• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
08/11/2022, Kategorija: Bizness, Ekonomika

2022. gada oktobrī, salīdzinot ar 2021. gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 21,8 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022. gada oktobrī, salīdzinot ar 2021. gada oktobri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 29,5 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+36,6 %), konditorejas izstrādājumiem (+27,2 %), miltiem un citiem graudaugiem (+63,9 %), makaronu izstrādājumiem (+35,4 %), rīsiem (+41,7 %). Dārgāks bija siers un biezpiens (+37,2 %), piena produkti (+34,3 %), piens (+43,1 %), jogurts (+24,2 %), olas (+17,2 %). Cenas kāpa mājputnu gaļai (+35,2 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+20,2 %), cūkgaļai (+22,6 %), gaļas izstrādājumiem (+21,5 %) un liellopu gaļai (+40,6 %). Gada laikā cenas pieauga kafijai (+35,1 %), svaigiem dārzeņiem (+24,3 %), svaigiem augļiem (+22,8 %), cukuram (+75,1 %), sviestam (+43,1 %), augu eļļai (+50,6 %), šokolādei (+25,5 %), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+28,9 %), saldējumam (+21,1 %), mērcēm un garšvielu piedevām (+39,2 %), augļu un dārzeņu sulām (+13,6 ), atspirdzinošiem dzērieniem (+22,3 %). Sadārdzinājās saldētas zivis (+39,3 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+29,5 %), kartupeļi (+14,4 %), ievārījums un medus (+17,0 %), margarīns (+40,9 %), sāls un garšvielas (+31,9 %), saldumi (+21,7 %), tūlītējai lietošanai gatavi ēdieni (+28,8 %), olīveļļa (+21,6 %), žāvēti, citādi konservēti vai apstrādāti dārzeņi (+18,1 %), čipsi (+40,0 %), tēja (+17,8 %), žāvēti augļi un rieksti (+16,7 %), minerālūdens (+13,4 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 5,6 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 6,1 %, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 4,8 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 46,9 %. Gada laikā būtiskākais cenu pieaugums bija siltumenerģijai, cietajam kurināmajam, dabasgāzei un elektroenerģijai. Sadārdzinājās kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 8,3 %. Gada laikā dārgāki kļuva zobārstniecības pakalpojumi, farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi, kā arī brilles un kontaktlēcas.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 20,1 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 32,1 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 40,4 %, benzīns – par 23,4 %, bet auto gāze – par 12,5 %. Cenu kāpums bija personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem, lietotām automašīnām, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, jaunām automašīnām, kā arī pasažieru aviopārvadājumiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa par 8,0 %. Gada laikā cenas pieauga barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, kancelejas precēm un zīmēšanas piederumiem, ziediem, kā arī laikrakstiem un žurnāliem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 18,2 %. Dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem – par 15,7 %, ēdnīcu pakalpojumiem – par 18,3 % un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 16,9 %. Gada laikā sadārdzinājās arī viesnīcu pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 15,3 %, ko visbūtiskāk ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana, uzturēšanās izmaksas veco ļaužu pansionātos, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, mājokļa mēbelēm, telekomunikāciju pakalpojumiem, apaviem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, neelektriskiem virtuves piederumiem un priekšmetiem, pirmsskolas izglītībai.

VIDĒJAIS PATĒRIŅA CENU LĪMENIS MĒNEŠA LAIKĀ PALIELINĀJĀS PAR 0,8 %

2022. gada oktobrī, salīdzinot ar 2022. gada septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,8 %. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, apģērbam un apaviem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 2,1 %. Būtiskākais cenu pieaugums bija svaigiem dārzeņiem (+23,3 %). Cenu kāpums bija arī maizei (+2,4 %), pienam (+4,1 %), cukuram (+8,5 %), sieram un biezpienam (+1,2 %), atspirdzinošajiem dzērieniem (+7,2 %). Dārgāki bija konditorejas izstrādājumi (+1,2 %), liellopu gaļa (+7,8 %), svaigi augļi (+1,2 %), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+3,3 %) un cūkgaļa (+1,1 %). Akciju noslēgumu rezultātā sadārdzinājās augu eļļa (+3,1 %), augļu un dārzeņu sulas (+2,5 %). Cenas palielinājās tējai (+4,4 %), miltiem un citiem graudaugiem (+1,1 %), margarīnam (+5,2 %), saldētām zivīm (+3,9 %) un gaļas izstrādājumiem (+1,0 %). Akciju ietekmē būtiskākais cenu kritums grupā bija kafijai (-1,0 %) un čipsiem (-6,6 %). Lētākas bija arī žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (-5,0 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,5 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 0,7 %, galvenokārt pieaugot cenām alum un noslēdzoties akcijām stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Savukārt akciju ietekmē cenas samazinājās vīnam. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 0,1 %.

Apģērbu un apavu grupā cenas pieauga par 0,6 %, ko turpināja ietekmēt ziemas sezonas apģērbu un apavu kolekciju nonākšana tirdzniecībā. Apģērbiem cenas kāpa par 2,5 %, savukārt apaviem samazinājās par 5,4 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,8 %. Ar 1. oktobri valsts kompensē elektroenerģijas cenas kāpumu – visām mājsaimniecībām pirmajām 100 kWh ik mēnesi tiek piemērota fiksēta maksa 0,16 EUR/kWh. Rezultātā mēneša laikā elektroenerģija kļuva lētāka par 28,9 %, un visbūtiskāk ietekmēja cenu samazinājumu grupā. Papildus iepriekš pieņemtajiem atbalsta instrumentiem ar 1. oktobri mājsaimniecībām, kuru mēneša patēriņš pārsniedz 221 kWh mēnesī, ir noteikts vienots dabasgāzes cenas slieksnis 0,1087 EUR/kWh. Rezultātā dabasgāze mēneša laikā kļuva lētāka vidēji par 0,2 %. Lētāka kļuva arī mājokļa īres maksa (-2,6 %).

Laika periodā no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim tiek sniegts valsts atbalsts, kompensējot daļu no siltumenerģijas sadārdzinājuma. Ņemot vērā atbalsta pasākumus, oktobrī siltumenerģija kļuva dārgāka vidēji par 16,5 %, kas ir mazāks pieaugums nekā tas būtu bijis bez valsts kompensācijas. Sadārdzinājās arī kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde, kā arī cietais kurināmais.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 1,0 %. Sadārdzinājās zobārstniecības un ārstu speciālistu pakalpojumi.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 3,0 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 4,7 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 5,6 %, benzīns – par 3,9 %, bet auto gāze – par 0,7 %. Dārgākas bija rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem, personisko transportlīdzekļu apkope un remonts. Savukārt cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis pieauga par 1,1 %. Dārgāka kļuva barība lolojumdzīvniekiem, kultūras pakalpojumi, ziedi, atpūtas un sporta pakalpojumi, personālie datori un žurnāli. Lētāki bija kompleksie atpūtas pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais kāpums bija uzturēšanās izmaksām veco ļaužu pansionātos, ēdināšanas pakalpojumiem, neelektriskiem virtuves piederumiem un priekšmetiem. Savukārt cenas samazinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2022. gada oktobrī bija par 40,2 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 43,1 %, bet pakalpojumiem – par 30,4 %.

805 skatījumi
Video

Valainis: EM vajadzētu daudz mērķtiecīgāk strādāt uz to, lai veicinātu ekonomisko izaugsmi

02/10/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ekonomikas ministrija (EM) varētu kļūt par galveno ministriju, kas atbildētu par nodarbinātības politikas jomu Latvijā, intervijā LTV raidījumā "Rīta panorāma" sacīja ekonomikas ministrs...

Lasīt tālāk
Video

“Latvijas dzelzceļa” jaunais vadītājs lielāko karjeras daļu strādājis “Krievijas dzelzceļa” meitas kompānijā

02/10/2023 | Autors: Nekā personīga, TV3

“Latvijas dzelzceļa” pārāk ciešā saikne ar Krieviju pēdējā pusotra gada laikā radījusi nebijušus satricinājumus šajā loģistikas sektorā. Krīze ir tik dziļa, ka bez regulāra valsts...

Lasīt tālāk
Video

Latvijas Bankas prezidents: Kredītprocentu lielākais kāpums viennozīmīgi ir aiz muguras

29/09/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Kredītprocentu lielākais kāpums ir aiz muguras, intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" atzina Latvijas Bankas (LB) prezidents Mārtiņš Kazāks. "Procentlikmju kāpumi lielākie ir jau aiz...

Lasīt tālāk
Video

FM: 2023. gada astoņos mēnešos 68,8 miljonu eiro pārpalikums konsolidētajā kopbudžetā

29/09/2023

Šā gada astoņos mēnešos konsolidētā kopbudžeta pārpalikumam sasniedzot 68,8 miljonu eiro, bilance uzlabojusies teju par 50 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2022. gada janvāri-augustu, liecina...

Lasīt tālāk
Video

Krauze: Jautājums par lielveikalu slēgšanu svētdienās nav slēgts, bet vajadzīga plašāka informācija

28/09/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Lielveikalu slēgšana svētdienās – nav izslēgta, bet tā nav prioritāte, intervijā Latvijas Radio atzina jaunās valdības zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS). Viņš norādīja, ka...

Lasīt tālāk
Video

Investīciju, eksporta un jaunuzņēmumu atbalstam papildus paredzēti 6,4 miljoni eiro

27/09/2023

Izskatot 2024. gada valsts budžeta prioritāros pasākumus, t.i. papildu finansējuma piešķiršanu, Ministru kabinets atbalstīja Ekonomikas ministrijas ierosinājumu piešķirt papildu valsts budžeta...

Lasīt tālāk
Video

LDDK prezidents: Mēs atkal ejam uz to, kā sadalīt naudu, nevis nopelnīt

27/09/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Finanšu ministrijas sagatavotajā 2024. gada valsts budžeta piedāvājumā atkal tiek runāts par to, kā naudu tērēt, nevis pelnīt, intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas...

Lasīt tālāk
Video

2024. gada valsts budžetā izvirzītās prioritātes – iekšējā un ārējā drošība, veselība un izglītība

26/09/2023

Pēc valdības koalīcijas diskusijām par nozaru ministriju iesniegtajiem prioritāro pasākumu priekšlikumiem Finanšu ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu par priekšlikumiem valsts...

Lasīt tālāk
Video

“Zemnieku saeima”: Situācija lauksaimniecības nozarē šogad ir ļoti slikta

26/09/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Lauksaimniekus pārstāvošā biedrība "Zemnieku saeima" paudusi bažas par vairāku atbalsta ieceru īstenošanu nozarē, šorīt intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja "Zemnieku...

Lasīt tālāk
Video

Ar “Liepājas autobusu parku” sadarbību neplāno pārtraukt, neraugoties uz daudziem atceltajiem reisiem

25/09/2023 | Autors: Nekā personīga, TV3

Bērns paliek autobusa pieturā un nepaspēj uz skolu, pastāvīgi kavēts darbs un pat mēnešiem gaidīta ārsta vizīte palaista garām. Ilgstoši tā ir realitāte Ogres, Aizkraukles un Liepājas...

Lasīt tālāk