• Rīga
    Cloudy
    15°C
     
30/07/2020, Kategorija: Ekonomika, Svarīgākais
Autors: nra.lv

image-from-rawpixel-id-387055-jpeg

Tieslietu ministrijas jaunajam nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas piedāvājumam pašlaik Saeimā atbalsta nav. To par vismaz apšaubāmu un pašvaldību budžetus apdraudošu dēvē gan koalīcijas partneri, gan opozīcija.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) trešdien atklāja ministrijas izstrādātu jaunu piedāvājumu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) problēmas risināšanai. Proti, ministrija rosinās par primāro mājokli nosaukt jebkuru mājokli, kurā ir deklarēti iedzīvotāji, un ar NĪN neapliekamo minimumu 100 tūkstoši eiro piemērot nevis īpašumam, bet deklarētām personām. Turklāt šī pieeja attiektos arī uz izīrētiem dzīvokļiem.

Proti, uz katru deklarēto iedzīvotāju šī summa būtu 100 tūkstoši eiro. Piemēram, ja mājokļa kadastrālā vērtība ir 300 tūkstoši eiro un tajā ir deklarētas divas personas, tām neapliekamais minimums būs 200 tūkstoši eiro. Savukārt no 100 tūkstošiem eiro piemēro arī samazinošo koeficientu ‒ attiecīgi tām nodoklis būtu jāmaksā aptuveni no 10 tūkstošiem eiro, skaidro ministrs.

Televīzijas jautājumā “900 sekundes” vaicāts, vai koalīcijā tam būs atbalsts, J. Bordāns prognozēja, ka tagad, kad ministrija parādījusi faktisko stāvokli, viens pēc otra politiskie spēki nāks klajā ar saviem piedāvājumiem.

Pārāk daudz neskaidrā

Ar saviem piedāvājumiem koalīcija pagaidām klajā vēl nav nākusi, taču neizpratni un kritiku Tieslietu ministrijas darba auglim tā nežēlo. Tiek arī uzsvērts, ka šādam piedāvājumam nepieciešams Finanšu ministrijas vērtējums.

“Gribētos uzklausīt Finanšu ministrijas redzējumu, bet kaut kas, manuprāt, tajā modelī nav kārtīgi izdomāts. Tai skaitā tas, kā tiks nodrošināta, piemēram, koplietošanas ceļu uzturēšana, kas lielā mērā finansēta no NĪN,” saka Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava.
Deputāts arī uzskata, ka Tieslietu ministrijas piedāvātais modelis ārkārtīgi vērtīgu mājokļu īpašniekiem ļaus izvairīties no atbilstoša NĪN maksāšanas, vienkārši piedeklarējot tajā pēc iespējas vairāk cilvēku.

Tam, ka šādi varētu tikt iesists robs pašvaldību budžetā, uzmanību pievērš arī “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs. “Man jau liekas tas tāds pārsteidzīgs piedāvājums. Pašvaldībām šāds nekustamā īpašuma nodoklis dos zaudējumus. 100 tūkstoši uz vienu deklarēto ir ļoti daudz. Protams, kaut kādas atlaides ir jādod, bet 100 tūkstoši ir ļoti daudz,” saka politiķis. Viņš gan uzsver, ka organizācijas valde šim jautājumam vēl nav pieķērusies.

Savukārt KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētājam Ērikam Pucenam Tieslietu ministrijas piedāvājums atgādina sistēmu, kādu savulaik piedāvāja atlaistais Rīgas mērs Nils Ušakovs – par deklarēšanos Rīgā tika solīti dažādi labumi.

Ē. Pucens paredz, ka, ieviešot piedāvāto risinājumu, cilvēki deklarēsies Rīgā un dārgākajos īpašumos reģionālajos centros, bet citām pašvaldībām nepildīsies to budžeti. “Bordāns atnācis ne ar kādu piedāvājumu,” piktojas deputāts.

“Raustīšanās un haoss”

Savukārt opozīcija Tieslietu ministrijas piedāvājumu pat neuzskata par pietiekami nopietnu, lai to izvērtētu.

“Domāju, ka šie visi izgudrojumi un vingrinājumi, kurus redzam beidzamajās nedēļās, nav vērti, lai tos nopietni iztirzātu un komentētu. Izskatās šis piedāvājums pavisam jēls. Tāpēc šo raustīšanos un haosu nav vērts komentēt,” saka “Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins.

Opozīcija arī uzskata, ka Tieslietu ministrijas gatavotā sistēma nav pietiekami labi izstrādāta, lai ļautu tai stāties spēkā 2022. gadā, kā tas ar likumu paredzēts pašlaik.

Tādēļ vairāki Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un citi opozīcijā esošie Saeimas deputāti rosina likumā noteikt, ka nekustamo īpašumu gaidāmās jaunās kadastrālās vērtības stājas spēkā gadu vēlāk ‒ 2023. gadā.

Bordāns gan uzskata, ka Saeimas opozīcijas pieprasītā kadastrālo vērtību “iesaldēšana” varētu kalpot tikai kā galējais NĪN reformā.

Tieslietu ministrijas neizpratni raisa opozīcijas deputātu priekšlikumā paredzētais, ka jaunā kadastrālā vērtību bāze ir jāapstiprina līdz 2020. gada 31. jūlijam, taču to sāk piemērot no 2023. gada. Tātad faktiski opozīcijas deputātu mērķis ir kadastrālo vērtību apstiprināšana jau patlaban, taču piemērošanu atliekot vēl par vienu gadu.

Tieslietu ministrija šādu priekšlikumu vērtē kā populistisku un problēmu nerisinošu.

779 skatījumi
Video

Latvijā atklāti četri jauni Covid-19 gadījumi

13/08/2020 | Autors: Labdien.lv

Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti četri jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija. Pēdējās 24 stundās veikti 2071...

Lasīt tālāk
Video

Latvija atbalstīs sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām

13/08/2020 | Autors: Renāte Logina, Labdien.lv

Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu, mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņojis...

Lasīt tālāk
Video

Šogad indeksēs pensijas vai to daļu līdz 454 eiro

12/08/2020

Labklājības ministrija informē, ka 2020 gada 1. oktobrī notiks pensiju un atlīdzību indeksācija un tiks palielinātas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 454 eiro. Tas...

Lasīt tālāk
Video

Latvijā reģistrēti 10 jauni Covid-19 gadījumi

12/08/2020 | Autors: Labdien.lv

Veicot 2226 Covid-19 testus, pagājušajā diennaktī reģistrēti desmit jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati. Pēdējās diennakts...

Lasīt tālāk
Video

Nodokļu reforma: Piedāvā sākt ar veselības apdrošināšanas obligāto maksājumu

12/08/2020

Finanšu ministrija (FM) diskusijai valdībā iesniegusi informatīvo ziņojumu par nodokļu politikas attīstības virzieniem valsts sociālās un veselības apdrošināšanas ilgtspējas veicināšanai,...

Lasīt tālāk
Video

RD vēlēšanas: Pastāv bažas par to, kā tiks ievēroti Covid-19 piesardzības pasākumi

12/08/2020 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisija vadītājs Juris Kokins paudis bažas, ka Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanu laikā nebūs iespējams ievērot visus piesardzības pasākumus Covid-19 ierobežošanai. Intervijā...

Lasīt tālāk
Video

Kariņš sola nepieļaut kadastrālās vērtības pārrēķināšanu, ja paralēli neaprēķinās samērīgus nodokļus

12/08/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" paziņoja, ka neļaus īstenot Tieslietu ministrijas (TM) un Valsts zemes dienesta (VZD) jauno kadastrālo...

Lasīt tālāk
Video

Mazdūšīgā Levita dubultie standarti

11/08/2020 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Svētdien, 9. augustā, Baltkrievijā notika prezidenta vēlēšanas, kurās saskaņā ar oficiālajiem aptaujas rezultātiem uzvarēja par Eiropas pēdējo diktatoru dēvētais Aleksandrs Lukašenko....

Lasīt tālāk
Video

Mazina atsevišķus Covid-19 ierobežojumus, tostarp iekštelpās varēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem

11/08/2020

No 17. augusta, ievērojot piesardzību, pasākumos varēs pulcēties lielāks skaits cilvēku, kā arī sabiedriskās ēdināšanas vietas varēs atsākt strādāt līdz plkst. 2.00 naktī. Vienlaikus...

Lasīt tālāk
Video

Lembergs: Kariņa valdība liek šķēršļus investoru veiksmīgai darbībai Ventspilī

11/08/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ventspils Brīvostas pārvaldes jaunā valde laikam aizmirsusi par baltkrievu uzņēmēju brīdinājuma vēstuli, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs. “Man par pārsteigumu...

Lasīt tālāk