Patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 0,7%
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014. gada oktobrī, salīdzinot ar 2013. gada oktobri, palielinājās par 0,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,9%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,5%.
Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2014. gada oktobrī, salīdzinot ar 2013. gada oktobri, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar mājokli saistītiem pakalpojumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, atpūtai un kultūrai, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem un ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.
Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājies par 1,2%. Zemākas cenas nekā pērn bija pienam un piena produktiem, cukuram, gaļai un gaļas izstrādājumiem, eļļai un taukvielām, olām, maizei. Cenas palielinājās dārzeņiem, maltai kafijai, saldumiem un medum, kā arī sieram.
Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 8,6%, bet alkoholiskajiem dzērieniem – par 1,3%.
Gada laikā vidējais cenu līmenis ar mājokli saistītiem pakalpojumiem pieauga par 1,5% – sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, ūdens piegāde, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, dzīvokļu īres maksa, cietais kurināmais, savukārt lētāka kļuva siltumenerģija.
Transporta grupā cenas samazinājās par 0,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 2,2%. Cenas samazinājās arī automašīnu rezerves daļām un piederumiem. Cenu kāpums tika novērots transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru jūras transporta pakalpojumiem.
Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, pieauga par 4,5%. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 4,6%, ēdnīcās – par 4,4%, viesnīcu pakalpojumiem – par 3,2%.
Pārējās patēriņa grupās cenu kāpums tika novērots apģērbiem, precēm un pakalpojumiem mājokļa uzkopšanai, ambulatoriem pakalpojumiem, kultūras pakalpojumiem.
2014. gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenu līmenis nemainījās. Pakalpojumu cenu līmenis samazinājās par 0,2%, bet precēm pieauga par 0,1%.
Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam pārtikai, atpūtai un kultūrai, transporta precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, ar mājokli saistītiem pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm, kā arī alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.
Pārtikas cenas samazinājās par 0,3%, ko, līdzīgi kā septembrī, ietekmēja cenu kritums pienam un piena produktiem. Pienam cenas pazeminājās par 4,8%, skābajam krējumam – par 3,4%, saldajam krējumam – par 2,6%, kefīram – par 3,6%, jogurtam – par 5,1%, biezpienam – par 5,4%. Sezonālo faktoru ietekmē lētāki kļuva augļi (-3,7%), galvenokārt, āboli un citroni. Cenas samazinājās kartupeļiem, maizei un graudaugu izstrādājumiem. Cenu pieaugums tika novērots dārzeņiem (+9,5%), galvenokārt, gurķiem un tomātiem. Cenas palielinājās arī tējai un kafijai, gaļai un gaļas izstrādājumiem.
Salīdzinot ar septembri, dārgāki kļuva alkoholiskie dzērieni (+0,7%), ko ietekmēja akciju noslēgums vīnam un alum. Tabakas izstrādājumiem cenas samazinājās par 0,2%.
Par 3,3% pieauga cenas apģērbiem, ko ietekmēja ziemas sezonas preču nonākšana tirdzniecībā, savukārt apaviem cenas samazinājās par 4,3%.
Transporta grupā cenas samazinājās par 0,3%, ko noteica cenu kritums degvielai par 1,3%.
Atpūtas un kultūras pakalpojumu cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 0,5%. Būtiskākais cenu kritums konstatēts kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un kultūras pakalpojumiem.
Noslēdzoties akcijām, dārgākas kļuva personīgās aprūpes preces.
Pārējās patēriņa grupās cenu kāpums tika novērots siltumenerģijai, automašīnu rezerves daļām un piederumiem. Savukārt lētāki kļuva nekompensējamie medikamenti, kā arī viesnīcu pakalpojumi.
Vēl par tēmu:
Apstrādes rūpniecība uzņēmusi apgriezienus, maijā izaugsmei sasniedzot 5,6%
Apstrādes rūpniecības apjoms salīdzināmajās cenās šā gada maijā pieaudzis par 5,6% pret pagājušā gada maiju, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vairākas...
Lasīt tālākEiropas Komisija piešķir 295,5 miljonus eiro Rail Baltica projekta tālākai attīstībai
Kopuzņēmums RB Rail AS, kas sadarbībā ar Rail Baltica projekta īstenotājiem koordinē arī Eiropas Savienības finansējuma pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu, informē, ka Rail Baltica...
Lasīt tālākPilnībā “atslēgties” no darbiem vai daļēji būt pieejamam – par ko liecina mūsu atvaļinājuma paradumi?
[caption id="attachment_35407" align="alignnone" width="300"] Beautiful business woman looking at papers she holding in her arms while working on computer at her office[/caption] Vasara ir atvaļinājumu...
Lasīt tālākEkonomikas ministrs: Rīgas siltuma tarifa paaugstināšanai nav pamata
Ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju par AS “Rīgas siltums” plāniem palielināt siltumenerģijas tarifu, ekonomikas ministrs Viktors Valainis uzsver, ka no Ekonomikas ministrijas...
Lasīt tālākFM: Līdz ar ES fondu izdevumu kāpumu šā gada piecos mēnešos kopbudžetā 420 miljonu eiro deficīts
Atbilstoši Valsts kases datiem 2025. gada piecos mēnešos konsolidētajā kopbudžetā bija deficīts 419,8 miljonu eiro apmērā, turpretī maija beigās pērn kopbudžetā bija pārpalikums 253,2...
Lasīt tālākMazumtirdzniecībā maijā aug pieprasījums pēc IT iekārtām un elektroprecēm
2025. gada maijā, salīdzinot ar 2024. gada maiju, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 2,0 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri koriģētie dati...
Lasīt tālākLux Express izskata iespēju vērsties tiesā pret valsti
Baltijas reģionā lielākais autobusu pārvadājumu uzņēmums Lux Express izskata iespēju vērsties tiesā pret valsti, jo pretēji Satiksmes ministrijas (SM) vēlmei atrisināt ieilgušo problēmu...
Lasīt tālākLDDK: sabiedrība neizjūt valdības centienus mazināt birokrātiju
83% iedzīvotāju bieži novēro birokrātijas negatīvās izpausmes un uzskata, ka pēdējā gada laikā situācija ar birokrātiju valsts un pašvaldību iestādēs nav mainījusies (53%) vai ir...
Lasīt tālākSamazinās administratīvo slogu digitālo platformu operatoriem
Trešdien, 25. jūnijā, Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus “Noteikumos par automātisko informācijas apmaiņu par pārdevējiem, kuri gūst ienākumus, izmantojot...
Lasīt tālākVienkāršoti noteikumi inovāciju un izaugsmes atbalstam uzņēmumiem
[caption id="attachment_35992" align="alignnone" width="300"] Business men shaking hands after an agreement during a meeting[/caption] Ministru kabinets šodien apstiprināja Ekonomikas ministrijas...
Lasīt tālāk