• Rīga
    Mostly cloudy
    11°C
     
11/05/2020, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība
Autors: Nekā personīga, TV3

Pirms gada Iekšējās drošības birojs uzsāka izmeklēšanu par iespējamu valsts mantas izsaimniekošanu un dienesta noziegumiem ap četrdesmit miljonu vērtajā Austrumu robežas sakārtošanas projektā. Līdz šim krimināllietā aizdomās turētas četras personas, tostarp bijušais robežsardzes priekšnieks ģenerālis Normunds Garbars un būvnieki. Tagad aizturēti vēl trīs robežsargi, arī dienesta priekšnieka vietnieks Martukāns, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Tikmēr par robežsardzi atbildīgā Iekšlietu ministrija vēl nav tikusi skaidrībā, kā blēdības varēja notikt. Dienesta izmeklēšanās rezultātu vēl joprojām nav.

Austrumu robežas būve ir apjomīgākais Iekšlietu ministrijas projekts pēdējo desmit gadu laikā. Plānots jau sen, taču kavējās naudas trūkuma un lēnās robežas demarkācijas dēļ. Uzrāvienu tas ieguva pēc Krievijas agresijas Ukrainā. Cauro robežu ar steigu sāka sakārtot.

Pieredzes tik lielu projektu vadīšanā robežsardzei nebija. Tā izsludināja iepirkumus, kuru rezultātā identiski tilti uz Baltkrievijas un Krievijas robežas cenā atšķīrās četrkārt. Būvnieki brīvi izcirta kokus robežas zonā, kur tie palika tālāk, nevienu neinteresēja.

Valsts kontrole uzsvēra, ka robežas būve izceļas ar līdz šim neredzētu uzraudzības un vadības trūkumu.

“Es arī vēlētos vērst uzmanību visiem uz Valsts kontroles ieskatā uz tādu bezprecedenta likuma ignorēšanu, ko mēs redzam robežsardzes rīcībā, visatļautību un pat patvaļu. Robežas izbūves darbi ir plānoti un darīti tā, it kā uz valsts robežsardzi likums neattiektos,” pauda Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Pārkāpumus izmeklē Iekšējās drošības birojs. Līdz šim krimināllietā statuss ir četrām personām, tostarp bijušajam robežsardzes priekšniekam Normundam Garbaram. Nesen Iekšējās drošības birojs aizturēja vēl divus robežsargus, kas iesaistīti robežbūvē. Viļakas un Ludzas pārvaldes Bruņojuma un inženiertehnisko līdzekļu dienesta priekšniekus.

No 22. aprīļa statuss krimināllietā ir arī robežsardzes priekšnieka vietniekam Jurim Martukānam

“Nekā personīga” zināms, ka Martukāna aizturēšana saistīta ar to, ka viņš pagājušā gada decembrī parakstījis dokumentus par Baltkrievijas pierobežā uzceltu tiltu. Tā rezultātā būvniekam samaksāti seši līdz septiņi simti tūkstoši eiro. Tas ir viens no tiltiem, kura cena četrkārt pārsniedz līdzinieku izmaksas uz Krievijas robežas.

“Nekā personīga”zināms, ka Martukāns aizturēts, lai pārbaudītu viņa līdzdalību viena sadārdzinātā tilta apmaksāšanā. Decembrī viņš parakstījis dokumentus, kā rezultātā būvniekam sabiedrībai “Igate” izmaksāti 600 – 700 tūkstoši eiro. Tobrīd dienesta priekšnieks Guntis Pujāts bijis īsā atvaļinājumā.

Martukānam nav piemēroti drošības līdzekļi, kas liegtu viņam strādāt robežsardzē. Arī dienesta priekšnieks Pujāts, kas līdz šim noliedzis pārmetumus pārkāpumos robežas būvē, uzticēsies saviem darbiniekiem līdz spriedumam krimināllietā. Dienesta pārbaudes nebūs.

“Valsts robežsardzes rīcībā nav informācijas par VRS priekšnieka vietniekam pulkvedim J. Martukānam piemērotiem jebkādiem ierobežojumiem veikt dienesta pienākumus savas kompetences ietvaros. Valsts robežsardze uzsver, ka kamēr nav pabeigta izmeklēšana Iekšējā drošības biroja uzsāktajā kriminālprocesā, nav pierādīta konkrētu amatpersonu vaina un nav notiesājoša sprieduma, nevienu personu nav pamata uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā,” norāda Pujāts.

Martukāns joprojām turpina pārstāvēt robežu arī sanāksmēs Iekšlietu ministrijā. Tur kolēģi nezina, ka amatpersona ir izmeklēšanas subjekts.

“To es laikam esmu palaidis garām, jo presē neesmu to lasījis. Jo Martukāna kungu es redzēju burtiski pirms maija svētkiem sanāksmē, sēdējām divu metru attālumā. Tas bija 30. aprīlī vai kādā. Tepat, ministrijas telpās,” norādīja Nodrošinājuma valsts aģentūras direktors Ēriks Ivanovs.

Par četrkārt sadārdzinātajiem tiltiem un pierobežā pazudušo mežu tika stāstīts jau pirms gada. Septembrī Iekšējās drošības birojs aizturēja bijušo robežsardzes priekšnieku Garbaru. Decembrī ziņojumu pabeidza Valsts kontrole. Taču Iekšlietu ministrija joprojām nav tikusi skaidrībā, kas īsti uz robežas ir noticis.

Iekšlietu ministrija Sanda Ģirģena vadībā nav steigusies pārbaudīt iespējamos likuma pārkāpumus robežas ierīkošanā. Sākotnēji ministrs atgaiņājās, ka izmeklēšanu veic IDB, pēc tam aizbildinājās, ka jāsagaida Valsts kontroles atzinums. Valsts kontroles ziņojuma melnraksts ministrijai bija pieejams novembrī. Taču tikai pēc tā publiskošanas janvārī ministrs pieprasīja Nodrošinājuma valsts aģentūrai un robežsardzei veikt dienesta izmeklēšanas.

“Pēc valsts kontroles ziņojuma publicēšanas ministrs ir izdevis rīkojumu par Ārējās robežas uzraudzības komisijas izveidošanu un šajā gadījumā komisija aktgīvi strādā. Komisijas uzdevums bija tikt galā ar problēmam, kuras bija identificējusi Valsts kontrole un arī žurnālisti,” pauda Iekšlietu ministra padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Veide.

Ministrs bija uzdevis arī veikt dienesta pārbaudes un uzsākt arī disciplinārlietas, pārbaudes tiek veiktas, izmeklēšana ir finiša taisnē. Tuvākajās nedēļās ir jābūt arī rezultātiem.

Jāmin arī, ka šajās lietās iesaistītas personas daļa vairs nav darba attiecībās, tas atkal paredz dažādas problēmas par atbildības piemērošanu tieši saistībā ar disciplinārlietām.

Žogi, ceļi un tilti uz Krievijas robežas ekspluatācijā bija jānodod jau decembrī. Taču konstatēti daudz un būtiski pārkāpumi, tāpēc šobrīd neviens neprognozē, kad tas varētu notikt. Arī uz robežas ar Baltkrieviju celtnieki no augusta nestrādā. Tagad, iespējams, būvniecību kā pasūtītājs no robežsardzes pārņems Nodrošinājuma valsts aģentūra. Tā uzskata, ka iepirkumus varēja rīkot daudz ekonomiskāk.

“Tas ka vispārīgā vienošanās ir paredzēti tilti, paredzēti darbi tas neuzlika par pienākumu valsts robežsardzei šos tiltus pasūtīt. Ja vajag, varam sūtīt uz vispārīgās vienošanās pamata, ja vajag, ir otra iespēja – par katru darbu taisīt atsevišķu iepirkumu,” sacīja Nodrošinājuma valsts aģentūras direktors.

“Bija iespējams taisīt arī atsevišķu iepirkumu. Tas ir pasūtītāja varā. To mēs esam analizējuši, ņemot vērā ka iespējams, varētu būt tālāk realizēts Valsts kontroles ieteikums, ka tas tomēr būtu jādara aģentūrai. Tāpēc arī esam sākuši analizēt visus šos jautājumus,” turpināja Ivanovs.

Nodrošinājuma valsts aģentūras direktors Ivanovs ir pensionēts robežsardzes ģenerālis. Garbars ir bijis viņa kolēģis, bet Martukāns – padotais. IDB uzsācis lietu arī pret kādu aģentūras darbinieku, kas bijis iesaistīts pierobežas zemes atsavināšanā.

899 skatījumi
Video

Lembergs: Bordāna sagādātās sankcijas ir atspēlējušās visām Latvijas ostām

26/05/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) iniciētās ASV sankcijas ir sasniegušas savu mērķi – kravu apgrozījums Ventspils ostā krities uz pusi, norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs, vienlaikus...

Lasīt tālāk
Video

Produktu testēšana – veids, kā uzzināt, kādas produktu koncepcijas klientiem patīk vislabāk

26/05/2020 | Autors: Publicitātes materiāls

Produktu ražošana un piedāvāšana tirgū nekad nav viegls process – pat pieredzējušākie uzņēmēji nereti cīnās, lai pieņemtu pareizos lēmumus attiecībā uz produkta dizainu, cenu, tirdzniecības...

Lasīt tālāk
Video

Pretēji iepriekš solītajam, “airbaltic” atlaiž arī ar “Airbus” lidojošos pilotus

25/05/2020 | Autors: Nekā personīga, TV3

Valdība šomēnes nolēma “airBaltic” piešķirt 250 miljonus eiro un norakstīt senu 36 miljonu aizdevumu. Pretī aviokompānija sola jau pēc pāris gadiem atsākt pelnīt. "airBaltic” krīzes...

Lasīt tālāk
Video

Efektīva organizācijas iekšējā komunikācija – tas, kas nosaka uzņēmuma panākumus ilgtermiņā

22/05/2020 | Autors: Publicitātes materiāls

Jebkura uzņēmuma neatņemama darbības sastāvdaļa ir iekšējā komunikācija. Efektīva iekšējā komunikācija palīdz nodrošināt, ka visa komanda strādā vienoti, lai sasniegtu kopēju mērķi....

Lasīt tālāk
Video

2020. gada 1. ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 7,4 %

22/05/2020

2020. gada 1. ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 7,4 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba...

Lasīt tālāk
Video

Asociācija: EM atbalsta pasākumi viesmīlības biznesam nesasniegs vajadzīgo mērķi

21/05/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvājums viesmīlības un izmitināšanas uzņēmumiem iziešanai no Covid-19 krīzes ir pareizs virziens, taču tas nebūs pareizais risinājums nozarei, šorīt intervijā...

Lasīt tālāk
Video

Reklāmu testi ir vienmēr aktuāli esošo reklāmu izvērtēšanā un jaunu sagatavošanā

20/05/2020 | Autors: Publicitātes materiāls

Reklāmas efektivitāte ir ļoti svarīgs priekšnosacījums tam, lai uzņēmums varētu sekmīgi pārdot savu produktu vai pakalpojumu. Reklāma, kas tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajiem...

Lasīt tālāk
Video

airBaltic atsāk lidojumus no Rīgas uz Helsinkiem, Minheni un Berlīni

19/05/2020

Ar Latvijas Republikas Satiksmes ministrijas speciālo atļauju airBaltic 2020. gada 25. maijā atsāks tiešos lidojumus no Rīgas uz Helsinkiem un Minheni, bet no 2020. gada 1. jūnija lidojumus...

Lasīt tālāk
Video

Reirs vēlmi pēc samazināta PVN tūrismā un sabiedriskajā ēdināšanā nosauc par nozares apsēstību

19/05/2020 | Autors: Anete Jansone, Labdien.lv

Vēlme pēc samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes 5% apmērā tūrismā un sabiedriskai ēdināšanā ir nozares apsēstība, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes"...

Lasīt tālāk
Video

Strauji pieaug pieprasījums pēc uzņēmumu darbības novērtējuma

18/05/2020 | Autors: Publicitātes materiāls

Ikviens tālredzīgs uzņēmums domā par savas organizācijas attīstību – tieši tāpēc vadītāji bieži veic uzņēmuma darbības novērtējumus, kas palīdz saprast, kādas izmaiņas jāveic,...

Lasīt tālāk