• Rīga
    Cloudy
    2°C
     
15/11/2019, Kategorija: Notikumi, Pasākumi

No šodienas līdz 18. novembrim jau 12. reizi norisināsies starptautiskais gaismas festivāls “Staro Rīga”, kura tēma šogad būs 4D jeb gaismas mākslas četras dimensijas – laiks, telpa, cilvēks un gaisma. Šogad gaismas festivāla “Staro Rīga” programmā iekļauti pavisam 35 objekti. 22 no tiem ir konkursa komisijas atlasīti mākslinieku iesniegtie darbi, kas veido pamatprogrammu. Festivāla kartē tās objekti atzīmēti ar sārtiem numuriem. 21 objekts būs izvietots ērti izstaigājamā maršrutā vecpilsētā un Rīgas centrā, bet vēl viens būs apskatāms Āgenskalna tirgū Pārdaugavā.

Iespējams, ka tieši ar Āgenskalna tirgu maršrutu arī var sākt, lai pēc tam dotos vecpilsētas apskāvienos. Tirgus teritorijā būs izvietota interaktīva audiovizuālā instalācija “Holoskops”. Tās idejas autore ir multimediju māksliniece Zane Zelmene un tā reālo pasauli savienos ar virtuālo, ļaujot apskatīt Āgenskalna teritoriju no jauna skatu punkta. Turklāt dažādos laika posmos – pagātnē, tagadnē un iespējamajos nākotnes scenārijos. Šis gaismas objekts būs instalācija procesā, tādēļ ikviens festivāla apmeklētājs varēs “iekļūt” vizuālajos laika lokos un ceļot tajos.

Vecpilsētas dienvidu galā rajonā ap Alberta laukumu būs izvietota interaktīvu objektu trijotne. Vecpilsētas ielā 8a ikvienam būs iespēja uzspēlēt lāzerarfu. Igauņu producentu apvienības “Gala Stage OÜ” veidotais objekts piedāvās izklaidēt apkārtējos ar paša radītu improvizācijas skaņdarbu, ko varēs atskaņot, aizklājot ar roku lāzerstīgas un tādējādi radot dažādas skaņas, iedzīvinot objektu, kas nodēvēts par “Gaismas mūzika #Arfa”.

Turpat blakus Alberta laukumā īpašu sajūsmu radīs mazākie festivāla apmeklētāji, jo tur viesus gaidīs iemīļotais izdevniecības “Liels un mazs” bilžu grāmatiņu sērijas varonis Bikubuks. Viņš aicinās doties līdzi ceļojumā, kurā atdzīvosies mākslinieces Rūtas Briedes ilustrācijas, būs dzirdama Ineses Zanderes dzeja un, izmantojot tehnoloģiju iespējas, ikviens varēs nofotografēties un kļūt par vienu no “Bikibuka piedzīvojuma” dalībniekiem!

Savukārt Kalēju ielā 57 būs iespējams ielūkoties Māra Mortukāna izlolotā interaktīvajā spogulī “Atspuulgs”. Tas reflektēs cilvēka seju – trīsreiz lielāku un uzreiz trijās dimensijās. Šī instalācija ikvienam dos iespēju iepazīt savas personības jauno – ceturto dimensiju. To, kura mūsu ikdienas dzīvē uztverei paslēpta…

Nākamā festivāla pamatprogrammas grupa būs izvietota rajonā ap Rātslaukumu. Kompānijas “I Did It Management” radītā lāzerprojekcijā “Gaismas vertikāle” būs ietērpts Rīgas Sv. Pētera baznīcas tornis, kas ir vēsturiski zināmākā vertikāle Rīgas horizontālajos vaibstos. Uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasādes savukārt būs apskatāma mākslinieces Agneses Melbārdes un komponista Riharda Zaļupes izsapņotā “Skārņu ielas mistērija”. Grafiskas animācijas detektīvstāsts, kas aicinās nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē “otrpus Vecrīgas mūrim”.

Turpat blakus Rīgas mākslas telpā ikviens varēs atslogot prātu un sajūtas, ļaujoties pasauslavenā britu multimākslinieka Braiena Īno (Brian Eno) darba “77 Million Paintings” jeb “77 miljoni gleznu” maģiskajai varai (attēlā). Tas ir lielisks ģeneratīvās mākslas paraugs, kura vērošana katrreiz ir unikāla pieredze, jo tā saturs neatkārtojas nedz vizuāli, nedz audiāli. Puspasauli jau apceļojusī instalācija ir Braiena Īno ilggadējo gaismas un skaņas mijiedarbības procesu pētījuma rezultāts, ko mākslinieks turpina ik pa laikam papildināt. Ieteicams iepriekš bilesuparadize.lv saņemt bezmaksas ieejas kartes uz noteiktu laiku, kas ļaus instalāciju apmeklēt bez rindas.

Dodoties tālāk uz Doma laukumu, izdosies nonākt pie portāla uz citu dimensiju jeb “Rīgas teserakta”. Tas būs interaktīvs, multidimensionāls gaismas un skaņas vides objekts, kas ļaus ikvienam festivāla apmeklētājam ielūkoties laikā, kad daudzu Latvijas ģimeņu mājās bija atrodamas Rīgas mūzikas instrumentu fabrikas ražotās klavieres “Rīga”. Ar kustībām un atrašanos objekta tuvumā skatītājiem būs iespējams ietekmēt pašspēlējošo klavieru skanējumu un vizuālo noformējumu.

Savukārt mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijā varēs iegrimt Voldemāra Johansona “Fotonu zvaigznājā”. Tā būs eksperimentāla instalācija, kas veidos audiovizuālu ainavu, “pakarinot gaisā” gaismu kā 3D objektu. Runa ir par jaunu tehnoloģiju telpisku datu vizualizācijai, kas mākslas darba veidošanā izmantota pirmoreiz. Netālu esošajā Neatkarības laukumā būs izvietota Reiņa Smilteņa un komandas veidota gaismas instalācija “Atstaro”. Tā rosinās aizdomāties par līdzcilvēku šķietami netveramo iekšējo pasauli, kas tiks attēlota ar spoguļu, gaismas atstarojumu un skaņas efektu palīdzību.

Šķērsojot K. Valdemāra ielu, varēs nonākt pie neparastas objektu četrotnes. Uz koncertzāles “Ave Sol” fasādes un uz zemes pie tās būs vērojams vēl viens igauņu producentu “Gala Stage OÜ” darbs – videoprojekcija “4D Insight”, piedaloties arī aktierim. Šī instalācija reflektēs par cilvēka spēju iedziļināties būtībā – mums apkārt notiekošo parādību kopsakarībās.

Kronvalda parkā pie Kronvalda bulvāra būs lokalizēta skulpturāla gaismas performance “Vadu uguns”, kas ir impulsīva rotaļa starp cilvēkiem un gaismas objektiem. Tā ir arī dažādu impulsu tikšanās. Tiek lietota balss, gaisma, fizisks spēks, kas veido šīs rotaļas dažādo raksturu, jo gaismas objekti šūpojas, rotē, veļas un vēl dažādi kustas. Sarežģīto objekta tapšanas procesu iespējams pavērot “Instagram” profilā vaduuguns.

Turpat Kronvalda parka Ķergalvja lapenē varēs doties neparastā atspulgu ceļā “Tu manī – es tevī”, ko veidojuši LKA Latvijas Kultūras koledžas studenti, bet Kongresu nama priekšlaukumā darbosies dāņu mākslas doktores Tīnes Bečas (Tine Bech) interaktīva videoprojekcija “Krāso mani skaisti”, kas īpaši patiks bērniem. Pieci krāsaini skrejceļi vedīs uz spilgtu ainavu, kas uztvers spēles dalībnieku attēlus. Atliks tikai ļauties spēles priekam un iespējamībai, ka iemaldīsies spilgti krāsainā labirintā.

Atgriežoties K. Valdemāra ielas centra pusē, būs vērts doties uz kanālmalas apstādījumiem pie Reimersa ielas. Tur parku izdaiļos koša palma – kinētiskās un elektroniskās mākslas žanrā strādājošā mākslinieka Krista Pudzena gaismas skulptūra “Septiņi pakāpieni augšup”, ar gaismas, krāsas, formas un kustības palīdzību radot abstraktu tropiskās paradīzes fragmentu.

Latvijas Mākslas akadēmijas pagalmā būs vērojama 15 minūtes ilga dažādu mediju simfonija “Havets veje” jeb “Jūras ceļi”, ko veidojusi starptautiska mākslinieku grupa “Tura Ya Moya”. Tā specializējusies starpdisciplināru analogo instalāciju radīšanā. Jūras konteiners, no kura tiek projicēti attēli, pārveidots par mākslas un projekciju laboratoriju un ceļojis 3000 kilometru cauri Grenlandei un Skandināvijai, uzsūcot sevī gan mākslas studentu, gan profesionāļu darbus.

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja parka fasāde tiks izdaiļota ar interaktīvu videoprojekciju “Pieskaries savām bailēm”. Šā projekta idejas pamatā ir mākslinieka Miķeļa Fišera mākslas darbi un tajos aktualizētās tēmas, kas izaicina apšaubīt “vispārzināmo”. Skatītājiem būs iespēja atdzīvināt mākslinieka radītos sienāžus, ķirzakcilvēkus, citplanētiešus, reptiļus un citus spilgtus tēlus multimediju mākslinieka Māra Kalves režijā.

Pie Bastejkalna uz kanāla varēs vērot Jura Matuzeļa jeb Pepes, DJ Monsta un vēl vairāku pašmāju dažāda žanra mākslinieku veidotu multimediālu uzvedumu ar ūdens ekrānu “Déjà vu”. Tā būs vizuāla spēle ar kanāla ūdens virsmu, no kuras pacelsies 30 metrus plata un 18 metrus augsta ūdens matērija. Tiks izmantoti daudzveidīgi tehnoloģiskie aspekti, dažādi audiovizuāli šova elementi, animācija, hologrammas, ūdens efekti, kustību grafika, video grafika, strūklaku horeogrāfija, muzikālais pavadījums, gaismas un lāzeri.

Operas skvērā būs apskatāma Aminatas ierosināta un Jāņa Pētersona veidota gaismas instalācija “Maiga vara”, kuras iedvesmas avots ir popdziedātājas tāda paša nosaukuma radio hits. Kā zināms, tas ir īpaši juteklisks stāsts par sievišķo sevis pieņemšanu un apzināšanos. Gaismas instalācija būs kā simboliska emociju un sajūtu izlaušanās vieta.

Pēc tāda pārdzīvojuma visīstākā vieta, kurp aizdoties, būs vācu mākslinieka Roberta Seidela (Robert Seidel) kopīgi ar mūsu latviešu radošās grupas “Artistic” veidotais “Laika zīmju portāls” Vērmanes dārzā. Tas būs ainaviski realizēts video un lāzerprojekciju stilistikas sakrustojums, kas veidots dažādās dimensijās un radīs pasakas cienīgu noskaņu, turklāt arī reaģējot uz parka apmeklētāju kustībām. Vērmanes dārza estrādē savukārt darbosies franču mākslinieka Metjū Tersī (Matthieu Tercieux) interaktīvā videoprojekcija “Tu esi te… citur”, kas būtībā būs gaismas simbolu, nianšu un video spēle visiem līdzdarboties interesentiem.

Visbeidzot vēl viens festivāla mākslinieciskās pamatprogrammas objekts atradīsies Latvijas Leļļu teātra priekšlaukumā. Mākslinieces Vitas Radziņas izlolotā gaismas instalācija ar hologrammu sauksies “Mūžīgā deja”. Tās iecere ir parādīt festivāla “Staro Rīga” apmeklētājiem darbu, kas ietver sevī jau esoša darba – Latvijas simtgadei veltītās Latvijas Leļļu teātra izrādes “Zelta zirgs” – četru dimensiju vīziju, jo tāda taču ir šā gada festivāla pamattēma!

Šis, protams, nebūt nav vienīgais objektu apskates maršruts, tikai viens no tā iespējamiem variantiem. Turklāt der atcerēties arī par paralēlo “Staro Rīga” sadarbības partneru programmu, kurā ietilpst vēl 12 gaismas objekti. Un vēl noteikti noderēs info centrs pie “Laimas” pulksteņa vai festivāla mobilā aplikācija savā telefonā.

869 skatījumi
Video

Positivus festivālā uzstāsies hip hop mākslinieks A$AP Rocky

10/12/2019

Positivus festivāls 2020. gadā pārsteigs ar iespaidīgāko hip hop mākslinieku, kāds jebkad sniedzis koncertu Baltijā, un kā savu pirmo galveno mākslinieku izziņo A$AP Rocky. Viņš ir daudzu...

Lasīt tālāk
Video

Festivāls Laba Daba uzsāk biļešu tirdzniecību

09/12/2019

Mūzikas un mākslas festivāls Laba Daba 2020.gadā notiks jau 12. reizi, no 7 .augusta līdz 9. augustam. Pirms svētku laikā sākas festivāla biļešu tirgošana Biļešu servisa kasēs. Tikai...

Lasīt tālāk
Video

Šonedēļ sākas Dzintaru koncertzāles Ziemassvētku festivāls

09/12/2019

Jau piekto gadu no 13. decembra līdz 7. janvārim atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisināsies krāšņākais ziemas muzikālais notikums – Ziemassvētku festivāls. Vienpadsmit...

Lasīt tālāk
Video

Sākusies “Riga Jazz Stage 2020” biļešu tirdzniecība

06/12/2019

Džeza mākslinieku konkurss "Riga Jazz Stage 2020" notiks no 2. līdz 4. aprīlim kinoteātrī "Splendid Palace". Īpašais viesis būs "Grammy" balvas nominants Džeimisons Ross. Prestižā Thelonious...

Lasīt tālāk
Video

Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos slavenā Gogoļa komēdija “Revidents”

05/12/2019

5. decembrī Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrāde Nikolaja Gogoļa komēdijai “Revidents”, ko iestudējis režisors no Krievijas Ņikita Kobeļevs. Ivana Hļestakova lomā Arturs Krūzkops. “Kungi...

Lasīt tālāk
Video

Atklātā konkursā uz Dailes teātra valdes locekļa amatu pieteikušies 13 kandidāti

04/12/2019

Kultūras ministrijas (KM) izsludinātajā atklātā konkursā uz valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību (VSIA) “Dailes teātris” valdes locekļa amatu pieteikumus iesnieguši 13 pretendenti....

Lasīt tālāk
Video

Nacionālajā teātrī ir tapusi īpaša izrāde “Puika, kurš redzēja tumsā”

03/12/2019

Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē 4. decembrī pirmizrādi piedzīvos Rasas Bugavičutes-Pēces luga “Puika, kurš redzēja tumsā” Valtera Sīļa režijā. Jēkabs ir piedzimis...

Lasīt tālāk
Video

Rīgā sāksies festivāls “Ziemassvētku egļu ceļš”

03/12/2019

Ceturtdien, 5. decembrī, ar izstādes “Rīgas egles stāsts” atklāšanu Rātsnamā, ar uzvedumu par pirmo rotāto svētku kociņu un egles iedegšanu Rātslaukumā, Rīgā sāksies 10. vides...

Lasīt tālāk
Video

Rīgā iedegs svētku egli un sāks darboties Ziemassvētku tirdziņi

29/11/2019

Svētdien, 1. decembrī, Pirmajā adventē, plkst. 17.00 Rīgas iedzīvotāji un viesi gaidīti Doma laukumā, kur tiks iedegta svētku egle. Klātesošos ar muzikālu iestudējumu „Rūķu sētas...

Lasīt tālāk
Video

Rolands Atkočūns Dailes teātrī iestudējis izrādi “Iemīlējies Šekspīrs”

29/11/2019

Dailes teātra Lielajā zālē režisors Rolands Atkočūns iestudējis komisku drāmu “Iemīlējies Šekspīrs”, ko pēc Marka Normena un Toma Stoparda kinoscenārija skatuvei adaptējis Lī Hols....

Lasīt tālāk