Pretēji Maligina testamentam mantinieces cenšas pārdot ”Olainfarm” akcijas
Uzņēmējs Valērijs Maligins aizgāja mūžībā pirms gandrīz diviem gadiem. Tagad cīņas starp mantiniecēm pārvērtušās cīņā starp ”Olainfarm” akciju kārotājiem. Šobrīd šajā spēlē uzvar ar sankciju sarakstos esošu Krievijas politiķi saistīts uzņēmums. Cita potenciālā pircēja nākšanu pie varas uzņēmumā palīdzējis novērst tiesas lēmums liegt akcionāriem balsstiesības, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Valērija Maligina meitas Irina Maligina, Nika Saveļjeva un Anna Emīlija Maligina oficiāli par mantiniecēm kļuva pirms gada. Vērtīgākā mantojuma daļa – farmācijas milža ”Olainfarm” akcijas. Irina Maligina pārņēma kontroli pār uzņēmumu, pret viņu apvienojās Nika Saveļjeva un nepilngadīgās Annas Emīlijas māte Signe Baldere-Sildedze. Šopavasar kontroli pār ”Olainfarm” ieguva Baldere-Sildedze, izstumjot Saveļjevu un Maliginu.
Visas akcionāres runā ar potenciālajiem pircējiem. Ar Niku un Irinu runā aptieku ķēdes un vairumtirgotāja ”Recipe Plus” īpašnieki. Balderi-Sildedzi pierunāt uz darījumu cenšas Latvijā dzīvojošais Krievijas uzņēmējs Eduards Janakovs, kas, it kā pārstāv krievu politiķa Aleksandra Šiškina kapitālu.
Pēdējos mēnešos parādījies vēl viens akciju kārotājs. Čehu miljardieris, “Škoda Transportation” īpašnieks Tomass Kršeks, ko uzrunājusi “Olainfarm” vadība.
“Es zinu, ka tie ir Ukrainas pārstāvji, mūsu vietējie pārstāvji un arī no Čehijas. Tā ir informācija, kuru es esmu dzirdējis, ka šie pārstāvji tādi ir. Es būtu ļoti priecīgs, ja īpašnieki koncentrētos uz uzņēmuma vērtības pieaugumu un uzņēmuma attīstību, nevis personīgo ambīciju apmierināšanu,” pauž “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs Gundars Bērziņš.
Potenciālie ”Olainfarm” pircēji vēlas iegūt kontrolpaketi, tādēļ jāpārliecina visas mantinieces vai arī jātiek vaļā no tām, kas nesadarbojas.
Divās šonedēļ sasauktās akcionāru sapulcēs Saveļjeva un Maligina gatavojās pārņemt kontroli ”Olainfarm” un tikt vaļā no Balderes-Sildedzes.
Lai varētu piedalīties slēgtajās akcionāru sapulcēs, “Nekā personīga” nopirka piecas “Olainfarm” akcijas. Tagad to cena ir 34 eiro, bet pirms diviem gadiem par piecām akcijām būtu bijis jāmaksā 57 eiro. Valērija Maligina pēdējā griba liedz mantiniecēm vismaz piecus gadus “Olainfarm” akcijas pārdot. Tomēr tas strīdnieces neattur.
“Tas ir nosacījums testamentā, tas nav aizliegums, drīkstēt laikam drīkstētu. Es darbojos Annas interesēs, un man visas darbības notiek tikai ar bāriņtiesas atļauju. Es vēlreiz atkārtošu, ka Annai šīs akcijas pieder, un viņa var brīvi ar tām rīkoties. Tās nav atsavinātas, nekādā veidā apgrūtinātas,” norāda “Olainfarm” akcionāres māte, ”Olainfarm” valdes locekle Signe Baldere-Sildedze.
“Olainfarm” lielākais akcionārs ir firma “Olmafarm”. Tās īpašnieces vienādās daļās ir visas trīs Maligina meitas. Vēl katrai mantiniecei pieder pa nepilniem 8% “Olainfarm” akciju. Tagad firmu “Olmafarm” kontrolē Nika un Irina, tātad abām kopā ir vairākums. Taču tiesa “Olmafarm” aizliegusi balsot akcionāru sapulcē. Aizliegumu panākusi Baldere-Sildedze.
“Olainfarm” akcionāri:
- SIA “Olmafarm” 42,46%
- Irina Maligina (OU “Olfim”) 7,79%
- Nika Saveļjeva 7,79%
- Signe Baldere-Sildedze 7,79%
- Valērijs Maligins 3,5%
- Citi akcionāri 30,67%
“Lēmumu vērtēju kā ļoti lielu pārsteigumu patiesībā, ņemot vērā to, ka Augstākās tiesas Senāts ir jau vairākkārtīgi lēmis, ka nevar ierobežot, pat tiesa nevar ierobežot akcionāru balsstiesības, it īpaši jautājumos, kas saistīti… kā prasības nodrošinājums, pirms lēmuma izskatīšanas. Šajā gadījumā šāds lēmums pieņemts. Lielākais akcionārs nevar izlietot savas balsstiesības,” norāda SIA “Olmafarm” valdes priekšsēdētājs Pēteris Rubenis.
“Tiesas aizsardzību meklē bērns, nepilngadīga persona, jā, kuras vārdā rīkojas likumiskais pārstāvis. Bet arī īpaši apstākļi, jo valsts garantē bērnu tiesību aizsardzību augstākā līmenī, pārbaude notiek bērna interesēs,” norāda Zemgales rajona tiesas tiesnese Maira Griķe.
Griķe sevi no lietas atstatījusi, tādēļ tagad tā nozīmēta citai tiesnesei. Tā klasificēta kā reiderisma lieta, ko skata paātrinātā kārtībā un tikai divās instancēs.
Šīs nedēļas akcionāru sapulcē arī bez “Olmafarm” piederošajām akcijām Saveļjevai un Maliginai būtu vairāk balsu nekā Balderei-Sildedzei. Taču līdz balsošanai sapulce netika.
“Uz sapulci reģistrējušies akcionāri pārstāv 26,48% no apmaksātā balsstiesīgā pamatkapitāla. Tāds kvorums saskaņā ar sabiedrības statūtu 6.3 punktu nav pietiekams, lai izskatītu izsludinātās darba kārtības jautājumus un akcionāru sapulce nav tiesīga pieņemt lēmumus. Ņemot vērā iepriekš konstatēto, akcionāru sapulce nenotiks. Lūdzu, saglabājot kārtību, pamest teritoriju,” norāda “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Lauris Macijevskis.
Šovasar “Olainfarm” statūtos tika iekļauta prasība, ka, lai lemtu, klāt ir jābūt akcionāriem, kam pieder vismaz puse no uzņēmuma. Piektdien vajadzīgais skaits neieradās. Bija akcionāri, kas uzskatīja, ka kvorums “norauts” nelikumīgi.
Līdz vajadzīgajam akciju skaitam pietrūka divu procentu. Būtu pieticis, ja ļautu Saveļjevai un Maliginai balsot ar 3,5% “Olainfarm” akciju, kas aizvien skaitās Valērija Maligina īpašums.
“Valērijam Maliginam akciju sabiedrības akcionāru reģistrā arvien ir reģistrētas akcijas, kuru kopējais daudzums sastāda 3,56%. Un attiecībā uz šīm akcijām bija pieņemts līdzmantinieku vairākuma lēmums, pilnvarojot pārstāvi piedalīties šajā sapulcē. Diemžēl pārstāvis netika pielaists,” raidījumam norāda SIA “Olmafarm” advokāts Sandis Petrovičs.
Nikas un Irinas advokāti starp divām piektdienas sapulcēm uzmanīja mazos akcionārus, lai tie neizklīst. Viņi mēģināja noturēt alternatīvu akcionāru sapulci, bet tas neizdevās.
“Tālākā rīcība droši vien ir cīnīties tiesā attiecībā uz “Olmafarm” iespējām piedalīties akcionāru sapulcēs un sabiedrības pārvaldē un aicināt akcionārus jaunām sapulcēm,” skaidro Petrovičs.
Ja ”Olainfarm” iegūs Janakovs un Šiškins, uzņēmuma nākotne var būt apdraudēta. Šiškinam Ukrainā pieder zāļu ražotne ”Zdorovje” un interesē ”Olainfarm” zīmols, nevis ražošanas attīstība. Ukrainas fabrikā šoruden viesojās ”Olainfarm” pārstāvji. Vasarā ”Zdorovje” vadītājs Vladimirs Novikovs piedalījās ”Olainfarm” akcionāru sapulcē.
“Man arī tīri personīgi radās tāda doma tanī visā, kas tika no “Recipe” puses uz mani raidīts spiediens, vēlme parādīt arī “Recipe” pārstāvjiem, ka ir arī citas ieinteresētas personas draudzēties, drusku viņus pakaitināt,” pauž Baldere-Sildedze.
Ukrainas ražotnes īpašnieki paslēpti ofšoru tīklā. Taču līdz pat 2014. gadam mediji par ražotnes saimnieku sauca Aleksandru Šiškinu. Viņš bija Krievijas parlamenta deputāts no Putina partijas “Vienotā Krievija”. Šiškins balsoja par Krimas aneksiju, un iekļauts ASV un Ukrainas sankciju sarakstos. Viņa vārdā runā Latvijā dzīvojošais bijušais Krievijas deputāts Eduards Janakovs.
“Nē, Janakovs kungs nav neko piedāvājis. (NP: Bet esat ar viņu tikusies, vai ne?) Es pazīstu ļoti daudzus cilvēkus, un arī šis cilvēks ir to starpā. (NP: Viņš nevēlas šobrīd pirkt “Olainfarm”.) Nē, mums nav nekādas saistības, kas saistītu biznesu. Mums ir draudzīgas attiecības. Jo personīgi teikšu, kaut kādas atpakaļ es biju ieinteresēta iegādāties vienu no nekustamajiem īpašumiem,” norāda Baldere-Sildedze.
Signe Baldere-Sildedze tiesā cēlusi prasību sadalīt Valērija Maligina mantojumu. Tādā gadījumā tiesa varētu piespiedu kārtā izbeigt mantinieču kopīpašumu, tā atrisinot strīdus vai arī radot jaunus strīdus.
Pašlaik darbu ”Olainfarm” turpina līdzšinējā valde. Valdē strādā viens farmācijas biznesā pieredzējis profesionālis Raimonds Terentjevs, pārējie ir finansisti un juristi.
”Olainfarm” lielākais eksporta tirgus ir Krievija. Tur nesen ir mainījušās prasības zāļu reģistrācijai. Lai izpildītu jaunās prasības, ”Olainfarm” jāveic klīniskie pētījumi par katru medikamentu. To cena mērāma desmitos miljonu eiro. Uzņēmuma bijušie vadošie darbinieki apgalvo, ka ”Olainfarm” to dara nepietiekami ātri un neiegulda gana naudas. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Lauris Macijevskis mums šīs bažas noraidīja, apgalvojot, ka vajadzīgie līdzekļi ir rezervēti un darbs notiek.
Foto: F64
Vēl par tēmu:
Pārtikas atkritumu apjoms Latvijā joprojām liels – visvairāk to rodas mājsaimniecībās
Latvijā 2024. gadā radīti vairāk nekā 269 tūkstoši tonnu pārtikas atkritumu. Gadā vidēji viens iedzīvotājs saražo 144 kg pārtikas atkritumu. Jaunākie pētījuma dati liecina, ka vislielākais...
Lasīt tālākNedēļas izskaņā saglabāsies lietains, bet silts laiks
Aizvadītajā darba nedēļā, zema spiediena ietekmē, daudzviet valsts teritorijā lija, vietām – stipri. Jau piecās novērojumu stacijās tika pārsniegta jūlija mēneša nokrišņu norma....
Lasīt tālākSprindžuks: Rīgas osta ir neatņemama pilsētvides un ekonomikas daļa
Rīgas osta ir pilsētas ekonomikas un infrastruktūras stūrakmens, kas stiprina Latvijas saikni ar pasauli. Sadarbība starp valsti, Pierīgas pašvaldībām, uzņēmējiem un ostas vadību ir būtiska,...
Lasīt tālākFaktiskā bezdarba līmenis jūnijā bez izmaiņām
2025. gada jūnijā faktiskā bezdarba līmenis Latvijā bija 6,8%, un tas ir palicis nemainīgs, gan salīdzinot ar šā gada maiju, gan 2024. gada jūniju, liecina Centrālās statistikas pārvaldes...
Lasīt tālākMaijā tūristu mītnēs par 9,4% vairāk viesu nekā pirms gada
2025. gada maijā Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 250,3 tūkstoši ārvalstu un vietējo viesu, veidojot 9,4% pieaugumu pret 2024. gada maiju, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Viesi...
Lasīt tālākAS “Augstsprieguma tīkls” tarifa izmaksas saglabāsies nemainīgas; tarifs elektroenerģijas lietotājiem nepieaugs
Trešdien, 16. jūlijā, klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis tikās ar AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) vadības pārstāvjiem, lai pārrunātu AST tarifu projektu 2026.–2028. gadam....
Lasīt tālākLTRK indekss: Optimisms uzņēmēju vidū pieaug, cerības par uzņēmējdarbības vides uzlabošanos nedrīkst sagraut
Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), izvērtējot jaunākos LTRK indeksa datus par uzņēmēju noskaņojumu šī brīža ekonomiskajos apstākļos,...
Lasīt tālākLaikapstākļi pārbauda lauksaimniekus – kā pielāgoties?
Pēdējo mēnešu laikapstākļi būtiski apdraud vasarāju ražas – kā liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra informācija, Zemgalē un Kurzemē situācija ir labāka, bet...
Lasīt tālākVienota biļete vilcienam un Rīgas sabiedriskajam transportam
Ieviesta “Rīgas vienotā biļete” – jauns risinājums pasažieriem, kuri izmanto gan vilcienu pasažieru pārvadātāja Vivi pakalpojumus, gan “Rīgas satiksmes” transportu. Tā ļauj par...
Lasīt tālāk“Rail Baltica” dzelzceļa pamattrasē dota zaļā gaisma liela mēroga būvdarbiem
“Rail Baltica” projekta ieviesējs Latvijā – uzņēmums “Eiropas Dzelzceļa līnijas” – un “Rail Baltica” pamattrases būvnieks “ERB Rail” parakstījuši aktu par plaša mēroga...
Lasīt tālāk