• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
17/09/2020, Kategorija: Bizness, Kurzeme, Novados, Uzņēmējdarbība

Talsu novada iedzīvotāji nevar justies droši, ka tiem ikdienā nepieciešamie komunālie un īpašumu apsaimniekošanas pakalpojumi būs pieejami ilgtermiņā. Pakalpojumus sniedzošās un Talsu novada domei piederošās kapitālsabiedrības darbojas ar zaudējumiem, nav spējīgas no apgrozāmajiem līdzekļiem pilnībā nosegt savas īstermiņa saistības un tuvākajā nākotnē tām var iestāties grūtības ar maksātspēju.

Turklāt kapitālsabiedrību sliktās pārvaldības dēļ to sniegtie pakalpojumi iedzīvotājiem ir nekvalitatīvi un dārgi. Ja Talsu pašvaldība steidzami nerīkosies, iedzīvotāji par pakalpojumiem būs spiesti maksāt arvien vairāk. Pie šādām atziņām nonākusi Valsts kontrole (VK), veicot revīziju, lai noskaidrotu, vai Talsu novada pašvaldība pārvalda kapitālsabiedrības, ievērojot tiesiskuma un labākās prakses principus.

Talsu novada pašvaldība, kura kapitālsabiedrību pamatkapitālā ieguldījusi jau 5,4 miljonus eiro, ir 100 % SIA “Talsu namsaimnieks”, SIA “Talsu ūdens” un SIA “Talsu televīzija” īpašniece. Savukārt SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrībā “PIEJŪRA”” un Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā tai pieder 23,22% un 10,4% kapitāla daļu. Revīzijā, veicot finanšu pārskatu analīzi, īpaši nelabvēlīga finanšu situācija atklājās SIA “Talsu namsaimnieks” un SIA “Talsu ūdens”. Valsts kontroles ieskatā, šīm kapitālsabiedrībām pastāv ilgtermiņa darbības riski.

Neatbilstoši iztērēta iedzīvotāju nauda, konkurences kropļošana, nepildīti solījumi, nepareizi tarifu aprēķini un izmaksu pieaugums

SIA “Talsu namsaimnieks” ēku apsaimniekošanas pienākumus veic nekvalitatīvi, ir konstatēti arī būtiski trūkumi ēku tehniskā stāvokļa apsekošanā. Revidenti atklāja, ka vēl 2019. gada 30. decembri SIA “Talsu namsaimnieks” par dzīvojamo māju apsaimniekošanu no dzīvokļu īpašniekiem saņēmusi par 860 335 eiro vairāk nekā iztērējusi īpašnieku dzīvojamo māju uzturēšanai un pārvaldīšanai. Sniedzot skaidrojumu par šīs naudas izlietojumu, kapitālsabiedrība atklāja, ka iedzīvotāju nauda ir iztērēta nevis iedzīvotāju īpašumā esošo ēku apsaimniekošanai, bet gan pašas pašvaldības īpašumam – katlumājām un siltumtīkliem. SIA “Talsu namsaimnieks”, pārkāpjot pašvaldības deleģēšanas līgumā noteiktos ietvarus, gan sniedz apsaimniekošanas pakalpojumus dzīvojamo māju īpašniekiem, gan nolūkā gūt papildu ieņēmumus nelabvēlīgās finanšu situācijas uzlabošanai piedāvā pakalpojumus arī ārpus namu apsaimniekošanas jomas. SIA “Talsu namsaimnieks”, piemēram, sniedz tādus maksas pakalpojumus, kā privātie komersanti – iesaistās apbedīšanas piederumu (zārku, dvieļu, svečturu u.c.) tirdzniecībā, iznomā transportlīdzekļus un dronus, veic remontdarbus vai sniedzot labiekārtošanas (zāles pļaušana, koku stādīšana) pakalpojumus privātpersonām. Pašvaldība nav veikusi izvērtējumu, kādu ietekmi šāda kapitālsabiedrības darbība atstāj uz citiem tirgus dalībniekiem.

Savukārt SIA “Talsu ūdens” apsaimniekotajos ūdensapgādes tīklos konstatētie ūdens zudumi 2018. gadā sasniedz 29 %, kas ir gandrīz divas reizes lielāki nekā valstī vidējie rādītāji ūdensapgādes nozarē (16 %) un kas atsevišķās novada teritorijās sasniedz pat 80%. Tā kā jau šobrīd ūdens zudumu izmaksas vien veido 14% no ūdensapgādes pakalpojuma tarifa, kapitālsabiedrībai ir steidzami nepieciešams vispusīgi apzināt ūdens zudumu iemeslus un izstrādāt plānu situācijas uzlabošanai, lai iedzīvotājiem, kuri izmanto SIA “Talsu ūdens” sniegtos pakalpojumus un godprātīgi maksā rēķinus, nebūtu jāpārmaksā par arvien pieaugošiem ūdens zudumiem.

Savukārt SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “PIEJŪRA”” tā arī nav izpildījusi tai izvirzīto mērķi – nodrošināt dalītu atkritumu savākšanu, kas samazinātu pakalpojuma izmaksas iedzīvotājiem, jo noteikti šķiroto atkritumu veidi ir jāizved bez maksas.

Situācijā, kad vairākas Talsu novada kapitālsabiedrības strādā ar zaudējumiem un ir nepieciešami papildus finanšu līdzekļi kapitālsabiedrību darbības nodrošināšanai, par kapitālsabiedrību līdzekļiem tiek pirkti alkoholiskie dzērieni un apmaksāti darbinieku atpūtas pasākumi, piemēram, laivu brauciens. Tā SIA “Talsu ūdens” pasniedz dāvanas pašvaldības darbiniekiem, bet SIA “Talsu namsaimnieks” pat nav izveidojusi kārtību, kādā tiek veikta reprezentācijas izdevumu kontrole.

Lai iedzīvotāji saņemtu objektīvu un uz faktiem balstītu informāciju, plašsaziņas līdzekļiem ir jāspēj būt neatkarīgiem no ārējās ietekmes. Tomēr SIA “Talsu televīzija” darbojas apstākļos, kas rada neobjektivitātes risku tās gatavotajiem sižetiem par pašvaldības darbību. Talsu pašvaldībai pieder visas kapitāla daļas, tā veic kapitālsabiedrībai pasūtījumus konkrētu sižetu sagatavošanai, un norēķini notiek par konkrētiem sižetiem, nevis tiek piešķirts finansējums neatkarīgai sižetu veidošanai.

Izvērtējot SIA “Talsu ūdens” sniegto ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifus, ir konstatēta, iespējams, daudzās Latvijas pašvaldībās aktuāla problēma ar tarifa aprēķinā iekļaujamajām izmaksām par Eiropas Savienības fondu projektu ietvaros izveidoto ūdenssaimniecības infrastruktūru. Atkarībā no tā, vai šī infrastruktūra ir pašvaldības bilancē vai pašvaldības kapitālsabiedrības bilancē, iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu tarifi un attiecīgi no iedzīvotājiem saņemtais naudas daudzums var būtiski atšķirties. Piemēram, Talsu novada gadījumā ūdensapgādes pakalpojumiem gada ietvaros starpība būtu 63 316 eiro un par kanalizācijas pakalpojumiem – 82 161 eiro.

Valsts kontrole aicinās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Ekonomikas ministriju un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju iespējami ātri rast risinājumu šim jautājumam. Tas ir jo īpaši svarīgi gaidāmās vietējo pašvaldību reformas kontekstā, kad var prognozēt ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju un to rīcībā esošās infrastruktūras apvienošanu.

Daudzu nelaimju pamatā – neatbilstoša uzņēmumu pārvaldība un grāmatvedība

Valsts kontrole revīzijā secina, ka Talsu novada kapitālsabiedrību kritiskās situācijas pamatā ir vāja finanšu vadība un mūsdienīgas, uz rezultātu vērstas pārvaldības trūkums. Kapitālsabiedrībās ilgstoši nav ieviesti iekšējā auditora sniegtie ieteikumi par grāmatvedības uzskaites pilnveidošanu un ekonomiski pamatotu pakalpojumu cenu noteikšanu. Nezinot, cik tieši izmaksā iedzīvotājiem sniegtie pakalpojumi, nav iespējams laikus identificēt izmaksu pieaugumu, izvērtēt to ietekmi uz kapitālsabiedrību darbību un meklēt risinājumus problēmu novēršanai. Ekonomiski pamatotu datu trūkums arī liedz pašvaldības domes deputātiem novērtēt kapitālsabiedrību darbības efektivitāti, noteikt kapitālsabiedrībām uz iedzīvotāju vajadzībām balstītus mērķus un lemt par iedzīvotāju maksātspējai atbilstošas pakalpojumu maksas noteikšanu. Revīzijā konstatēts, ka nereti pieņemtie lēmumi ir diezgan tāli no kapitālsabiedrību darbības realitātes.

Tikai pilnveidojot grāmatvedības uzskaiti un ar kapitālsabiedrībām noslēgtos deleģējuma līgumus par dažādu no pašvaldības funkcijām izrietošu pakalpojumu sniegšanu, pašvaldība varētu būtiski ietaupīt. Revīzijā aprēķināts, ka, piemēram, par kapsētu apsaimniekošanu un pašvaldībai piederošo nekustamo īpašumu apsaimniekošanu divu revidēto gadu laikā (2018., 2019.) vien no pašvaldības budžeta varēja izlietot vismaz par 132 484 eiro mazāk, kā arī turpmāk ik gadu ietaupīt vismaz 62 204 eiro.

Taču finanšu uzskaites sakārtošana ir tikai daļa no labas kapitālsabiedrību pārvaldības. Ne mazāk būtiski ir nodrošināt kapitālsabiedrību darbības atklātību, sniedzot informāciju par tās darbību un uzturot pastāvīgu dialogu ar iedzīvotājiem, lai noskaidrotu viņu kā pakalpojumu saņēmēju viedokli par pakalpojumu kvalitāti.

Diemžēl pašvaldības un kapitālsabiedrību mājas lapās netiek publiskota pilnīga likumos noteiktā informācija, tā liedzot iedzīvotājiem un komersantiem iespēju pārliecināties par pašvaldības un kapitālsabiedrību godprātīgu rīcību, pieņemot lēmumus, kas skar konkurenci, kapitālsabiedrību darbības rezultātus, izmaksas un ietekmi uz pakalpojumu cenām un tarifiem. Arī līdzšinējā pieeja pakalpojumu saņēmēju un iedzīvotāju apmierinātības noskaidrošanai gan pašvaldības administrācijā, gan kapitālsabiedrībās ir bijusi drīzāk formāla, jo nav pēc būtības apzināta ne iedzīvotāju apmierinātība ar pakalpojumiem, ne problēmas pakalpojumu pieejamībā un kvalitātē. No iedzīvotājiem saņemtie iesniegumi un sūdzības netiek apkopoti un sistemātiski izvērtēti.

Foto: F64

981 skatījumi




Video

Alkohola tirdzniecības vecuma sliekšņa maiņa rosina pārskatīt pilngadības jēdzienu

06/12/2023

Veselības ministrijas (VM) virzītā likumprojekta “Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā” izskatīšanas procesā deputāti ierosinājuši paaugstināt vecuma slieksni alkoholisko...

Lasīt tālāk
Video

IKEA Rīgā ievieš pašapkalpošanās kases

06/12/2023

Lai uzlabotu pircēju pieredzi, IKEA veikalā Rīgā ir atvērtas 12 pašapkalpošanās kases, tādējādi padarot norēķināšanos par precēm vēl vieglāku un ātrāku. Jau pirmajā nedēļā gandrīz...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Ir izveidojusies situācija, ka valsts jebkurā brīdī var atņemt pašvaldībai jebkuru īpašumu

05/12/2023

Ostu reforma paredz, ka valsts jebkurā brīdī var atņemt pašvaldībai jebkuru īpašumu jeb nodot to kādam citam valdījumā, intervijā “Ventas Balss” norādīja partijas “Latvijai un Ventspilij”...

Lasīt tālāk
Video

No 70 centiem līdz vienam eiro varētu pieaugt biļetes maksa Daugavpils sabiedriskajā transportā

29/11/2023

No 2024. gada 1. janvāra valstī minimālā darba alga tiek paaugstināta līdz 700 eiro. Tas būtiski ietekmē uzņēmuma "Daugavpils satiksme" budžeta izdevumu apmēru. "Daugavpils satiksmē"...

Lasīt tālāk
Video

LDDK aicina atbildīgās institūcijas pieaugušo izglītības attīstības stratēģiju pielāgot darba tirgum

29/11/2023

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir nosūtījusi vēstuli ministru prezidentei Evikai Siliņai, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas (IKZK) priekšsēdētājai A.Zariņai...

Lasīt tālāk
Video

Pieaugusi iedzīvotāju nedrošība par iespējām darba tirgū

28/11/2023

Gada laikā Latvijā samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri jūtas droši par savu darbavietu un pārstāvētā uzņēmuma stabilitāti. Vienlaikus vairāk kļuvis to cilvēku, kurus uztrauc iespējas...

Lasīt tālāk
Video

Rosina noteikt svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem PVN samazināto likmi 12% apmērā

28/11/2023

Izskatot Saeimas deputātu priekšlikumu nākamgad piemērot (PVN) samazinātu likmi augļiem, ogām un dārzeņiem un ņemot vērā Sadarbības padomē diskutēto, nākamajā gadā plānots svaigiem...

Lasīt tālāk
Video

Tiesa ierosina lietu par Turcijas uzņēmumu apvienības izslēgšanu no Rail Baltica iepirkuma

27/11/2023

Administratīvā rajona tiesa ir pieņēmusi Turcijas uzņēmumu apvienības "IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret A.S." un "Doguş Insaat Ve Ticaret A.S." (turpmāk – Apvienība) pieteikumu un ierosinājusi...

Lasīt tālāk
Video

2024. gada pirmajā dienā visi “Lidl” veikali Latvijā būs slēgti

23/11/2023

Pirmo reizi savas darbības vēsturē Latvijā “Lidl” ir pieņēmis lēmumu dot iespēju visai savai komandai kārtīgi nosvinēt Jaunā gada atnākšanu kopā ar draugiem un tuvākajiem cilvēkiem,...

Lasīt tālāk
Video

Rostovskis: Latvijā ar Eiropas naudas investēšanu nesokas pietiekami labi

23/11/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Eiropas Savienības (ES) naudas apguve nav tā, kas liktu ekonomikai attīstīties pilnvērtīgi, tāpēc Latvijā būtu jāpievēršas privātu investīciju piesaistei, šorīt intervijā LTV raidījumā...

Lasīt tālāk