• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
21/11/2022, Kategorija: Sabiedrība, Svarīgākais
Autors: Nekā personīga, TV3

Šogad Latvijas valsts svētkus iespējams daudzi no mums sagaidīja ar citādām domām nekā iepriekšējos gados. Mēs tagad redzam, ka brīvība nav pašsaprotama. Mums ir iespēja dzīvot valstī, kurā, piemēram, ir elektrība. Jā, varbūt dārga, bet tā ir. Mums kopā ar saviem bērniem un vēl kādiem 200 cilvēkiem naktīs nav jāguļ aukstā pagrabā, jo virszemē lido raķetes un brauc tanki. Mums ir ļoti daudz pašsaprotamu lietu, kas cilvēkiem Kijivā, Hersonā un citur Ukrainā vienkārši nav. Un mums ir iespēja mūsu draugiem palīdzēt. To cenšas darīt arī kāda brīvprātīgo grupa Latvijā. Tās nosaukums – “Savvaļas bites”.

Ukrainai mēs cenšamies palīdzēt visiem iespējamiem spēkiem. To dara arī brīvprātīgo organizācija “Savvaļas bites”. Vairāki cilvēki visā Latvijā savos pagrabos, garāžās, izmantojot 3D printerus, ražo šādas plastmasas detaļas, kas atgādina nelielus olu turētājus. Bet patiesībā tos izmanto pavisam citiem mērķiem.

Ukrainas armijas karavīri šo mēnešu laikā ir plaši izvērsuši dronu izmantošanu kaujaslaukā. Ir miljoniem dārgie turku “Bayraktar”, kas spēj lidot augstu un šaut precīzi. Bet ukraiņi aizvien plašāk izvēlas pavisam vienkāršus dronus, ko par dažiem simtiem eiro var nopirkt lielveikalos. Vai arī būvē paši savus. Tie noder izlūkošanai, bruņutehnikas uguns koriģēšanai un arī nelielu bumbu un granātu transposrtēšanai uz frontes līniju. Tie pārvietojas ap 200 metru augstumā, kur dronu motoru skaņu uz zemes nevar dzirdēt. Kad atrasts mērķis un tas “paņemts uz grauda”, drona nestā sprāgstviela tiek izmesta un klusumā nogāžas un uzsprāgst.

Ukrainas armija publicējusi desmitiem video, kur redzams, kā šāds vienkāršs lidaparāts sprāgstvielas iemet tieši okupantu spēku ierakumos, pēc veiksmīga trāpījuma uzspridzina bruņutehniku. Leģendārs ir video, kad drona atnestā granāta ar filigranu precizitāti ielido tieši atvērtā krievu tanka lūkā un iekšpusē uzsprāgst.

Lai gaisā izmestās granātas nesāktu kūleņot, novirzoties no izraudzītā mērķa, tām uzmontē plastmasas astes. Šis uzgalis ļauj spridzeklim lidot taisni. Kad granātas gals trāpa cietai virsmai, tā detonē.

Ukrainas armijas bruņojumā ir daudz dažādu sprāgstvielu, un atkarībā no to lieluma un svara katrai nepieciešamo plastmasas astīšu izmēri var atšķirties. Rūpnieciski to ražošana būtu dārga. Tāpēc ukraiņi pašu spēkiem centās tās drukāt ar 3D printeriem. Bet nepieciešamo apjomu saražot viņi nespēja un meklēja palīdzību. Par to uzzināja valmierietis Jānis Ozols. Viņš kovida laikā aizsāka kustību “3D Savvaļas bites” un ar domu biedriem pašā pandēmijas sākumā drukāja sejas aizsargus vietējiem mediķiem. Karam sākoties, nolēma iet palīgā ukraiņiem.

Kustības “3D Savvaļas bites” izveidotājs Jānis Ozols uzsver: “Pamatā mēs bijām vienkārši pāris paziņas, kas izdomāja, ka ir jāķeras pie lietas un kaut kas jādara. Kad tas viss sākās, tad visi sūtīja naudu un armija sūtīja “Stringer” raķetes. Kaut ko tādu ļoti lielu un kosmisku. Bet mēs domājam, ko mēs varam palīdzēt, uz vietas ražojot un nosūtot viņiem. Kas varētu būt tāds, ko nespētu radīt un kā viņiem patiešām trūktu. Un tad parādījās šīs “astītes”.”

Kustībai “3D Savvaļas bites” pievienojušies jau vairāki desmiti cilvēku. Šie brīvprātīgie ar 3D printeriem nu jau saražojuši vairāk nekā 20 tūkstoš speciālos stabilizatorus, kas paredzēti ukraiņu dronu munīcijai. Ja tagad visi brīvprātīgie ieslēdz aptuveni pārsimts savus 3D printerus, “Savvaļas bišu” sasniegtā ražošanas jauda visā Latvijā ir vidēji 1000 “astīšu” dienā. Tomēr ar to nepietiek un ukraiņiem nepieciešams vēl.

Ozols pauda: “Jāsaka, ka tas visām pusēm ir kļuvis par konfliktu uz izturību. Ilgtermiņā ražojot šīs astes, tas ir pietiekami dārgi, tāpēc es ļoti novērtēju šos cilvēkus, kuri ir nākuši palīgā. Un mums ir vairāki desmiti cilvēku šobrīd. Nav iespējams pateikt, cik. Daudziem ir draugi, kas neraksta mums tieši un viņi mums pasaka, ka man ir pāris draugi, kas arī palīdz drukāt. Un tad viņi sūta astītes zem sava vārda. Tiešām ļoti patīkami redzēt, ka ļoti daudzi tādos kritiskos momentos nesavtīgi sanāk kopā un dara kaut ko no sirds.”

“(NP: Tas, kas tur printējas, tas šobrīd jau gatavs būs?) Šeit ir gatavs, jau tūlīt ņemšu nost. Vidēju uz vienu asti vajag 35 līdz 40 minūtes. Ir arī ātrāki printeri, kuri pa 20 izdrukā. Dārgāki,” pauž anonīms kustības “3D Savvaļas bites” aktīvists.

“Savvaļas bišu” kustībā darbojas dažādi cilvēki. Kāds strādā par skolotāju, cits autosalonā vai par IT speciālistu un ar 3D drukāšanu līdz šim aizrāvies hobija līmenī. Ir tādi, kuri pēc iesaistīšanās brīvprātīgo grupā, pat iegādājušies papildus printerus, lai varētu kāpināt ražošanas jaudas.

“Nekā personīga” uzrunāja vairākus aktīvistus. Daudzi lūdza nerādīt viņu sejas, bet bija gatavi laipni izrādīt savas garāžas, pagrabus un pat dzīvojamās istabas, kas nu pārvērstas par ražotnēm: ““Ja man būtu jādrukā par savu naudu, tad es drukātu 1-2 kilogramus nedēļā. Tā kā to materiālu es no ziedojumiem dabūju, tad es varu katru dienu pa kilogramam drukāt.”

“Savvaļas bites” sadarbojas ar Ukrainas vēstniecību Latvijā, kas palīdz sadrukāto astīšu kastes nogādāt kaujiniekiem Ukrainā.

Vidēji vienas astītes cena, rēķinot elektrības izmaksas un arī izmantojamo materiālu, sanāk ap 25 centiem gabalā. Tāpēc ir būtiski, ka līdzcilvēki atbalsta viņus, lai būtu nauda izejmateriālu iepirkšanai. Savvaļas bites var atbalstīt, ziedojot “Ukrainas atbalsta biedrībai”.

“Pieprasījums ir daudz lielāks, nekā mēs pašlaik spējam saražot. Tā kā, ja gribētāji padrukāt ir, tad laipni aicināti. Visādi var iesaistīties. Var ziedot naudu, var padrukāt astītes. (NP: Pašam nav kādā brīdi doma radusies, ka tā principā ir ieroču ražošana. Kādā brīdī, tas, kas šeit stāv, pēc dažām nedēļām uzkritīs kādam uz galvas.) Nē, tie nav nekādi ieroči. Tas ir papalu olu turētājs, saprotat… (NP: Saprotu.),” pauž aktīvīts.

Kustības “3D Savvaļas bites” dalībnieks Ilmārs Poikāns norāda: “Ja man ir izvēle starp to, ka ražot to tad, kad iebruktu Latvijā, vai ražo to, tad, kad Krievija ir iebrukusi Ukrainā. Un, ja ukraiņi uzvarēs, tad Krievija pie mums vēl ilgi nelīdīs. Tad, manuprāt, izvēle ir diezgan vienkārša.”

Un vajadzību ukraiņiem ir daudz. Brīvprātīgie viņiem piegādā ne tikai saražotās astītes, bet par saziedoto naudu sūta printerus. Vēl nepieciešami arī paši droni, jo okupantu spēki tos bieži notriec. Pārsvarā to dzīves ilgums ir 2-3 dienas. Līdz šim nosūtītas dronu lidošanas brilles, pultis un daudz detaļu, lai uz vietas varētu būvēt paštaisītos dronus vai pārbūvēt esošos. Civilie droni, pieaugot krievu elektroniskās karadarbības aktivitātei, ir viegli notriecami, bet paštaisītos un pārbūvētos okupantiem nav tik viegli pārtvert. Tāpēc katrs eiro ir svarīgs, lai ukraiņi savu dronu armijas spējas varētu kāpināt.

Latviešu aicinājumiem atsaukušies un sprāgstvielu stabilizatorus drukā arī Igaunijā, Kanādā, Beļģijā, skandināvijas valstīs, Lielbritānijā. Šonedēļ Somijas mediji ziņoja par vietējiem aktīvistiem, kuri izveidojuši savu “Skandināvijas bišu” grupu.

Savvaļas bites arī atradušas ražotājus Ķīnā, kas izgatavo šādus metāla stieņus, kam piekausēti plastikāta karodziņi. Ar tiem iezīmē mīnētās un bīstamās teritorijas. Pēc Hersonas un citu pilsētu atbrīvošanas, Ukrainas armijai tie ir ļoti vajadzīgi, lai pasargātu vietējo dzīvības no okupantu atstātajiem mīnu laukiem. Lai veselu paleti ar šādiem karodziņiem no Ķīnas atgādātu, nepieciešami aptuveni 4 tūkstoši eiro. Paraugi jau nosūtīti Ukrainas aizstāvjiem, kas tos atzinuši par ļoti labiem un lūguši sagādāt vēl.

Lūgums atbalstīt “Savvaļas bites”, kas Ukrainas armijai 3D printeros ražo “astītes” dronu granātām.

Saņēmējs: Ukrainas atbalsta biedrība
Reģ. Nr. 40008236332
Konts: LV37HABA0551052547646 (Swedbank)

Facebook: “3D Savvaļas bites”
Kontakti: gvardietis89@gmail.com

792 skatījumi
Video

Hipotekārā kredītu procentu maksājumiem varētu noteikt 50% atlaidi

03/10/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Hipotekāro kredītu procentu maksājumus uz gadu varētu samazināt par 50%, LTV raidījumā "Rīta panorāma" norādīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis...

Lasīt tālāk
Video

Valainis: EM vajadzētu daudz mērķtiecīgāk strādāt uz to, lai veicinātu ekonomisko izaugsmi

02/10/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ekonomikas ministrija (EM) varētu kļūt par galveno ministriju, kas atbildētu par nodarbinātības politikas jomu Latvijā, intervijā LTV raidījumā "Rīta panorāma" sacīja ekonomikas ministrs...

Lasīt tālāk
Video

Saeimas komisijā top likums kredītu procentu likmju samazināšanai; bankas draud pārtraukt kreditēšanu

02/10/2023 | Autors: Nekā personīga, TV3

Pēdējā pusotra gada laikā Latvijas iedzīvotāju dzīve kļuvusi daudz dārgāka. Pērn piedzīvota strauja energoresursu sadārdzināšanās, tai sekoja pārtikas cenu krīze; tagad kārta hipotekāro...

Lasīt tālāk
Video

VDD uzsāk kriminālprocesu pret bijušo politiķi Andreju Mamikinu

02/10/2023

Valsts drošības dienests (VDD) piektdien, 29. septembrī, ir uzsācis kriminālprocesu pret bijušo politiķi Andreju Mamikinu par agresorvalsts Krievijas veikto noziegumu Ukrainā iespējamu slavināšanu...

Lasīt tālāk
Video

Oktobra pirmā nedēļa būs rudenīga, ar lietavām, vējainu un vēsu laiku

02/10/2023

Jaunnedēļ laikapstākļus ietekmēs ciklonu darbība, iestāsies rudenīgs laiks - brīžiem līs, dienās gaisa temperatūra vairs nepārsniegs +20° atzīmi, kā arī nedēļas vidū līdz ar vēja...

Lasīt tālāk
Video

Smiltēns: Mamikins ir jāsauc pie kriminālatbildības

29/09/2023

Saeimas deputāts Edvards Smiltēns (Apvienotais saraksts) vērsies Valsts drošības dienestā, lūdzot saukt pie kriminālatbildības Andreju Mamikinu par noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku...

Lasīt tālāk
Video

Latvijas Bankas prezidents: Kredītprocentu lielākais kāpums viennozīmīgi ir aiz muguras

29/09/2023 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Kredītprocentu lielākais kāpums ir aiz muguras, intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" atzina Latvijas Bankas (LB) prezidents Mārtiņš Kazāks. "Procentlikmju kāpumi lielākie ir jau aiz...

Lasīt tālāk
Video

Oktobris iesāksies ar rudenīgu laiku

29/09/2023

Arī piektdien laiks vēl būs patīkams, bet brīvdienās un jaunnedēļ laikapstākļi kļūs rudenīgāki - gaisa temperatūra pazemināsies, biežāk līs, gaidāmas arī vējainākas dienas. Piektdienas...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Atbilstoši Satversmei es esmu nevainīgs

28/09/2023

Apelācijas instances nolēmums ir nelikumīgs, pauda Ventspils domes deputāts Aivars Lembergs, apliecinot, ka tiks iesniegta kasācijas sūdzība. "Man bija strīds ar advokātu. Viņš man teica,...

Lasīt tālāk
Video

Rīgas dome pieņem vēsturisku lēmumu – anulē 139 azartspēļu atļaujas visā pilsētas teritorijā

28/09/2023

Turpinot sākto ceļu uz mērķi slēgt azartspēļu vietas ārpus četru un piecu zvaigžņu viesnīcām visā pilsētas teritorijā, Rīgas dome trešdien, 27. septembrī, nolēma anulēt 139 azartspēļu...

Lasīt tālāk