• Rīga
    Sunny
    24°C
     
08/07/2020, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,7 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,6 %, bet pakalpojumiem pieauga par 1,3 %.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2020. gada jūnijā bija par 8,9 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 6,8 %, bet pakalpojumiem – par 14,1 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem, kā arī cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,0 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem augļiem (+24,6 %), tai skaitā āboliem, bumbieriem, apelsīniem un citroniem. Cenas pieauga arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+8,4 %), gaļas izstrādājumiem (+6,8%) un cūkgaļai (+1,5 %). Dārgāki bija konditorejas izstrādājumi (+5,4 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+9,8 %), griķi (+13,3 %), kafija (+1,8 %), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+3,8 %), brokastu pārslas (+8,0 %), makaronu izstrādājumi (+4,7 %), cukurs (+3,3 %) un maize (+0,6 %). Savukārt lētāki kļuva svaigi dārzeņi (-14,4 %), kartupeļi (-39,3%), siers un biezpiens (-2,3 %), olas (-2,8 %), sviests (-3,9 %), piena produkti (-1,0 %) un šokolāde (-1,7 %).

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis samazinājās par 2,7 %. Apaviem cenas kritās vidēji par 5,2 % un apģērbiem par 1,6 %.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki vidēji par 2,3 %. Cenas samazinājās dabasgāzei, elektroenerģijai, mājokļa īres maksai, cietajam kurināmajam, ūdensapgādei un kanalizācijas pakalpojumiem, savukārt dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, atkritumu savākšana, siltumenerģija, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums zobārstniecības, vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 6,2 %, ko noteica cenu kritums degvielai par 16,0 %, galvenokārt dīzeļdegvielai – par 16,6 %. Benzīnam cenas samazinājās par 15,4 % un auto gāzei – par 15,3 %. Savukārt gada laikā cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, kā arī pasažieru pārvadājumiem ar vilcienu.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 1,8 %. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga atpūtas un sporta pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem, barībai lolojumdzīvniekiem, rotaļlietām.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,5 %. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,7 %, ēdnīcu pakalpojumiem – par 4,6 %.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam, savukārt cenas pieauga tabakas izstrādājumiem un telekomunikāciju pakalpojumiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,2 %

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2020. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2 %. Pakalpojumiem vidējais cenu līmenis pieauga par 0,5 % un precēm – par 0,1 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,4 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (-9,5 %). Cenas samazinājās arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-2,5 %), mājputnu gaļai (-4,2 %), svaigiem augļiem (-2,8 %). Akciju ietekmē cenas samazinājās maizei (-1,8 %), šokolādei (-4,1 %). Lētāka bija arī cūkgaļa (-2,1 %) un sviests (-5,5 %). Savukārt sezonālu faktoru ietekmē cenas pieauga kartupeļiem (+15,4 %). Noslēdzoties akcijām dārgākas bija svaigas vai atdzesētas zivis (+11,7 %).

Apģērbu un apavu grupā cenas samazinājās vidēji par 1,6 %. Akciju ietekmē lētāki kļuva apavi vidēji par 4,0 % un apģērbi – par 0,6 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,5 %. Mainoties atkritumu savākšanas kārtībai Rīgā, vidējais cenu līmenis atkritumu savākšanas pakalpojumiem samazinājās par 5,4 %. Lētāka bija siltumenerģija (-2,0 %). Savukārt mājokļa īres maksa bija par 1,0 % dārgāka.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa vidēji par 3,8 %. Degviela kļuva dārgāka par 9,2 %, tai skaitā dīzeļdegviela – par 8,9 %, benzīns – par 10,6 %, un auto gāze – par 4,3 %.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,5 %. Dārgāka bija barība lolojumdzīvniekiem un daiļliteratūras grāmatas. Ierobežojumu atvieglošanas rezultātā atkal bija pieejami vairāki atpūtas un sporta pakalpojumi. Vidējais cenu līmenis atpūtas un sporta pakalpojumiem pieauga par 1,3 %.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas pieauga vidēji par 0,9 %, ko noteica akciju noslēgumi personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija brillēm un kontaktlēcām, savukārt cenas samazinājās vīnam un viesnīcu pakalpojumiem.

912 skatījumi
Video

Nekustamā īpašuma attīstītāji protestē pret kadastrālo vērtību celšanu

07/08/2020

Šodien Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) un tās biedri uzsāk vēl nebijušu miermīlīga protesta akciju, lai pievērstu lēmumu pieņēmēju un sabiedrības uzmanību Latvijas...

Lasīt tālāk
Video

Par samazināto PVN likmi pārtikai savākti jau vairāk nekā 1400 paraksti

07/08/2020

Par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes 5% apmērā piemērošanu pārtikas produktiem - svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem, saglabājot to arī Latvijai...

Lasīt tālāk
Video

Uzņēmēji pauž trauksmi par kadastrālās vērtības pieauguma draudiem

06/08/2020

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera pauž satraukumu par kadastrālās vērtības vairākkārtējas palielināšanas un izrietoši arī nekustamā...

Lasīt tālāk
Video

Vilnītis par Liepājas SEZ pārvaldības modeļa maiņu: Es tajā saskatu politisku uzstādījumu

05/08/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldības modeļa maiņa nav nepieciešama – Satiksmes ministrijas iniciētās izmaiņas ir politisks uzstādījums, šorīt intervijā LTV raidījumam...

Lasīt tālāk
Video

Sabiedriskās attiecības – veids kā sasniegt augstu sabiedrības reputāciju un lojalitāti

04/08/2020 | Autors: Publicitātes materiāls

Efektīvas sabiedrisko attiecību aktivitātes var palīdzēt organizācijām augt un attīstīties. Alberta Uzņēmumu grupa saviem klientiem sniedz profesionālu palīdzību sabiedrisko attiecību...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs ministram Linkaitam iesaka paklusēt – viņš vienkārši nesajēdzot, ko pats runā

04/08/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) demonstrē pilnīgu nekompetenci – viņš pat jauc terminus un jēdzienus, lai gan tika apgalvots, ka viņš esot profesionālis, žurnālistiem sacīja Ventspils...

Lasīt tālāk
Video

Nekustamo īpašumu darījumu asociācija: Kadastrālās vērtības ir “jāiesaldē”

04/08/2020

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) aicina “iesaldēt” šā brīža kadastrālās vērtības, lai novērstu negatīvās sekas, kas prognozēto kadastrālo vērtību pieņemšanas...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Ostu pārvaldības modeļa maiņa ir mērķtiecīga JKP politika

03/08/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ostu pārvaldības modeļa maiņa bija ierakstīta Jaunās konservatīvās partijas (JKP) priekšvēlēšanu programmā – tā ir mērķtiecīga JKP politika, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs...

Lasīt tālāk
Video

Latvijas naftas rezerve ārzemēs ir fikcija

30/07/2020 | Autors: nra.lv

Aizsardzības ministrija apgalvo, ka ārzemēs it kā uzglabātās naftas rezerves Latvijas X stundai ir fikcija un pieprasa visus krājumus simtprocentīgi glabāt Latvijā. Taču valdībā šis jautājums...

Lasīt tālāk
Video

“Latvijas dzelzceļš” meklēšot kravas. Šoreiz patiešām.

29/07/2020 | Autors: nra.lv

Tranzītkravu plūsmu apkalpojošos uzņēmumus satrauc valsts a/s “Latvijas dzelzceļš” (LDz) apņemšanās izstrādāt jaunu biznesa modeli, kurā ietilpšot lielākā daļa no kravu pārvadāšanai...

Lasīt tālāk