• Rīga
    Partly sunny
    7°C
     
21/12/2020, Kategorija: Kriminālziņas
Autors: Nekā personīga, TV3

Izmeklēšana “Rīgas satiksmes” korupcijas lietā ilgst jau divus gadus un tajā publiski nav redzams progress. Šā gada pavasarī nomira “Rīgas satiksmes” darbinieks Igors Volkinšteins, kurš organizēja dārgos iepirkumus un kuram lietā bija ”savedēja” loma. Raidījumam “Nekā personīga” zināms, ka pagājušajā mēnesī miris vēl viens aizdomās turētais Aleksandrs Krjačeks.

Viņa kontrolē bija SIA ”Alkom serviss”. Firma kopā ar “Škoda Transportation” vinnēja “Rīgas satiksmes” konkursu par tramvaju piegādi un apkopi. Krjačeks bija arī patiesā labuma guvējs speciāli šim darījumam izveidotajai firmai ”Tram Serviss”. Nodokļu parādu dēļ firmai patlaban uzlikts VID liegums. Krjačeka kolēģi mums skaidro, ka tramvaju apkalpošanas līgums ar Škoda Transportation vairs neesot spēkā. Un viņiem vairs neuzticoties arī ”Rīgas satiksme”.

SIA ”ALKOM -TRANS” izpilddirektors Sergejs Brikums norāda: “Protams, mēs gribējām turpināt to līgumu. Viņš normāls līgums utt. Bet ”Rīgas satiksme” un “Škoda” izbeidza līgumu ar mums. Diemžēl, krimināllietā nekas nav pabeigts. Krjačeka vairs nav, vai krimināllieta noslēgta, vai nē, nemaz nezinu. Bija vainīgs, ne, mēs par to nezinām. Tiesas lēmuma nav.”

Pirms diviem gadiem Volkinšteinu, Krjačeku, un ilggadējo “Rīgas satiksmes” vadītāju Leonu Bemhenu, “Škoda Transportation” pārstāvi Vladislavu Kozaku un uzņēmēju Māri Martinsonu aizturēja kā grupu, kuras uzdevums bija noorganizēt, lai daļa no “Rīgas satiksmes” iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis. KNAB pieļauj, ka grupējums bijis iesaistīts vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro.

Shēma darbojās šādi – vispirms ar čehu un poļu ražotājiem bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau ripoja Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar “Rīgas satiksmi” saistītai privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Nauda bija jāatmazgā caur fiktīviem uzņēmumiem, lai nav izskaitļojams gala saņēmējs un kukuļa naudu vēlāk sadalītu starp iesaistītajiem. Katrs Rīgai piegādātais trolejbuss, autobuss, tramvajs rīdziniekiem visticamāk izmaksājis par pieciem līdz septiņiem procentiem dārgāk, jo šāda summa samaksāta kukuļos.

Par jauniem zemās grīdas tramvajiem vairāk nekā 12 miljonus “Rīgas satiksme” čehu uzņēmumam “Škoda Transportation” maksāja avansā. Lai gan tramvaju piegāde kavējās par gadu, soda naudas “Škodai” neprasīja.

Vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā bija ieradies “Škodas” pārstāvis Kozaks. Un Valdemāra ielas bārā sarunas veda Kozaks, Volkinšteins un Martinsons.

Privātfirmu, caur kur visdrīzāk izgāja amatpersonām domātā kukuļa nauda, kontrolēja Aleksandrs Krjačeks, tobrīd Rīgas vicemēra Andra Amerika partijas “Gods kalpot Rīgai” dibinātājs un liels ziedotājs. KNAB pārstāvis norāda, ka Krjačeka un Volkinšteina nāves būtisku ietekmi uz krimināllietas izmeklēšanu neatstās.

KNAB 2.pārvaldes 2.nodaļas priekšnieks Andrejs Lisenko norāda: “Tas nevar atstāt būtisku kaut kādu ietekmi uz izmeklēšanas gaitu.”

Un tomēr daudz no iepirkuma niansēm gūlās uz Volkinšteina pleciem. Tās pašas tikšanās ar Martinsonu un Čehijas pārstāvjiem. Kā tagad nostiprināt šo pierādījumus, personai vairs neesot dzīvai?

Ir arī citi pierādījumi, kas norāda uz iespējamu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Notiek finanšu plūsmas analīze, notiek arī darbs ar dokumentiem, kuros atspoguļotas tikšanās. Arī tika veiktas speciālās izmeklēšanas darbības, kurās ir piefiksēta daļa no ziņām.

Lai gan KNAB iepriekš uzsvēra, ka organizētās grupas noziegumi bijuši iespējami vienojoties ar vārdos neminētām domes amatpersonām, ne bijušajam vicemēram Andrim Amerikam, ne “Rīgas satiksmes” īpašnieka kādreizējam pārstāvim Nilam Ušakovam šajā lietā nav aizdomās turētā statusa. KNAB pārmeklēja abu dzīvesvietas un kratīšana notika arī darba kabinetos.

Ušakovs no liecinieka tomēr kļuva par aizdomās turēto. KNAB, pārmeklējot viņa kabinetu rātsnamā atrada “paštaisītu ierakstošu ierīci”, kas bijusi paslēpta albumā. Kādām vajadzībām šāda neatļauta videoaparatūra atradās mēra kabinetā, izmeklētāji skaidros atsevišķā kriminālprocesā un prokuratūra jau vērsusies pie Eiropas parlamenta prezidenta ar lūgumu izskatīt jautājumu par imunitātes atcelšanu Ušakovam. Atbilde no Briseles pagaidām nav saņemta.

Lai gan “Rīgas satiksmes” lietā ir atcelta lielākā daļa drošības līdzekļu, tajā joprojām ir arestēta manta – zelta stieņi aptuveni 100 tūkstoš eiro vērtībā un nauda kādā ārvalstu bankā. Lietā izsūtīti 20 Eiropas izmeklēšanas rīkojumi un tiesiskās palīdzības lūgumi. Uz kuriem daļa atbilžu nav vēl joprojām saņemta. Veicot finanšu izmeklēšanu konstatēti aizdomīgi darījumi, kas norāda uz iespējamiem noziedzīgiem darījumiem citās valstīs.

Ja iepriekš šai lietā KNAB sadarbojās ar Polijas izmeklētājiem, tad tagad kriminālprocess ierosināts arī Čehijā.

“Kas attiecas uz izmeklēšanu, esmu pilnvarots jūs informēt tikai par to, ka attiecīgo lietu risina Čehijas Republikas Policijas Nacionālā organizētās noziedzības aģentūra kopā ar Latvijas tiesībsargājošām iestādēm, šajā lietā izveidotās apvienotās izmeklēšanas grupas ietvaros. Pagaidām nevaru jums sniegt papildu informāciju.”

SIA ”Rīgas satiksme” valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa norāda: “Process bija gana izaicinošs un sarežģīts tieši šī kriminālprocesa dēļ un to izraisīto aspektu dēļ. Naudas neesamība, kreditoru neuzticēšanās utt. Bet arī šos jautājumus mēs visus esam atrisinājuši.

Mēs tūlīt beigsim sarunas par kredīta piešķiršanu. No čehu bankas “CESKA SPORITELNA”, kura arī ir pārbaudījusi visas iesaistītās puses. Jo arī čehu pusē šis skandāls nav palicis bez sekām.

Pagājušajā mēnesi Rīgas satiksmes vadība noslēgusi sarunas par 20 zemās grīdas tramvaju piegādi no tās pašas “Škodas”. Ar čehu ražotāju panākta vienošanās par dažu miljonu cenu samazinājumu.

Līgums par trolejbusu iegādi jau esot pilnībā izpildīts. Bet tā kā atlikušo autobusu daļa nebija ne saražota, ne piegādāta, nākamgad lems, vai tos neaizstāt ar videi atbilstošākiem un modernākiem transportlīdzekļiem.

Foto: F64

826 skatījumi
Video

Valsts policijas priekšnieks: Slepkavību atklāšana ir policijas prioritāte

21/04/2021

Kopš pagājušās nedēļas satraucošajiem notikumiem, kad Rīgā, Purvciemā tika veikts sevišķi smags noziegums – slepkavība – sabiedrībai ir radušies vairāki jautājumi gan par konkrētās...

Lasīt tālāk
Video

Gobzems par Bezzubova slepkavības izmeklēšanu: Viss atkal nokavēts

15/04/2021 | Autors: Jānis Lācis, Labdien.lv

Saeimas deputāts Aldis Gobzems kritiskus vārdus veltījis Valsts policijas darbam un tieslietu ministram Jānim Bordānam (JKP) saistībā ar trešdien notikušo slepkavību Purvciemā. "Jāpiekrīt,...

Lasīt tālāk
Video

Mežaparkā atrasta sadegusi automašīna, kas, visticamāk, saistīta ar Bezzubova slepkavību

15/04/2021 | Autors: Labdien.lv redakcija

Mežaparkā atrasts sadedzis auto, kas, visticamāk, saistīts ar futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavību, šodien preses konferencē informēja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks. Ruks...

Lasīt tālāk
Video

Purvciemā notikušajā uzbrukumā nogalināts futbola aģents Romāns Bezzubovs

14/04/2021

Šorīt Rīgas mikrorajonā Purvciemā nogalināts futbola aģents Romāns Bezzubovs. Jau vēstīts, ka Valsts policijā šodien, 14. aprīlī, saņemta informācija, ka Rīgā, Purvciemā noticis...

Lasīt tālāk
Video

Purvciemā noticis sevišķi smags noziegums – nāvējoši sašauta persona

14/04/2021

Valsts policijā šodien, 14. aprīlī, saņemta informācija, ka Rīgā, Purvciemā noticis sevišķi smags noziegums un sašauta kāda persona, kura notikuma vietā gājusi bojā. Valsts policija...

Lasīt tālāk
Video

VID uzsāk kriminālprocesus par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vairāk nekā 100 000 eiro apmērā

09/04/2021

Cīņā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldē uzsākti kriminālprocesi pret diviem Kazahstānas Republikas pilsoņiem...

Lasīt tālāk
Video

Šķēli apsūdz par krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu

22/03/2021 | Autors: Labdien.lv redakcija

Kriminālprocesā par iespējamām nelikumībām digitālās televīzijas ieviešanā prokuratūra uzrādījusi apsūdzību uzņēmējam un bijušajam premjeram Andrim Šķēlem, kuru tur aizdomās...

Lasīt tālāk
Video

Aizturēta Valsts policijas vēsturē līdz šim lielāka hašiša krava – tonna

18/03/2021

Veicot mērķtiecīgu darbu iepriekš uzsākta kriminālprocesa ietvaros, pagājušajā nedēļā likumsargi uz Daugavpils šosejas Jēkabpils apkaimē apturēja kravas automašīnu, kuras puspiekabē...

Lasīt tālāk
Video

VID nodod kriminālvajāšanai septiņas personas par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros

09/02/2021

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šā gada februārī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai...

Lasīt tālāk
Video

Arī Omniva brīdina par krāpnieku aktivitātēm

29/01/2021

Omniva rīcībā nonākusi informācija par maksājuma karšu datu izkrāpšanas mēģinājumiem. Lai īstenotu savu nolūku, krāpnieki izrāda interesi no privātpersonām iegādāties sludinājumu...

Lasīt tālāk