• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
03/11/2023, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība
Autors: Publicitātes materiāls

Ceturtdien, 2. novembrī, tiešsaistē norisinājās #HRconference, kurā nozares eksperti iezīmēja aktuālākos jautājumus personāla vadībā, darba tiesībās un diskutēja par labbūtību, komandas motivāciju un tendencēm darba tirgū. Kā atzina nozares eksperti, darba devēji arvien lielāku uzmanību pievērš labbūtības veicināšanas pasākumiem un darbinieku motivēšanai.

Stress un izsmeltības sajūta darba vidē joprojām dominē

Kā konferencē norādīja “Growing” valdes locekle un konsultante Jana Strogonova, tas, kā cilvēki jūtās savās darba vietās būtiski nemainās – augsts stresa un izsmeltības līmenis saglabājas. “Cilvēki Latvijas uzņēmumos jūtas patstāvīgi un gana novērtēti. Vienlaikus kur ir problēma? Jau četrus gadus pēc kārtas mēs redzam stresu un izsmeltības sajūtu. Šīs negatīvās sajūtas darba vidē joprojām dominē,” atzina J. Strogonova.

Pēc viņas teiktā, pētījumi liecina, ka cilvēkiem trūkst informētības, aktuāls aizvien ir atalgojuma jautājums un darbinieku labsajūtu ietekmē arī tas, ka mūsdienās samazinās arī iespējas strādāt attālināti.

“Mūsdienās gan aizvien redzams, ka lielākoties uzņēmumi iegulda vadītāju emocionālās inteliģences attīstībā, nevis darbinieku,” atzina eksperte, aicinot to mainīt.

Konferencē piedalījās arī “Draugiem Group” Personāla attīstības un pieredzes vadītāja Agnese Pumpure, kas plašāk pastāstīja par to, kas ir piederība, ko tā maina un kā to veicināt savā uzņēmumā. Viņa atzina, ka “lai darbinieki justos piederīgi, svarīgi ir strādāt pie komunikācijas, tai skaitā pie atklātības, uzticības, atgriezeniskās saites, izaugsmes, pateicības un atzinības,” uzsverot, ka “piederīgs darbinieks ir uzņēmuma veiksmes atslēga.”

Savukārt psiholoģe, izaugsmes veicinātāja un trenere Inta Santa piedāvāja īsu ieskatu eneagrammā, atzīstot, ka to ir svarīgi pārzināt, lai zinātu, kā motivēt darbiniekus, jo katram darbiniekam ir atšķirīgs domāšanas, jušanas un rīcības modelis.

Savukārt Personāla vadītāju kluba vadītāja, organizāciju psiholoģe un sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Rošāne konferencē dalījās padomos, kā no vadītāja kļūt par līderi. “Līderis ir cilvēks, kurš pulcē ap sevis cilvēkus, lai darītu pasauli labāku. Līderis ir ne tikai zinošs speciālists savā nozarē, bet arī cilvēks, kas, pirmkārt, pārvalda savu dzīvi,” uzsvēra A. Rošāne.

Attālinātais darbs – ar saviem izaicinājumiem

Konferencē piedalījās arī biznesa psihologs, HR datu analītiķis Jānis Roze, kas runāja par attālināti strādājošo darbinieku garastāvokļa un motivācijas paaugstināšanas pasākumiem, norādot, ka “galvenie izaicinājumi attālinātajā darbā ir izolācija un vientulība, komunikācijas barjeras, darba un privātas dzīves līdzsvars, traucēkļi mājās, motivācijas un produktivitātes uzturēšana, kā arī profesionālā izaugsme un attīstība. Lielas problēmas ir arī ar tehnoloģijām un fiziskās veselības izaicinājumiem.”

“Ja vidēji mēs paskatāmies, tad tas ir vairāk saistīts ar attālināto darbu. No vienas puses darbinieki iegūst laiku, bet vienalga ir pārslodze ar darbiem,” atzina eksperts, norādot, ka stress arī attālinātajā darbā ir jūtams faktors.

Lielākoties darbinieki vēršas tiesā par diskrimināciju un mobingu

Konferencē piedalījās arī “Sorainen” galvenais darba tiesību eksperts Andis Burkevics, kas ieskatījās svarīgākajās aktualitātes saistībā ar darba strīdu izskatīšanu, atklājot, ka liela daļa darbinieku vēršas tiesā pret darba devējiem par atšķirīgu attieksmi, par mobingu un darba virsstundām. Savukārt LBAS jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs dalījās ar tiesas atziņām par mobingu, darbinieka pārkāpuma būtiskuma izvērtēšanu, pareizā uzteikuma pamata piemērošanu un atvaļinājuma kompensāciju valdes loceklim.

Konferencē piedalījās arī “KPMG Law” jurists Antons Zagdajs, kas iepazīstināja ar ārvalstu talantu mobilitātes praktiskajiem aspektiem.

“Lai piesaistītu un noturētu talantīgus darbiniekus, uzņēmumam ir jāpiedāvā ne tikai konkurētspējīgs atalgojums, bet arī spēcīga uzņēmuma kultūra, karjeras izaugsmes un attīstības iespējas, kā arī – atbalstoša darba vide,” norādīja A. Zagdajs, atgādinot, ka “darbinieks izvēlas darba devēju, nevis darba devējs izvēlas darbinieku.”

Baltijas vidējā darbinieka vēlmes – diezgan vienkāršas

“ERDA Group” projektu vadītāja Rebeka Nagle iepazīstināja ar 2023. gada Baltijas darba devēja tēla pētījuma rezultātiem. Eksperte uzsvēra, ka darbs pie darba devēja tēla veidošanas ir svarīgāks nekā jebkad. “Tās tēmas, par kurām darba devējiem būtu jākomunicē, ir paplašinājušās, aptverot ne tikai izaugsmi un atalgojumu, bet arī jēgpilnu darbu,” uzsvēra R. Nagle.

“Baltijas vidējā darbinieka vēlmes ir diezgan vienkāršas – cieņa no darba devēja puses, finansiālā stabilitāte un kompetents vadītājs, tai skaitā darbiniekiem svarīgas ir sociālās garantijas, cieņpilna attieksme pret darbiniekiem, konkurētspējīgs atalgojums, samaksa par virsstundu darbu un kompetents tiešais vadītājs,” sacīja R. Nagle.

Savukārt vidējais Baltijas darbinieks mazāk interesējas par KSA, uzņēmuma nolūku, darba dinamiku un karjeras izaugsmes skaidrību.

“Savukārt, ja salīdzina Baltijas valstis, tad redzams, ka Latvija un Igaunijā pamatalga ir svarīgāka, bet lietuviešiem, salīdzinot ar pārējām divām Baltijas valstīm, svarīgāks ir potenciāls augstākiem nākotnes ienākumiem,” norādīja eksperte.

Konferencē piedalījās arī organizāciju psihologs, “CreaTest” vadītājs, docents Reinis Lazda, kas ieskicēja vidēja termiņa karjeras prognozi un kā tādu izveidot.

Viņš norādīja, ka viens no būtiskākajiem personāla vadības jautājumiem ir, ko var sagaidīt no jaunā darbinieka vai amata kandidāta, kurš no kandidātiem vislabāk attaisnos uz viņu liktās cerības. Jo atbildīgāks amats, jo lielāka nozīme precīzai atbildei uz šo jautājumu. “Labākais līdzeklis šādas atbildes iegūšanai ir vispusīga psiholoģiskā izpēte, kas ļauj sniegt samērā precīzu karjeras prognozi tuvākajiem 5 gadiem, bet vispārīgās līnijās ļauj iezīmēt arī personas attīstību ilgākā termiņā,” sacīja R. Lazda.

877 skatījumi
Video

Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem PVN likme 12%; uzņēmējiem un iedzīvotājiem – atvieglojumi

08/12/2023

Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem pievienotās vērtības nodoklis (PVN) nākamgad noteikts 12 procentu apmērā, paredz Saeima galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Pievienotās...

Lasīt tālāk
Video

Alkohola tirdzniecības vecuma sliekšņa maiņa rosina pārskatīt pilngadības jēdzienu

06/12/2023

Veselības ministrijas (VM) virzītā likumprojekta “Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā” izskatīšanas procesā deputāti ierosinājuši paaugstināt vecuma slieksni alkoholisko...

Lasīt tālāk
Video

IKEA Rīgā ievieš pašapkalpošanās kases

06/12/2023

Lai uzlabotu pircēju pieredzi, IKEA veikalā Rīgā ir atvērtas 12 pašapkalpošanās kases, tādējādi padarot norēķināšanos par precēm vēl vieglāku un ātrāku. Jau pirmajā nedēļā gandrīz...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Ir izveidojusies situācija, ka valsts jebkurā brīdī var atņemt pašvaldībai jebkuru īpašumu

05/12/2023

Ostu reforma paredz, ka valsts jebkurā brīdī var atņemt pašvaldībai jebkuru īpašumu jeb nodot to kādam citam valdījumā, intervijā “Ventas Balss” norādīja partijas “Latvijai un Ventspilij”...

Lasīt tālāk
Video

No 70 centiem līdz vienam eiro varētu pieaugt biļetes maksa Daugavpils sabiedriskajā transportā

29/11/2023

No 2024. gada 1. janvāra valstī minimālā darba alga tiek paaugstināta līdz 700 eiro. Tas būtiski ietekmē uzņēmuma "Daugavpils satiksme" budžeta izdevumu apmēru. "Daugavpils satiksmē"...

Lasīt tālāk
Video

LDDK aicina atbildīgās institūcijas pieaugušo izglītības attīstības stratēģiju pielāgot darba tirgum

29/11/2023

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir nosūtījusi vēstuli ministru prezidentei Evikai Siliņai, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas (IKZK) priekšsēdētājai A.Zariņai...

Lasīt tālāk
Video

Pieaugusi iedzīvotāju nedrošība par iespējām darba tirgū

28/11/2023

Gada laikā Latvijā samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri jūtas droši par savu darbavietu un pārstāvētā uzņēmuma stabilitāti. Vienlaikus vairāk kļuvis to cilvēku, kurus uztrauc iespējas...

Lasīt tālāk
Video

Rosina noteikt svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem PVN samazināto likmi 12% apmērā

28/11/2023

Izskatot Saeimas deputātu priekšlikumu nākamgad piemērot (PVN) samazinātu likmi augļiem, ogām un dārzeņiem un ņemot vērā Sadarbības padomē diskutēto, nākamajā gadā plānots svaigiem...

Lasīt tālāk
Video

Tiesa ierosina lietu par Turcijas uzņēmumu apvienības izslēgšanu no Rail Baltica iepirkuma

27/11/2023

Administratīvā rajona tiesa ir pieņēmusi Turcijas uzņēmumu apvienības "IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret A.S." un "Doguş Insaat Ve Ticaret A.S." (turpmāk – Apvienība) pieteikumu un ierosinājusi...

Lasīt tālāk
Video

2024. gada pirmajā dienā visi “Lidl” veikali Latvijā būs slēgti

23/11/2023

Pirmo reizi savas darbības vēsturē Latvijā “Lidl” ir pieņēmis lēmumu dot iespēju visai savai komandai kārtīgi nosvinēt Jaunā gada atnākšanu kopā ar draugiem un tuvākajiem cilvēkiem,...

Lasīt tālāk