• Rīga
    Partly sunny
    15°C
     
26/07/2011, Kategorija: Sabiedrība

Izvēloties dārgākas zāles, no pacientu maka pagājušajā gadā pārmaksāti vairāk nekā 9 miljoni latu; Veselības ministrija (VM) sola stingru rīcību, otrdien vēsta laikraksts “Diena”.

Pacienti Latvijā pērn, iegādājoties dārgākas zāles, lētākajiem jeb references medikamentiem piemaksājuši kopumā 9 184 407 latus, liecina jaunākie Veselības norēķinu centra (VNC) dati. Šī summa ir par vairāk nekā pusotru miljonu latu lielāka nekā 2009.gadā un par gandrīz trim miljoniem latu lielāka nekā 2008.gadā.

Aptaujātie veselības nozares speciālisti pieļauj, ka pacienti, visticamāk, nav kļuvuši daudz turīgāki, bet jārunā par ārstu izvēli šīs zāles izrakstīt, kā arī par pacientu skaita pieaugumu. Lai šādu situāciju novērstu, VM plāno tālāk virzīt priekšlikumu ārstam kā obligātu pienākumu uzlikt pirmās izrakstīt lētākās zāles. Par to gan varētu būt gaidāmi iebildumi no vismaz kādas daļas mediķu.

“Te ir tāds filosofisks jautājums – vai ārstam kā brīvas profesijas pārstāvim drīkst noteikt, kas ir jāizraksta?” norāda Latvijas Kardiologu biedrības vadītājs asociētais profesors Andrejs Ērglis, retoriski arī uzdodot jautājumu, kādēļ tad vispār ārsts vajadzīgs, ja valsts var noteikt lētākās zāles un tās arī varētu automātiski izrakstīt.

Turpretī VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis uzsver – minsitrijai nav nekādu iebildumu pret izvēli, bet visam ir jābūt medicīniski pamatotam. Proti, ja zināms, ka lētākās zāles pacientam var radīt nopietnas blaknes, ir zāļu nesavietojamība, tas ir dokumentācijā jāapraksta, un tad var izrakstīt citus medikamentus. Tāpat Bundulis uzsver, ka diagnožu noteikšanā ārstus neviens negrasās ierobežot.

Lai arī pēdējos gados pacienti valstij vidēji kļūst ar katru gadu “lētāki” – ienākot ģeneriskajiem medikamentiem, zāļu izmaksas samazinās, VM iestādes, iepazīstoties ar pērnā gada datiem, konstatēja, ka atsevišķās diagnožu grupās pacienti valstij joprojām izmaksā dārgāk. Sirds asinsvadu slimību ārstēšana ir viena no diagnožu grupām, kurām valsts atvēl vislielākos līdzekļus. Taču VM ievērojusi, piemēram, zāles, kas domātas asinsspiediena pazemināšanai, par kurām valsts kompensējamo zāļu sistēmā pērn maksājusi vairāk nekā 2009.gadā.

Veselības ekonomikas centrs (VEC) savukārt norāda uz sitienu arī pa pacienta maciņu saistībā ar asinsspiediena ietekmēšanas zālēm. Kā uzskatāmu piemēru VEC direktora pienākumu izpildītājs Māris Taube min perindoprilum grupas zāles, kas ir visbiežāk lietotās asinsspiediena ietekmēšanai. No kopējā šo zāļu patēriņa 78% ir dārgie oriģinālie medikamenti, kuriem aptiekas cena ir 6,72 lati. Attiecīgi tikai 22 % pacientu lietojuši lētās – ģeneriskās zāles, no kurām pašas lētākās maksāja 3,77 latus. Pērnā gada beigās virknei sirds asinsvadu slimību samazināja līdzmaksājumu, valsts apmaksā 75% nevis 50%.

Tomēr Ērglis uzsver – ārsta būtība ir ieteikt pacientam vislabāko. Ja cilvēks nevar nopirkt oriģinālzāles, tad varot izrakstīt labākās no ģeneriskajām zālēm. Tiesa, viņš gan pats nezinot, cik lielas ir atšķirības cenā starp oriģinālmedikamentiem un ģeneriķiem, jo zāļu cenas esot mainīgas. Ērglis arī ir skeptisks, vai, lietojot principu, ka ārstam kā pirmās zāles jāizraksta lētākās, izdotos panākt ekonomiskus ieguvumus, jo pacienti vairāk cietīšot no blaknēm un var nākties biežāk doties pie ārsta.

Turpretī Rīgas Stradiņa universitātes docente, farmakoloģe Santa Purviņa norāda – ka nevis vairākums pacientu izvēlas, bet gan lielākā daļa ārstu izraksta oriģinālmedikamentus, un bieži vien vēl tieši nobrīdina, ka šis ir labākais medikaments. “Pat, ja aptiekā pacientam farmaceits arī piedāvā lētāku analogu, cilvēka psihe tomēr ir nostādīta tā, ka, pirmkārt, uzticas tam, ko ārsts saka, un, otrkārt, jo dārgāks, jo labāks,” viņa piebilst.

Purviņa skaidro – ja analizē tirgus apgrozījumu, tad, kaut gan ģeneriskos medikamentus iekļauj sarakstā ar references cenām, tomēr oriģinālmedikamentu un dārgāko ģenerisko zāļu īpatsvars ir milzīgs. “Farmācijas kompānijas tērē milzīgus līdzekļus mārketinga aktivitātēm un visdažādākajos veidos cenšas ieinteresēt ārstus izvēlēties tieši viņu medikamentu,” uzsver Purviņa.

VNC pārstāvis Atis Mārtiņsons saka – vidēji 27% ģimenes ārstu izraksta lētākās zāles. “Ģimenes ārstiem [ģeneriķu] izrakstīšanas diapazons arī bija ļoti liels – no tādiem, kas gandrīz nemaz nav izrakstījuši lētās līdz tādiem kas ap 80, 90% izraksta,” viņš atzīst.

Pērn kompensējamām zālēm valsts izlietoja 71,6 miljonus latu. No tiem: asinsrites sistēmas slimību ārstēšanai pērn izlietoja 14 422 011 latu, 2009.gadā – 14 403 51 latu; audzēju ārstēšanai pērn izlietoja 10 173 691 latu, 2009.gadā – 11 063 991 latu; endokrīno, uztura un vielmaiņas slimību ārstēšanai pērn izlietoja 16 051 866 latu, 2009.gadā – 15 347 167 latus.

Kompensējamo zāļu sistēmā no visām zālēm, kas domātas asinsspiediena problēmu ārstēšanai, izceļas “Perindoprilum” oriģinālā medikamenta lietošana. Veicot plašāku analīzi 2009.gadā, VEC konstatēja, ka oriģinālpreparāti tika lietoti 6,8 reizes vairāk nekā ģenēriskie medikamenti.

2010.gadā kompensējamās zāles vispārējā kārtībā izrakstītas 505 773 pacientiem. Vidēji viens pacients ambulatorajai ārstēšanai kompensējamās zāles ir saņēmis 146,02 latu apmērā.

Šogad no janvāra līdz maijam zāļu, medicīnisko ierīču un preču iegādes izdevumu kompensācijai izlietoti 34 213 887 latu, tajā skaitā 2 212 476 latu no Sociālās drošības tīkla stratēģijas naudas.

2008.gadā pacienti par zālēm pārmaksājuši (piemaksājuši klāt lētākajām zalēm, pērkot dārgākas) vairāk nekā 6,4 miljonus latu, 2009.gadā vairāk nekā 7,5 miljonus latu.

Avots: nra.lv

 

379 skatījumi
Video

Siguldas bērnudārzos saindējušies 5 bērni

13/09/2019

Pēc smagas saindēšanās bērnudārzos Siguldā hospitalizēti pieci bērni, apstiprināja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja. Slimību profilakses un kontroles...

Lasīt tālāk
Video

Atsevišķos RS maršutos līdz gada beigām turpināsies iekāpšana pa priekšdurvīm

29/08/2019

Pilotprojekts, kura laikā piecos sabiedriskā transporta maršrutos - 1. trolejbusā, 10., 20., 28. un 60. autobusā pasažieru iekāpšana notiek pa priekšējām durvīm tiek pagarināts līdz decembra...

Lasīt tālāk
Video

Nākamnedēļ sāks izsniegt jauna parauga ID kartes

29/08/2019

Sākot ar 2. septembri, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sāk izsniegt jaunā parauga personas apliecības (eID kartes). Jaunā parauga dokumentam būs divreiz garāks derīguma termiņš,...

Lasīt tālāk
Video

Lemberga lietā prokurori sāk spēlēt uz publiku

28/08/2019 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Pamatotu argumentu trūkums un acīmredzami sliktās izredzes, šķiet, ir tās, kas piespiedušas prokuroru Juri Jurisu nodarboties ar Temīdas kalpiem ne tik ļoti raksturīgām izpausmēm – it...

Lasīt tālāk
Video

LIZDA vadītāja šaubas par pedagogu algu paaugstināšanas grafika izpildi

26/08/2019

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai (LIZDA) ir pārliecība par pedagogu darba samaksas paaugstinājumu no 710 līdz 750 eiro, taču pastāvot bažas par darba samaksas paaugstināšanas...

Lasīt tālāk
Video

Savāc parakstus par ideju aizliegt iegādāties alkoholu līdz 21 gadam

26/08/2019

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 paraksti par aizliegumu iegādāties un lietot alkoholiskos dzērienus personām līdz 21 gada vecumam. Kā iniciatīvas pārstāvis...

Lasīt tālāk
Video

No 2021. gada būs pieejama ērta sabiedriskā transporta biļešu tirdzniecības sistēma

16/08/2019

No 2021. gada plānoti būtiski uzlabojumi sabiedriskā transporta jomā, ieviešot vienotu biļešu tirdzniecības sistēmu un braukšanas maksas atvieglojumu saņēmēju identifikācijas un veikto...

Lasīt tālāk
Video

Petraviča: 35 eiro pieaugums minimālo pensiju saņēmējiem ir būtisks

15/08/2019

Minimālās pensijas bāzes palielināšana par 35 eiro varētu likt tiesībsargam nevērsties Satversmes tiesā par nepieņemami zemajām pensijām, šorīt intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma"...

Lasīt tālāk
Video

Kuzjam un Murim Rīgas dome, visticamāk, būs jāpamet

13/08/2019

Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs (GKR) atzinis, ka gadījumā, ja tiks ievēlēts par Rīgas mēru, Rīgas domē mītošajiem kaķiem Kuzjam un Murim, visticamāk,...

Lasīt tālāk
Video

Pensijas minimālais apmērs nav tālu no nabadzības līmeņa. Tiesībsargs plāno vērsties ST

12/08/2019 | Autors: Zane Grodiņa, Labdien.lv

Tiesībsargs Juris Jansons iesniedzis valdībai četrus pirmstiesas brīdinājumus par sociālā nodrošinājuma jautājumiem. Ja valdība noteiktajā termiņā trūkumus nenovērsīs, tiesībsargs...

Lasīt tālāk