.

“Nekā personīga” rīcībā neoficiāla informācija, ka sarunas “Promenex” vārdā ar “Maxima Latvija” veica uzņēmēja Teilāna uzticības persona Boriss Carjovs. Viņa vārds tika minēts arī “Rīgas satiksmes” nanotehnoloģiju shēmās.

Barraņiks gaidīs no Centrāltirgus vadības aprēķinus, ko tirgus zaudēs, vienošanos laužot, un kādi kontroles mehānismi līguma turpināšanas gadījumā. Viņš gala lēmumu sola šī mēneša beigās. “Nekā personīga” zināms, ka neapmierinātību ar Burova solījuma nepildīšanu paudis Ušakovs un pagājušajā nedēļā to izteicis mēram tikšanās laikā Rīgā. Burovs to noliedz.

Ērika Teilāna deklarēta dzīves vieta ir Monako. Pēc “Nekā personīga” rīcībā esošās informācijas, viņš bagātajā kalnu valstī arī pavada lielāko daļu laika. Ušakovs uz “Nekā personīga” nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja.

Centrāltirgus akcionāra pārstāvis Baraņņiks “Nekā personīga” sacīja, ka ar Vidzemes tirgus nomnieku, kas iespējams arī saistīts ar Teilānu, līgums beidzas šogad un tas noteikti netikšot pagarināts. Bet uz šo kādreiz tik labo vietu pašā Rīgas centrā tikšot rīkota izsole par ilgstošām nomas tiesībām.

661 skatījumi
Video

Darbdienu vidū vilcienu biļetēm būs 25% atlaide

14/10/2019

No 14. oktobra līdz 2020. gada 17. aprīlim darbadienās dienas vidus reisiem biļetes vienam braucienam var iegādāties ar 25% atlaidi, pērkot tās gan vilciena biļešu tirdzniecības kasēs,...

Lasīt tālāk
Video

No šodienas Siguldas pašvaldības bērnudārzos darbu uzsāks jauns ēdinātājs

14/10/2019

No šodienas Siguldas bērnudārzos ēdināšanas pakalpojumus nodrošina SIA "Vectēvs", informēja Siguldas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Sindija Brikmane. Ārkārtas...

Lasīt tālāk
Video

Reirs: 2020. gada valsts budžets ir sadarbības budžets

14/10/2019 | Autors: Renāte Logina, Labdien.lv

2020. gada valsts budžets ir sadarbības budžets, kas veidots diskusijās, pirmdien intervijā LTV raidījumā "Rīta panorāma" sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV). "Tās vēlmes vienmēr...

Lasīt tālāk
Video

Saeimā iesniedz 2020. gada valsts budžeta projektu

14/10/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Valsts budžeta projektu 2020. gadam cer pieņemt līdz valsts svētkiem 18. novembrī. Pirmdien Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece no finanšu ministra Jāņa Reira saņēma tradicionālo...

Lasīt tālāk
Video

Skultes gāzes termināļa attīstītāji grib nacionālo interešu objekta statusu

14/10/2019 | Autors: Nekā personīga, TV3

Šonedēļ Latvijā viesojās ASV enerģētikas ministrs Riks Perijs. Viņš solīja palīdzēt aizsargāt Baltijas gāzes infrastruktūru no kiberuzbrukumiem, kā arī reklamēja amerikāņu sašķidrināto...

Lasīt tālāk
Video

VNĪ vadītāja amatam izraudzīts Renārs Griškevičs

11/10/2019

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) padome ir pieņēmusi lēmumu par VNĪ valdes priekšsēdētāju apstiprināt pieredzējušo starptautiska līmeņa vadītāju Renāru Griškeviču, informē...

Lasīt tālāk
Video

Valdība atbalsta Purgailes apstiprināšanu FKTK vadītājas amatā

08/10/2019

Ministru kabinets otrdien atbalstīja līdzšinējās bankas "Citadele" valdes locekles Santas Purgailes apstiprināšanu Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājas amatā. Gala lēmums...

Lasīt tālāk
Video

Pieaudzis iesniegumu skaits par stresu un emocionālo vardarbību darba vietās

08/10/2019 | Autors: Zane Grodiņa, Labdien.lv

Pēdējā laikā pieaudzis Valsts darba inspekcijā (VDI) saņemto iesniegumu skaits par stresu un emocionālo vardarbību darbavietās, intervijā “900 sekundēs” pastāstīja VDI direktors Renārs...

Lasīt tālāk
Video

Rīgas mērs: Es skatos skeptiski uz to, ka “Tīrīga” varētu startēt jaunajā konkursā

08/10/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

“Tīrīgas” process ir iesaldēts. Ja mēs līgumu šobrīd izbeigsim, mēs maksāsim diezgan lielu soda naudu, šorīt intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" atzina Rīgas mērs Oļegs Burovs...

Lasīt tālāk
Video

Nemiro rosina centralizēt valsts un pašvaldību iepirkumus

08/10/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Lai mazinātu izmaksas un arī birokrātisko slogu, ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) piedāvās rīkot centralizētos iepirkumus. Intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" viņš norādīja,...

Lasīt tālāk