• Rīga
    Cloudy
    -16°C
     
21/12/2020, Kategorija: Kriminālziņas
Autors: Nekā personīga, TV3

Izmeklēšana “Rīgas satiksmes” korupcijas lietā ilgst jau divus gadus un tajā publiski nav redzams progress. Šā gada pavasarī nomira “Rīgas satiksmes” darbinieks Igors Volkinšteins, kurš organizēja dārgos iepirkumus un kuram lietā bija ”savedēja” loma. Raidījumam “Nekā personīga” zināms, ka pagājušajā mēnesī miris vēl viens aizdomās turētais Aleksandrs Krjačeks.

Viņa kontrolē bija SIA ”Alkom serviss”. Firma kopā ar “Škoda Transportation” vinnēja “Rīgas satiksmes” konkursu par tramvaju piegādi un apkopi. Krjačeks bija arī patiesā labuma guvējs speciāli šim darījumam izveidotajai firmai ”Tram Serviss”. Nodokļu parādu dēļ firmai patlaban uzlikts VID liegums. Krjačeka kolēģi mums skaidro, ka tramvaju apkalpošanas līgums ar Škoda Transportation vairs neesot spēkā. Un viņiem vairs neuzticoties arī ”Rīgas satiksme”.

SIA ”ALKOM -TRANS” izpilddirektors Sergejs Brikums norāda: “Protams, mēs gribējām turpināt to līgumu. Viņš normāls līgums utt. Bet ”Rīgas satiksme” un “Škoda” izbeidza līgumu ar mums. Diemžēl, krimināllietā nekas nav pabeigts. Krjačeka vairs nav, vai krimināllieta noslēgta, vai nē, nemaz nezinu. Bija vainīgs, ne, mēs par to nezinām. Tiesas lēmuma nav.”

Pirms diviem gadiem Volkinšteinu, Krjačeku, un ilggadējo “Rīgas satiksmes” vadītāju Leonu Bemhenu, “Škoda Transportation” pārstāvi Vladislavu Kozaku un uzņēmēju Māri Martinsonu aizturēja kā grupu, kuras uzdevums bija noorganizēt, lai daļa no “Rīgas satiksmes” iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis. KNAB pieļauj, ka grupējums bijis iesaistīts vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro.

Shēma darbojās šādi – vispirms ar čehu un poļu ražotājiem bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau ripoja Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar “Rīgas satiksmi” saistītai privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Nauda bija jāatmazgā caur fiktīviem uzņēmumiem, lai nav izskaitļojams gala saņēmējs un kukuļa naudu vēlāk sadalītu starp iesaistītajiem. Katrs Rīgai piegādātais trolejbuss, autobuss, tramvajs rīdziniekiem visticamāk izmaksājis par pieciem līdz septiņiem procentiem dārgāk, jo šāda summa samaksāta kukuļos.

Par jauniem zemās grīdas tramvajiem vairāk nekā 12 miljonus “Rīgas satiksme” čehu uzņēmumam “Škoda Transportation” maksāja avansā. Lai gan tramvaju piegāde kavējās par gadu, soda naudas “Škodai” neprasīja.

Vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā bija ieradies “Škodas” pārstāvis Kozaks. Un Valdemāra ielas bārā sarunas veda Kozaks, Volkinšteins un Martinsons.

Privātfirmu, caur kur visdrīzāk izgāja amatpersonām domātā kukuļa nauda, kontrolēja Aleksandrs Krjačeks, tobrīd Rīgas vicemēra Andra Amerika partijas “Gods kalpot Rīgai” dibinātājs un liels ziedotājs. KNAB pārstāvis norāda, ka Krjačeka un Volkinšteina nāves būtisku ietekmi uz krimināllietas izmeklēšanu neatstās.

KNAB 2.pārvaldes 2.nodaļas priekšnieks Andrejs Lisenko norāda: “Tas nevar atstāt būtisku kaut kādu ietekmi uz izmeklēšanas gaitu.”

Un tomēr daudz no iepirkuma niansēm gūlās uz Volkinšteina pleciem. Tās pašas tikšanās ar Martinsonu un Čehijas pārstāvjiem. Kā tagad nostiprināt šo pierādījumus, personai vairs neesot dzīvai?

Ir arī citi pierādījumi, kas norāda uz iespējamu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Notiek finanšu plūsmas analīze, notiek arī darbs ar dokumentiem, kuros atspoguļotas tikšanās. Arī tika veiktas speciālās izmeklēšanas darbības, kurās ir piefiksēta daļa no ziņām.

Lai gan KNAB iepriekš uzsvēra, ka organizētās grupas noziegumi bijuši iespējami vienojoties ar vārdos neminētām domes amatpersonām, ne bijušajam vicemēram Andrim Amerikam, ne “Rīgas satiksmes” īpašnieka kādreizējam pārstāvim Nilam Ušakovam šajā lietā nav aizdomās turētā statusa. KNAB pārmeklēja abu dzīvesvietas un kratīšana notika arī darba kabinetos.

Ušakovs no liecinieka tomēr kļuva par aizdomās turēto. KNAB, pārmeklējot viņa kabinetu rātsnamā atrada “paštaisītu ierakstošu ierīci”, kas bijusi paslēpta albumā. Kādām vajadzībām šāda neatļauta videoaparatūra atradās mēra kabinetā, izmeklētāji skaidros atsevišķā kriminālprocesā un prokuratūra jau vērsusies pie Eiropas parlamenta prezidenta ar lūgumu izskatīt jautājumu par imunitātes atcelšanu Ušakovam. Atbilde no Briseles pagaidām nav saņemta.

Lai gan “Rīgas satiksmes” lietā ir atcelta lielākā daļa drošības līdzekļu, tajā joprojām ir arestēta manta – zelta stieņi aptuveni 100 tūkstoš eiro vērtībā un nauda kādā ārvalstu bankā. Lietā izsūtīti 20 Eiropas izmeklēšanas rīkojumi un tiesiskās palīdzības lūgumi. Uz kuriem daļa atbilžu nav vēl joprojām saņemta. Veicot finanšu izmeklēšanu konstatēti aizdomīgi darījumi, kas norāda uz iespējamiem noziedzīgiem darījumiem citās valstīs.

Ja iepriekš šai lietā KNAB sadarbojās ar Polijas izmeklētājiem, tad tagad kriminālprocess ierosināts arī Čehijā.

“Kas attiecas uz izmeklēšanu, esmu pilnvarots jūs informēt tikai par to, ka attiecīgo lietu risina Čehijas Republikas Policijas Nacionālā organizētās noziedzības aģentūra kopā ar Latvijas tiesībsargājošām iestādēm, šajā lietā izveidotās apvienotās izmeklēšanas grupas ietvaros. Pagaidām nevaru jums sniegt papildu informāciju.”

SIA ”Rīgas satiksme” valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa norāda: “Process bija gana izaicinošs un sarežģīts tieši šī kriminālprocesa dēļ un to izraisīto aspektu dēļ. Naudas neesamība, kreditoru neuzticēšanās utt. Bet arī šos jautājumus mēs visus esam atrisinājuši.

Mēs tūlīt beigsim sarunas par kredīta piešķiršanu. No čehu bankas “CESKA SPORITELNA”, kura arī ir pārbaudījusi visas iesaistītās puses. Jo arī čehu pusē šis skandāls nav palicis bez sekām.

Pagājušajā mēnesi Rīgas satiksmes vadība noslēgusi sarunas par 20 zemās grīdas tramvaju piegādi no tās pašas “Škodas”. Ar čehu ražotāju panākta vienošanās par dažu miljonu cenu samazinājumu.

Līgums par trolejbusu iegādi jau esot pilnībā izpildīts. Bet tā kā atlikušo autobusu daļa nebija ne saražota, ne piegādāta, nākamgad lems, vai tos neaizstāt ar videi atbilstošākiem un modernākiem transportlīdzekļiem.

Foto: F64

803 skatījumi
Video

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret Burovu un Jenzi

04/01/2021

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina sākt kriminālvajāšanu pret vienu Rīgas pilsētas pašvaldības amatpersonu, diviem nodibinājuma valdes locekļiem un vienu biedrības...

Lasīt tālāk
Video

Ziemassvētku brīvdienās uzsākti 335 administratīvie procesi par Covid-19 ierobežojumu neievērošanu

28/12/2020

Lai arī šogad Ziemassvētki bija jāpavada citādāk un klusāk nekā ierasts, policija turpināja savu darbu, nodrošinot gan ceļu satiksmes uzraudzību, gan arī to, vai iedzīvotāji godprātīgi...

Lasīt tālāk
Video

VID lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret personu par “aplokšņu” algu izmaksu

18/12/2020

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada decembrī Saldus rajona prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret vienu personu...

Lasīt tālāk
Video

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret prokurori Zinaīdu Egli un zvērinātu advokāti Ievu Cīruli

10/12/2020

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina Ģenerālprokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret Jelgavas prokuratūras prokurori Zinaīdu Egli par neizpaužamu ziņu, kas nav valsts...

Lasīt tālāk
Video

Aizdomās par viltus ziņu izplatīšanu policija aizturējusi Jeremejevu un RAKUS feldšeri

09/12/2020

Valsts policija šodien, 9. decembrī, aizturējusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) feldšeri Marinu Kornatovsku un aktīvistu Valentīnu Jeremejevu saistībā ar viltus...

Lasīt tālāk
Video

VDD veicis procesuālās darbības kriminālprocesā par starptautisko sankciju pārkāpšanu

04/12/2020

Valsts drošības dienests (VDD) ar septiņām personām saistītos objektos Rīgā un tās apkaimē “veica tiesas sankcionētas procesuālās darbības saistībā ar aizdomām par starptautisko...

Lasīt tālāk
Video

VID novērš mēģinājumu īstenot koruptīvas darbības dienestā

17/11/2020

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvalde (IDP) sadarbībā ar Nodokļu un muitas policijas pārvaldi aizvadītajā nedēļā aizdomās par koruptīvām darbībām aizturēja...

Lasīt tālāk
Video

Aizdomās par dzimumnoziegumiem pret pusaudžiem aizturēta personu grupa

12/11/2020

Valsts policija ir aizturējusi personu grupu, kuras dalībnieki tiek turēti aizdomās par dzimumnoziegumiem pret vismaz četriem pusaudžiem. Aizturētajām personām tiek inkriminēti dažādi noziegumi...

Lasīt tālāk
Video

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret divām personām par kukuļa pieprasīšanu

05/11/2020

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis krimināllietas materiālus Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām fiziskām personām par kukuļa pieprasīšanu,...

Lasīt tālāk
Video

VID atklāj nodokļu nemaskāšanu apsardzes uzņēmuma darbā

04/11/2020

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki šī gada oktobrī apturēja organizēta noziedzīgā grupējuma darbību, kas izvairījās no nodokļu nomaksas,...

Lasīt tālāk