• Rīga
    Mostly sunny
    22°C
     
21/06/2021, Kategorija: Kriminālziņas, Svarīgākais
Autors: Nekā personīga, TV3

Ik gadu Latvijā notiek vidēji 30 slepkavības. Policijai izdodas atklāt lielāko daļu sadzīvisko slepkavību. Pērn tiesai nododas 33 šādas sevišķi smagas nozieguma lietas. Tomēr arvien vēl neizdodas atšķetināt vairākas rūpīgi plānotas pasūtījumu slepkavības. Viena no tādām ir saistīta ar elites advokātu Aināru Plataci, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Advokāts Ainārs Platacis pazuda 2010. gada maijā. Izgāja no sava biroja, kolēģiem teica, ka brauc mājās, un darbā ieradīsies nākamajā dienā. Taču nākamajā dienā Platacis darbā neieradās. Pierīgā, Muceniekos tika atrasts Platača melnā ”Mercedes” automašīna. Ar vaļā durvīm, atslēgu aizdedzē. Un nekādu vardarbības vai cīņas pēdu automašīnā nebija.

Lai gan advokāts 2010.gada 24.maija vakarā no sava biroja Duntes ielā it kā devās uz savu māju Baltezerā, viņš savu maršrutu ceļā mainīja. Braucis pa Ezermalas ielu, tad Brīvības ielu, nogriezies pa apvedceļu un pietuvojies ”Muceniekiem”, kur arī auto atrada. Policija un zemessargi vairākas dienas pārmeklēja tuvējo mežu, kur bija pamests ”Mercedes – Benz 500”, taču neko neatrada.

Kolēģi no advokātu biroja ”Platacis un partneri” solīja dāsnu atlīdzību ikvienam, kuri tovakar šai rajonā manīja ko savādu, taču vērtīgi liecinieki nepieteicās.

Advokātam Platacim kādu laiku pirms pazušanas bija izteikti draudi, par ko bija ierosināts kriminālprocess. Policija izvirzīja vairākas notikušā versijas. Netika izslēgts, ka pazušana inscenēta un advokāts kaut kur slēpjas.

“Tīri no manas profesionālās pieredzes – šis nav tipisks gadījums. Ir tipiskas pazušanas, tai skaitā, kur bijušas vardarbīgas pazīmes. Šis nav ierindas, parasts gadījums,” 2011.gada 5.maijā skaidroja Valsts policijas (VP) Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Jānis Lazdiņs.

Tomēr 11 gadus pēc advokāta pazušanas ”slēpšanās” versija ir atmesta. Māja Baltezerā, kurā Platacis dzīvoja viens, joprojām zemesgrāmatā reģistrēta uz viņa mātes vārda. Arī iecienītā Platača atpūtas vieta Tūjā, no ofšora pirms diviem gadiem noformēta uz mikrosabiedrības ”Dienvidu Tūja” vārda. Uzņēmuma vienīgais valdes loceklis ir Platača advokāta biroja ilggadējā partnera Jura Dzelmes palīgs Renārs Kurmis.

Pēc Platača pazušanas viņa lietas pārņēma kolēģi. Jaunais advokātu birojs tagad saucas ”A.P.un Partneri” . Formāli advokāta Platača vārds joprojām ir advokātu reģistrā.

Izslēgts viņš nav. Bet, protams, viņa darbība ir apturēta. Savukārt viņa izslēgšanai mums šobrīd nav tiesiska pamata, jo advokātu padomes rīcībā nav ziņu, ka Platacis būtu miris,” skaidro Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Bezvēsts pazudis cilvēks meklēšanā atrodas 10 gadus. Pēc tam viņu drīkst pasludināt par mirušu. To var izlemt tikai tiesa parasti pēc tuvinieku rosinājuma. Platača gadījumā tas nav noticis, taču policija uzskata, ka šāds brīdis neizbēgami pienāks. 11 gadus pēc elites advokāta pazušanas, izmeklētāji uzskata, ka Platacis noslepkavots.

VP GKP Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1.nodaļas priekšnieks Romāns Jašins norāda: “No sākuma bija izvirzīta tāda versija, ka viņš aizbēga prom, viņš slēpjas, bet līdz šim brīdim esam dabūjuši apstiprinājumu, ka ir notikusi slepkavība un pašlaik mēs pie tāstrādājam.”

Palikusi viena vienīgā versija, un tā saistīta ar viņa profesionālo darbību.

Platacis advokatūrā tika uzņemts pēc darba tobrīd vienā no ietekmīgākajiem un turīgākajiem uzņēmumiem ”SWH”, kur Platacis vadīja juridisko nodaļu. Platacim bija sakari politiskajās aprindās, bijis padomnieks finanšu ministriem Andrim Piebalgam un Aivaram Kreitusam. Platacis uzņēmās sarežģītas miljonu darījumu lietas un aizstāvēja ietekmīgus un pretrunīgi vērtētus cilvēkus, tajā skaitā Aleksandru Laventu no ”Banka Baltija” un Vladimiru Vaškeviču no Valsts ieņēmumu dienesta.

Ar Platača darba stilu bija viegli iemantot nelabvēļus. Piemēram, viņš pārstāvēja tobrīd vēl strādājošās aviopārvadājumu un lidaparātu apkopes kompānijas ”Konkors” īpašnieku un Baltkrievijas ieroču eksportētāja padomes locekli Aleksandru Sadovoju, kura biznesa partneris uzskatīja, ka noticis reiderisms un uzņēmuma daļas viņam ar viltu atņemtas. ”Youtube” kanālā joprojām atrodams video, kur Platacis ar kolēģi Juri Dzelmi un apsardzes darbiniekiem ierodas uzņēmuma telpās, lai nodrošinātu ”Konkors” vadības maiņu.

Skandalozs bija arī pats Platacis. Viņa intervija 2002.gadā par to, ka advokātiem klienta interesēs jākukuļo amatpersonas, lai panāktu lietu pozitīvu iznākumu, citādi viņi paliks bez darba, savulaik izpelnījās kolēģu nosodījumu. Taču izslēgts no advokātu rindām par saviem nepārdomātajiem izteikumiem Platacis netika.

Policija izslēdz, ka Platacis nolaupīts mantkarīgos nolūkos. Automašīnā neskarts palicis advokāta naudas maks un dokumenti. Tāpat nekādas kustības šajos gados nav notikušas arī Platača bankas kontos. Kas nozīmē, ka Platača nolaupītājus neinteresēja izpirkumu maksa, bet mērķis bija kas cits.

Šajā lietā nopratinātas vairāk nekā 150 personas un veiktas desmit kompleksās ekspertīzes. Izanalizējot pēdējās advokāta lietas, policija nonākusi pie vairākiem potenciāli aizdomās turētajiem. Pašlaik lietā gan statuss nevienam vēl nav uzrādīts. Policija uzsver – izpildītāji nav meklējami tikai Latvijā.

“Šis noziegums bija ilgi plānots. Viņš bija ļoti piesardzīgs un tika apstādināts ar viltu. Mēs neizslēdzam, ka tika izmantoti arī policijas formas tērpi. Tāpēc viņš tika apstādināts ar viltu un bija pārsteigts,” iespējamos notikušā apstākļus skaidro Jašins.

Platača lietā pēc četriem gadiem iestāsies noilgums, kad kriminālprocess būtu, vai nu jāizbeidz, vai jāsūta uz prokuratūru apsūdzību celšanai. Izmeklētāji plāno lietu pārkvalificēt uz smagāko Krimināllikuma 117. Pantu par slepkavību, ja tā izdarīta grupā un ar nolūku slēpt citu noziedzīgu nodarījumu vai atvieglot tā izdarīšanu. Un tādā gadījumā lietu nekad neslēgs.

Foto: F64

820 skatījumi
Video

Latvijā ar Covid-19 inficējušies vēl 38 cilvēki

23/07/2021

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 38 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi un nav saņemti ziņojumi par mirušiem cilvēkiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)...

Lasīt tālāk
Video

Tiesai nodod lietu pret trim personām par cilvēku tirdzniecību organizētā grupā

23/07/2021

Prokuratūra tiesai nodevusi krimināllietu, kurā trīs personas apsūdzētas par cilvēku tirdzniecību organizētā grupā. Viena no personām arī apsūdzēta par tīšu vieglu miesas bojājumu...

Lasīt tālāk
Video

Rīgas domes deputāti lems par kārtības situāciju Vērmaņdārzā

23/07/2021

Šodien plkst.10 notiks Rīgas domes Mājokļu un vides, kā arī Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēde, kurā tiks lemts par kārtības nodrošināšanu Vērmanes...

Lasīt tālāk
Video

Sagaidāms, ka Latvijā šī gada jūlijs kļūs par karstāko mēnesi meteoroloģisko novērojumu vēsturē

23/07/2021

Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par karstāko mēnesi Latvijā kopš 1924. gada. Nākamās darba nedēļas pirmajā pusē vēl...

Lasīt tālāk
Video

Latvijā konstatēti 44 Covid-19 saslimšanas gadījumi

22/07/2021 | Autors: Labdien.lv redakcija

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 44 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi un nav saņemti ziņojumi par mirušiem cilvēkiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)...

Lasīt tālāk
Video

NVD: Vakcīnu krājumi Latvijā ir pietiekoši, lai nodrošinātu intensīvu vakcinācijas tempu

22/07/2021

Šobrīd vakcīnu pret Covid-19 daudzums Latvijā ir pietiekams, lai nodrošinātu intensīvu vakcinācijas tempu – Pfizer (Comirnaty) 393960 devas, Moderna (Spikevax) – 100300 devas, AstraZeneca...

Lasīt tālāk
Video

Muižniece: Skolēnu vakcinācijai pagaidām ir jābūt brīvprātīgai

22/07/2021 | Autors: Zane Grodiņa, Labdien.lv

Nākamajā mācību gadā, kad pedagogiem plānots prasīt obligātus Covid-19 drošības sertifikātus, izglītības sistēmu varētu pamest ap 1000 pedagogu, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes"...

Lasīt tālāk
Video

Bērnu slimnīcā pieaug ar infekcijas slimībām sasirgušu pacientu skaits; lielākoties slimo ar zarnu trakta infekcijām

22/07/2021 | Autors: Zane Grodiņa, Labdien.lv

Bērnu slimnīcā strauji pieaug ar infekcijas slimībām sasirgušu pacientu skaits, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" atzina BKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta...

Lasīt tālāk
Video

Vakcinācija pret saslimstību ar Covid-19 gadatirgos notiks 10 vietās visā Latvijā

22/07/2021

Šonedēļ izbraukuma vakcinācijas pret Covid-19 notiks Gulbenē, Valmierā, Skultē, Ādažos, Cesvainē, Krāslavā, Smiltenē, Smārdes pagastā, Aucē un Bērzgalē. Izbraukuma vakcinācija notiek...

Lasīt tālāk
Video

Latvijā ar Covid-19 inficējušies vēl 62 cilvēki

21/07/2021

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 62 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, saņemti ziņojumi par diviem mirušiem cilvēkiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)...

Lasīt tālāk